Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Tanja DominkoTanja Dominko
Papež med Inuiti (foto: Vatican Media)
Papež med Inuiti | (foto: Vatican Media)

S. Dorica Sever: Še vedno se pobiramo od šoka

Novice | 11.08.2022, 07:50 Marta Jerebič

Papežev obisk v Kanadi še naprej odmeva, tako v pozitivnem smislu kot občutki grenkobe. S. Dorica Sever, ki deluje med Inuiti, je za Radio Ognjišče zapisala, da se še vedno pobirajo od šoka, ki so ga doživeli v dneh pred prihodom papeža v njihovo glavno mesto Iqaluit. Obisk je bil namreč popolnoma politično obarvan in izveden. Inuitska organizacija Tungavik, ki je obisk organizirala, je dva dni pred prihodom papeža v Kanado, iz uradne delegacije izključila škofa in predstavnike dveh misijonov Chesterfield Inlet in Baker Lake. V papeževo bližino so pustili le tiste ljudi, ki so imeli negativne izkušnje iz rezidenčnih šol, ki so jih obiskovali pred 50 leti.

Papež je v Kanadi obiskal tri glavna mesta, da se je lahko opravičil Indijancem v Edmontonu, Mesticem v Quebecu in Inuitom v Iqaluitu.

Nadškof Smith iz Edmontona in kardinal Lacroix iz Quebeca sta spremljala papeža na vsakem koraku in sedela z njim v odprtem avtomobilu, ko je pozdravljal navdušene množice. Ob tem je res težko razumeti, da krajevna cerkev v Iqaluitu ni bila dobrodošla, piše s. Dorica Sever in se sprašuje: »Zakaj je moral naš škof spremljati dogajanje stoje v množici ljudi, velika večina izmed njih pa so bili anglikanci? Težko je bilo za nas katoličane iz Nunavuta sprejeti dejstvo, da ne obstajamo.«

Dodaja, da so bile med osebami, ki so v zasebnem srečanju s papežem Frančiškom pričevale o zlorabah, tudi ljudje, ki katoliško skupnost že leta verbalno zlorabljajo v medijih in bi želeli, da bi njihova cerkev in misijon v Chesterfield Inletu pogorela.

Kot piše s. Dorica Sever, jo je 22 let bivanja z Inuiti naučilo tudi potrpežljivosti. Prepričana je, da je sprava bolj proces in duhovnost kot pa dobro voden načrt ali strategija. Človek, ki pogleda globoko vase, lahko z Božjo pomočjo začuti, da so brazgotine žrtev nasilja kakor Kristusove rane. Ne izginejo, niso pozabljene, ampak se lahko spremenijo v rane, ki se celijo …

To je tudi njena želja za ljudi, ki so preživeli izkušnjo rezidenčnih šol. Usmeriti se je treba v prihodnost in sprejeti besede odpuščanja, ki jih je izrekel papež Frančišek 29. julija v Iqaluitu, glavnem mestu Nunavuta.

Sama pravi, da bo nadaljevala naprej svojo misijonsko pot na Frančiškov način - prinašati ljubezen tja, kjer je sovraštvo, veselje tja, kjer je žalost, upanje tja, kjer je obup, in svetlobo tja, kjer je tema.

Novice
Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc) Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc)

Do konca koncerta Klic dobrote zbrali ...

Slovenska karitas je pripavila že 34. dobrodelni koncert Klic dobrote za slovenske družine v stiski. Iz dvorane Golovec v Celju so ga lahko neposredno spremljali gledalci RTV SLO 1 in poslušalci ...

Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc) Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc)

30 let največje slovenske župnije

28. november je za Radio Ognjišče že tri desetletja prazničen. Na ta dan leta 1994 smo v ljubljanskem studiu, ki se nahaja v polkletnih prostorih Zavoda svetega Stanislava, začeli z oddajanjem ...

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc) Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc)

30 let Radia Ognjišče: O medijih z mediji

V oddaji Pogovor o smo gostili pomembne soustvarjalce slovenskega medijskega prostora in se posvetili aktualnemu stanju in spremembam v preteklih treh desetletjih. Med sogovorniki so bili ...