Slavi KoširSlavi Košir
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc
Organiziran prevoz beguncev iz Ukrajine do Slovenije. (foto: Tamino Petelinšek/STA)
Organiziran prevoz beguncev iz Ukrajine do Slovenije. | (foto: Tamino Petelinšek/STA)

V frankolovsko župnišče je sprejel begunke, ki si želijo delati in vrtnariti

Spoznanje več | 30.03.2022, 09:38 Rok Mihevc

Kako dobro srce Slovenije bije tudi za ukrajinske begunce, smo v teh dneh priča po vsej državi, o tem pa smo se iz prve roke prepričali tudi v oddaji Spoznanje več, predsodek manj. Tudi naš tokratni gost p. Branko Cestnik jih je namreč sprejel v svoje župnišče. Pogovor je vodil Jože Bartolj.

Tudi priložnost za ekumenizem

Ni prvič, da bo p. Cestnik v župnišču živel z begunci. Že v Milanu je po končanem študiju kot kaplan živel z Armenci in se z njimi tudi družil. Na poziv celjskega škofa Maksimilijana Matjaža, naj župniki odprejo tudi župnišča, pa se je tudi sam javil na Škofijsko karitas Celje in tako ponudil kaplansko stanovanje na Frankolovem. »K meni pridejo tri gospe, ki niso hotele iti narazen, so pa iz treh koncev Ukrajine in so se spoznale kot begunke.« To so protestantska pastorka, ki vodi skupino bibličnih protestanstkih kristjanov, bančna uslužbenka iz Kijeva, ki je tudi pravoslavna vernica in gospa, ki je že 8 let begunka iz Donecka, »po izobrazbi psihologinja, po prepričanju pa ateistični humanist z velikim zanimanjem za religijo in duhovnost. Jaz pa sem ji rekel, sem kristjan, z velikim zanimanjem za ekumenizem.« Torej, priložnost za ekumenizem. »Štiri duše Evrope, katoliška, protestantska, pravoslavna in humanistična si bomo delili to hišo.«

p. Branko Cestnik
p. Branko Cestnik © Izidor Šček

Štiri duše Evrope, katoliška, protestantska, pravoslavna in humanistična si bomo delile to hišo.

Želijo si delo in vrt

Živele bodo zase, je pa Cestniku zelo všeč to, da so takoj začele spraševati po delu in po možnosti vrta. »Sem rekel, da bomo poskušali odpreti kakšen kos parka, da jim damo vrt. Je pa zanimivo to, da Ukrajinci so vrtičkarji, tudi tisti, ki živijo v centru Kijeva imajo izven mesta svoj vrtiček. Zato je logično, da so to takoj vprašale. In ta proaktivna drža mi je všeč. So begunke v stiski, a odreagirajo. Z delom, odprtostjo, željo po druženju in z vrtičkanjem. Ni pasivno čakanje, kaj bo ...« Seveda pa p. Cestnik ni edini župnik v Sloveniji, ki je odprl župnijska vrata, tudi drugod po župniščih so begunci in tudi župljani in verniki so jih že sprejeli.«

Skupinska fotografija beguncev, ki so 22.3.2022 organizirano prisli iz Lviva v Slovenijo.
Skupinska fotografija beguncev, ki so 22.3.2022 organizirano prisli iz Lviva v Slovenijo. © Tamino Petelinšek/STA

»Ukrajina te hitro postavi pred to, kako je v življenju vedno potrebno spoznanje več in predsodek manj«

Zdaj šele spoznavamo, kako malo vemo o Ukrajini in Rusiji in kako je za trajen mir v svetu bodoče potrebno boljše in bolj spoštljivo poznavanje drugih in drugačnih narodov. Če za Slovence velja, da nas konstituira jezik in ozemlje, to v Ukrajini ni tako. »V Ukrajini sta dva jezika, ruski in ukrajinski, oba močna. Večina ima predstavo, en narod, en jezik, tam pa je en narod in dva jezika. Recimo, ta gospa iz Kijeva govori rusko, ampak na svojem FB profilu ima ukrajinsko zastavo, je zavedna Ukrajinka, čeprav ukrajinščina ni njen materni jezik. Ukrajina te res hitro postavi pred to, kako je v življenju vedno potrebno spoznanje več, predsodek manj in biti pripravljen na nova spoznanja. Da vidiš, kako so narodi sestavljeni, ker drugače jih zelo površno obravnavajo.«

Prisluhnite celotni oddaji "Spoznanje več, predsodek manj"

SPOZNANJE VEČ, PREDSODEK MANJ

Z oddajo se želimo odzivati na najrazličnejše predsodke, ki največkrat izvirajo iz nepoznavanja določenih področij, kultur, verstev, zgodovinskih dogodkov, političnih odločitev, običajev in podobno. Vsebine se nanašajo na predsodke, ki se pojavljajo v slovenskem medijskem prostoru, bodisi doma ali pa tudi v širšem prostoru. Z novimi spoznanji pa poslušalcem širimo obzorje in pogled na svet okrog nas. S tem ima oddaja tudi vzgojno izobraževalni poudarek.

Spoznanje več
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...