Slovenija dobiva koalicijo narodnega zastoja
Spoznanje več | 11.05.2022, 12:00 Helena Križnik
Robert Golob in Gibanje Svoboda nista dolgoročen projekt. Da ne bi bila zavržena, kot že kopica novih obrazov in strank pred njima, bi morala dejansko sama voditi vlado. To se ne bo zgodilo, je opozoril politični analitik dr. Aleš Maver. Gledali bomo koalicijo narodnega zastoja, je dodal.
Golob je dobil ukaz, naj na svojo barko vzame vse, kar na levi leze in gre
O Gibanju Svoboda ne vemo praktično ničesar, poznamo zgolj frontmana, je v oddaji Spoznanje več, predsodek manj spomnil dr. Maver. Prepričan je, da bo Golob svojo stranko peljal po poti LDS, Zares, Pozitivne Slovenije, SAB, SMC in LMŠ, saj je ob vseh možnostih, ki jih je ponudil izid zadnjih volitev v državni zbor, izbral najslabšo.
Lahko bi namreč oblikoval veliko koalicijo s SDS. Slovenija jo potrebuje, tako dr. Maver, saj so pred njo veliki izzivi. »Recimo, da ga razumemo, da v tem trenutku to najbrž ni mogoče, saj je Gibanje Svoboda večino glasov vendarle dobilo kot protijanševska stranka.«
Očitno je dobil ukaz, da mora na svojo barko vzeti vse, kar na levi leze in gre.
Golob bi k sodelovanju v vladi lahko povabil vsaj NSi, je še razmišljal dr. Maver. Takšna mešana koalicija bi imela po njegovih besedah v hramu demokracije prepričljivo večino. »Taka vlada v ničemer ne bi ogrožala primata tako imenovane levice v slovenskem kontekstu, a bi obenem omogočala pogumnejše korake.«
Golob se na koncu ni odločil niti za to, da bi za partnerje izbral le SD. »Očitno je dobil ukaz, da mora na svojo barko vzeti vse, kar na levi leze in gre,« je opozoril dr. Maver.
Levica bo sprejemala kompromise, da ostane pri koritu
Kako velik razlog za skrb je lahko stranka Levica v novi vladi? Ker je v primerjavi z dozdajšnjimi štirimi leti v parlamentu prepolovljena, bo bistveno šibkejša, je ocenil dr. Maver. »Mislim, da bo bolj pripravljena sprejemati kompromise, da ostane pri koritu.«
Vpliv ponaredka civilne družbe bo izredno problematičen
Dr. Maver vidi večji problem v vključitvi LMŠ in SAB v vlado, ki sta ostali pred vrati državnega zbora. Še bolj ga skrbi Golobova napoved, da bo pri oblikovanju prihodnjih politik prisluhnil civilni družbi. »To bi bilo seveda zelo pohvalno, če bi šlo v resnici za civilno družbo kot celoto oziroma za nek reprezentativni del civilne družbe. Tako pa gre za ponaredek civilne družbe, ki se je odlikoval v protestiranju proti dozdajšnji vladi Janeza Janše od aprila leta 2020, o katerem seveda ne moremo reči, da je kakorkoli reprezentativen.«
Dr. Maver je prepričan, da gre za elito, ki nima pravega stika z življenjem povprečnega volivca, če bo pomembno vplivala na odločitve prihodnje vlade, bo to po njegovem mnenju izredno problematično. »Sam sem velik nasprotnik tega, da se odmikamo od koncepta parlamentarne demokracije v neko ljudsko demokracijo, ki bo spet bolj podobna tisti ljudski demokraciji, ki smo jo že gledali po drugi svetovni vojni. Če ni parlament tisti, v katerem je osredinjeno politično odločanje, potem lahko to na podlagi izkušenj iz Evrope iz prve polovice 20. stoletja privede do velikih težav. Slovenija je zaradi relativno šibke demokratične tradicije bolj ranljiva kot kakšna druga demokracija z daljšo kilometrino.«
Sam sem velik nasprotnik tega, da se odmikamo od koncepta parlamentarne demokracije v neko ljudsko demokracijo, ki bo spet bolj podobna tisti ljudski demokraciji, ki smo jo že gledali po drugi svetovni vojni.
Razmerje med političnima blokoma se skoraj ni spremenilo, a razlika je pri vrhu
Dr. Maver je še spomnil, da se tudi po tokratnih volitvah v državni zbor razmereje med tradicionalno levim in tradicionalno desnim političnim blokom ni bistveno spremenilo, tisto, kar dela razliko, je pogled na vrh razpredelnice. A Gibanje Svoboda bo za koncentracijo glasov s tradicionalno levega političnega bloka moralo odplačati dolgove, zato Golob ne bo vodil vlade kakršnegakoli preboja, je prepričan dr. Maver. Za vse, kar bo počel, bo imel tudi opravičilo - da je za to dobil mandat volivcev.
Ljudje so aktualno vlado kaznovali zaradi protikoronskih ukrepov
Da je lista popolnih novincev dobila 34 odstotkov in pol glasov se sicer dr. Mavru zdi povsem neracionalno, a izid je, kot je dodal, predvsem posledica spomina na ukrepe proti novemu koronavirusu. »Mislim, da se je večina ljudi v volilni kabini vprašala, kako naj kaznuje te, ki so jim zadnji dve leti grenili življenje.« Čeprav je pričakoval, da bo ta sentiment vseeno nekoliko blažji, se to ni zgodilo.
Dr. Maver je še opozoril, da je oblast lažje naskakovati iz opozicije. »Janša je bil v nenavadnem položaju, ko je moral hvaliti lastno malho oziroma izpostavljati pozitivne dosežke svoje vlade. In objektivni kazalci so eno, subjektivni občutek Slovencev pa nekaj drugega. Subjektivni občutek Slovencev je, da jim ne gre dobro. Četudi jim gre dobro, tega ne bodo obešali na velik zvon, ampak bodo raje malo jamrali.« Raje slišimo, kaj vse gre narobe in kaj bo politik izboljšal, kot pa, kaj vse je dobro in kako bo politik na tem še gradil. »Žal je taka mentaliteta,« je dodal dr. Maver.