Štefan IskraŠtefan Iskra
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Zaščita življenja (foto: Pixabay)
Zaščita življenja | (foto: Pixabay)

Dr. Gabriel Kavčič: Vprašanje splava moramo premakniti na raven znanstvene argumentacije

Svet | 10.07.2022, 16:49 Helena Križnik

Potem ko je vrhovno sodišče v ZDA odpravilo razsodbo Roe proti Wade, ki je pred pol stoletja uzakonila umetno prekinitev nosečnosti, posamezne zvezne države že uvajajo spremembe. Vse več jih skuša zaščititi nerojene otroke, a nekatere se pri tem soočajo z ovirami. Zagovornike življenja torej čaka težko delo.

Je vse, kar je uzakonjeno, tudi moralno, moralno etično, dobro?

Spomnimo. Vrhovno sodišče v ZDA je z odpravo razdodbe Roe proti Wade vprašanje politike splava vrnilo pod pristojnost zveznih držav. Pokazalo je, da odločitev iz leta 1973 ni sledila ustavi, ampak je služila nekim drugim interesom, je za naš radio ocenil moralni teolog dr. Gabriel Kavčič. »Malo smo naravnani na razmišljanje, da tisto, kar zakonodajno sprejmemo, je zato tudi moralno ali pa moralno etično ali pa dobro. In to je ta težava.«

S spočetjem se na maminih nogah po svetu že sprehaja pravo človeško bitje

Dr. Kavčič upa, da bo zdaj konec legalističnih razprav in da se bomo le premaknili na raven znanstvene argumentacije. »Spočetje človeškega življenja pomeni, da je na ta svet na nek način že rojeno čisto pravo človeško bitje, ne sicer tako kot po 9 mesecih, ampak vendarle se po tem svetu že sprehaja na maminih nogah. Ne bitje, ki bo potencialno imelo življenje, ampak bitje, ki že ima življenje in ga s splavom uničimo.«

Ponujati je treba alternativo, da sploh ne bi razmišljali o splavu

Pri teh znanstvenih ugotovitvah bi morali po njegovem vztrajati vsi zagovorniki življenja. Prav tako bi morali ponujati alternativo, ki bi družbo navajala na drugačno miselnost. »Na miselnost, ki bi cenila človeško življenje in ki bi to tudi pokazala z domovi za mame z možnostjo posvojitve in tako naprej. Se pravi, da bi bile odprte vse možnosti, da ne bi bilo treba nikoli poseči po tako radikalnem, tako nasprotujočem si ukrepu, kot je splav.«

Da pride do sprememb, se mora premakniti kritična masa

Pri tem vprašanju bi se morali bolj angažirati tudi katoličani v Sloveniji, je opozoril dr. Kavčič. »To je zdaj zelo narobe, da smo samo trije, ki te zadeve komentiramo, ali pa nas je pet ali deset. V glavnem pa vsi molčijo, gledajo pred sebe in ne vedo, kaj bi si mislili.«

Dokler se ne bo premaknila kritična masa, kot se je to zgodilo v ZDA, bo težko prišlo do sprememb. Kar nekaj deset odstotkov tamkajšnjega prebivalstva je očitno začelo razmišljati s svojo glavo, je ugotavljal dr. Kavčič. Izvolili so politične predstavnike, ki jim je človeško življenje dragoceno. »To je lepa misel tudi za nas - da se da nekaj narediti, če se hoče, četudi traja desetletja,« je še prepričan dr. Kavčič.

Svet, Novice
Škof Vinko Bokalič (photo: Svobodna Slovenija) Škof Vinko Bokalič (photo: Svobodna Slovenija)

Vinko Bokalič Iglič primas Argentine

Papež je argentinsko škofijo Santiago del Estero povzdignil v nadškofijo in za prvega nadškofa imenoval dosedanjega škofa v tem mestu, našega rojaka, Vinka Bokaliča Igliča. Podelil mu je tudi ...

Nataša Ličen (photo: Rok Mihevc) Nataša Ličen (photo: Rok Mihevc)

Čudne počitnice

Počitniško pozdravljeni! Ne glede na to, kje ste in s kom, so vaši dopustniški trenutki že mimo ali ste ravno sredi njih, morda pa odštevate do začetka letošnjih, upam, da ste te sreče mož in ...

Sobodajalstvo (photo: Pexels) Sobodajalstvo (photo: Pexels)

Gre za resno panogo, ki je ogledalo Slovencev

»Kdor se odloči za dejavnost oddajanja sob ali apartmajev, naj se tega loti celostno. Gre za resno panogo, ki je ogledalo Slovencev. Z dobro nastanitvijo in prijaznostjo pri opravljanju dela se ...