Nataša LičenNataša Ličen
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Alen SalihovićAlen Salihović
Stanovanje (foto: pexels)
Stanovanje | (foto: pexels)

Mojca Perše: Red je v manjših stanovanjih še posebej pomemben

Svetovalnica | 26.08.2022, 14:48 Nataša Ličen

Če prostor ni urejen in pospravljen, je lahko še tako dobro zastavljen, pa ob preveč nastlanih prostorih to ne pride do izraza. Majhno stanovanje je garsonjera, bivanjska enota v velikosti dvajsetih ali tridesetih kvadratov, enosobno stanovanje, primerno za enega ali dva člana. Kako v njem lahko prilagodimo opremo, kakšna so osnovna pravila urejanja, da je kakovost življenja v manjših stanovanjih čim boljša, smo se pogovarjali z oblikovalko prostorov.

V manjših stanovanjih je izbira opreme zelo pomembna, velikokrat se poslužujemo opreme po naročilu ali pa izberemo tisto, ki nudi več funkcij.

»Pri urejanju ali preureditvi prostora se poslužujmo nasvetov strokovnjakov. Ključno je, kdo bo živel v njem, kakšne so njegove ali njene potrebe, bo živel ali živela sama, morda v dvoje? Kakšen je prostor, je ozek ali dolg, kako visok je, morda omogoča ureditev bivanjskega prostora v dveh nivojih. Najprej naredimo celostno analizo prostora in seveda temeljito premislimo preden gremo v akcijo.«

Doc. Mojca Perše, prodekanja za umetniško dejavnost Fakultete za dizajn
Doc. Mojca Perše, prodekanja za umetniško dejavnost Fakultete za dizajn © NL

Težava manjših stanovanj je shranjevanje

»Razmišljati je treba dolgoročno. Obnova in prenova sta veliki investiciji. Ko smo še pri močeh (tudi finančno močnejši) že razmišljajmo o preureditvi ali prenovi, ko bomo v starejšem obdobju življenja. Pogosta težava so kopalnice z visoko kadjo, tuši so primernejši, če se le da brez prečk ali dvignjenih elementov, ob katere se spotaknemo in hitro se lahko zgodi neželjena nesreča.«

Mož vpraša strokovnjaka: »Kupil sem preveliko omaro. Večjo od garsonjere. Kaj naj naredim?« Za nekaj sekund zmedeni sogovornik hudomušno odgovori: «Ni problem, pa postavite garsonjero v omaro.«

Tlak naj bo v enem nivoju in čimbolj poenoten

»Z enotnim izborom tlaka prostor povežemo, tudi deluje večji. Naj bo tudi barva smiselna. Ravno tako pri stenah, izbirajmo svetle barve, pastelnih odtenkov, bolj nevtralne. Morda popestrimo le eno ali del stene, na katero lahko namestimo recimo tapeto ali jo obogatimo z drugimi materiali, lesom, kamnom, in s tem odpremo pot možnostim spreminjanja atmosfere v prostoru.«

Pogovor s strokovnjakinjo, Mojco Perše v Svetovalnici o osnovah urejanja manjših bivalnih prostorov.

Stanovanje naj se ob vstopu odpre
Stanovanje naj se ob vstopu odpre © PixaBay

Svetloba v prostoru

So za posvetlitev uporabna ogledala? »Če je možno, ustvarimo čim svetlejši prostor, poskrbeti je treba tudi za senčenje in zastiranje, s tem lahko učinkovito ohladimo prostor v pregretih dneh. Prostor naj bo svetel, z več svetlobnimi telesi. Zdaj se uporabljajo veliko tudi led trakovi, ki ustvarijo lep ambient. Delovni centri, v kuhinji ali v delovnih kotičkih, naj bodo prav tako dobro osvetljeni.«

Deset, dvajset centimetrov je v majhnem prostoru veliko. Zato izrabimo sleherni centimeter

»Ko vstopimo v prostor, naj se ta odpre. Tu bo znal hitro prepoznati rešitve in jih tudi vnesti v prostor strokovnjak, ki bolje in ob izkušnjah praviloma tudi učinkoviteje zna odgovoriti na posebnosti prostora, ima praviloma tudi boljšo prostorsko predstavo.«

Klic poslušalca:


Stranke mnogokrat mislijo, da so sami kos zadevi, na koncu pa se lahko stvari speljejo v skrajnosti in stane precej več, kot če bi stvari že na začetku prepustili strokovnjakom in poznavalcem. Današnji trend, tudi veletrgovcev, ki spodbujajo ljudi k pogosti potrošnji, je, da smo v vsem svoji mojstri, kar je pogosto zelo zavajajoče. In, kot rečeno, na koncu nas to pogosto stane več.

Zeleni elementi

»Ta je zelo dobrodošel, skoraj nujen, ki naredi prostor prijeten. Spet je dobro posvetovanje s floristi, kakšno rastlinje bo v našem primeru imelo za rast primerne pogoje. Dom naj nas napolnjuje, ne duši. Pogosto so domovi prepolni nepotrebnega, kot skladišča, kamor se vračamo iz dneva v dan vse bolj utrujeni, namesto da bi se v njih spočili, se napolnili z novimi močmi, so nepremišljeno urejeni in zato neprimerni za dobro, varno in prijetno bivanje. Dovolite si pomoč in zaupajte strokovnjakom

Svetovalnica
Obzorja duha (photo: Zajem zaslona) Obzorja duha (photo: Zajem zaslona)

Cenzura v oddaji Obzorja duha?

»Žalostna sem zaradi dogajanj... Nov prevod Svetega pisma iz izvirnih jezikov v slovenski jezik, vrhunsko delo v slovenski zgodovini za študij in razumevanje nam vsem, prispevek v oddaji Obzorja ...

Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija) Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija)

Vzemimo Boga zares

Živimo v duhovni shizofreniji, ki na prvi pogled ni prepoznavna. Na eni strani poudarjamo, kako imamo pravico izbrati lastni slog in stil življenja, kako je naša pravica izbira identitete, celo ...