Zdaj se koaliciji smeji. Kaj bo, ko bo prišla do vsebine?
Pogovor o | 26.05.2022, 13:06 Marta Jerebič
V prejšnjem tednu smo videli nekaj manevrov s strani opozicijske SDS, s strani nastajajoče koalicije so ob tem deževali očitki o nagajanju. Na te očitke sta v oddaji Pogovor o … odgovarjala vodja poslanske skupine SDS Jelka Godec in vodja poslanske skupine Nsi Jožef Horvat, ki sta komentirala tudi kadre nastajajoče vlade in koalicijsko pogodbo.
Poslanci za 'enkratno uporabo'
Vodja poslanske skupine SDS Jelka Godec je povedala, da so v stranki z rezultatom volitev zadovoljni, saj so povišali število glasov, pridobljenih na volitvah, prav tako ima stranka več poslancev kot prejšnjem sklicu. »Po drugi strani pa moram reči, da smo imeli kot vlada ali pa kot vladajoča koalicija največjo opozicijo v medijih, ki niso poročali o dosežkih vlade, ampak so preusmerjali pozornost oziroma očrnili zdajšnjo opozicijo in takratno vladno strukturo ... Na podlagi tega težko verjamem, da vsi poznajo programe strank, ampak so se bolj odločili glede na to, kako so mediji osredotočali pogled.«
Godčeva je izpostavila prednost kariernih poslancev, poslance, ki en mandat so, potem pa jih ni nikjer več, pa je označila za poslance za 'enkratno uporabo'. Po njenem mnenju je ključno tudi to, da poslanec ne izgubi stika z realnostjo oziroma z lokalnim okoljem.
Tako v SDS kot Nsi natančnejših analiz volitev še niso naredili. V Nsi menijo, da jim je afera z ministrom Podgorškom, ki sicer ni njihov član, je pa iz njihove kvote, odnesla nekaj glasov, morda tudi eno poslansko mesto. »Ampak če potegnemo črto, pred štirimi leti smo bili na šestem mestu, zdaj smo se zavihteli na stopničke in smo tretja parlamentarna stranka po velikosti,« je povedal vodja poslanske skupine Nsi Jožef Horvat. V stranki veliko pričakujejo od treh ministrov odhajajoče vlade. »Izjemno smo nanje ponosni, tu gre za veliko mlade energije, strokovnosti. Verjamem, da bomo kljub opozicijskemu statusu znali braniti krščanske vrednote v slovenski politiki.«
Koalicija ima dovolj glasov, da lahko sprejme, karkoli želi
V zvezi z zapletom pri razdelitvi predsedniških mest delovnih teles v državnem zboru Jelka godec poudarja, da gre za kršitev poslovnika in upa, da bo tako na strani koalicije kot opozicije zmagal razum.
Horvat poudarja, da Nsi nikomur ni odvzela predsedniško ali podpredsedniško mesto, še najmanj kolegom iz SDS, pričakujejo pa, da bo koalicija poštena in jim bo odstopila eno predsedniško mesto.
Po mnenju Jelke Godec delovna telesa, tudi če SDS ne predlaga svojih kandidatov na predsedniška in podpredsedniška mesta, lahko delujejo. A zapleti so po njenih besedah prvi znak, da se Gibanje Svoboda, ki je pred volitvami promoviralo demokratično, pravično odločanje, tega zdaj ne drži. »Zdajšnja koalicija ima dovolj glasov, da v bistvu lahko sprejme, karkoli želi in očitno lahko sprejema tudi odločitve, kot je kršitev poslovnika državnega zbora.«
Mediji poročajo, da je bila Jelka Godec za vodjo poslanske skupine SDS izvoljena, ker je treba v novonastalih političnih razmerah v delovanje poslanske skupine vnesti več ostrine. »O sebi težko govorim, ocenjevali me bodo moji kolegi poslanci. Kakšna je moja ostrina, ne vem. Sem pa načelna in vztrajam pri stvareh, za katere vem, da so pravične. Ne pristajam na to, da se krši zakonodaja in ustava. Drugače pa sem timski človek in si bom prizadevala, da poslanska skupina deluje homogeno.«
Strokovnost kandidatov za ministre in kadrovski cunami
Pri imenih novih ministrov pravi, da težko govorimo o strokovnosti. »Mislim, da je gospod Mesec sam povedal, da je to njegova prva služba, kjer bo nekako odločal o določenih zadevah. In to je ministrstvo, ki je 'težko' ministrstvo (za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti).«
Opozorila je tudi, da v vseh medijih in izjavah lahko beremo, da se »obeta kar težek cunami, da se bodo delale spremembe, zamenjevali kadri in da je potrebno vse SDS kadre zamenjati.«
Referendumi, obstrukcije opozicije
V zvezi z vlaganjem referendumov pravi, da to ne bo praksa. SDS ne bo kar vsepovprek vlagala pobude zanje, ampak v primerih, da bodo zakoni škodljivi za državljane. V takih primerih se bodo posluževali vseh ustavno in zakonsko dovoljenih vzvodov, ki opozarjajo na nepravilnosti.
Tudi v Nsi napovedujejo, da bodo škodljive ukrepe za slovensko družbo skušali preprečevati z vsemi zakonskimi sredstvi. »Ko gre za davčne zakone, vemo, da referendum ni možen. Če bo prišlo do nekih radikalnih sprememb družinskega zakonika, bomo zelo glasni, da tako milo rečem. Branili bomo slovenske družine. Branili bomo z vso silo pridne podjetne ljudi, ki jih imamo ogromno v naši državi,« je poudaril Horvat.
Zdaj se koaliciji smeji. Kaj bo, ko bodo prišli do vsebine?
»Gor jih drži to, da imajo dovolj glasov, da gredo lahko naprej z zelo z rušilno močjo. To jim daje nekako zadovoljstvo in moč in nasmeh na ustnicah. Mislim, da se bodo začele zadeve spreminjati, ko bo treba zadeve reševati vsebinsko, ko bo treba uresničevati koalicijsko pogodbo, programe posameznih strank. Pri vsebinah se bodo pokazala razhajanja. Ne vem, če bodo uspeli uskladiti svoje programe s koalicijsko oziroma potem za izvedbo, kajti nekatere točke so navzkrižne v programih in koaliciji.«
Se Nsi vidi v programski koaliciji?
Horvat pravi, da gledano z današnje perspektive ne vidijo prav nobene možnosti za sodelovanje s koalicijo. Čeprav je v koalicijski pogodbi nekaj dobrih točk (regionalizacija, skladni regionalni razvoj itd.), je v njej preveč škodljivih elementov za državo, ki jih je očitno vsilila levica iz svojega programa. »Če pogledamo elemente pogodbe, ki jih je levica vsilila, potem gremo nazaj v neko obdobje socializma samoupravljanja, ki pa vemo, da je propadlo in to nas skrbi ...
Iskreno povem, ne dajejo veliko upanja. Edino upanje je, da je morda ta koalicijska pogodba zgolj neka fasada, zakoni, ki bodo s strani vlade prišli v parlament, pa bodo zakoni, ki ne bodo striktno sledili nekaterim določbam v koalicijski pogodbi.«