Slovenijo je zajel val solidarnosti. Karitas kličejo podjetja, šole, vrtci …
Slovenija | 04.03.2022, 13:03 Rok Mihevc Marta Jerebič
Slovenska karitas nadaljuje z zbiranjem pomoči za Ukrajino. Kakšen je odziv in kako se na sprejem beguncev pripravljajo Župnijske karitas, nam je povedala koordinatorica pomoči Jana Lampe. Z njo se je pogovarjala Marta Jerebič.
Kakšen je odziv ljudi v Sloveniji?
Odziv je neverjeten, Slovenijo je zajel val solidarnosti. Ljudje kličejo vsak dan, želijo pomagati na vsak način. Ganjena sem nad solidarnostjo, kako ljudje čutijo z ljudmi v Ukrajini. Kličejo posamezniki, tudi podjetja želijo darovati večje zneske, šole, vrtci, prevozniška podjetja. Neko podjetje je darovalo gorivo, vsak na svoj način pomaga. Sodelujemo tudi z zdravniško zbornico, da bi poslali zdravnike v Ukrajino, na listi jih je 80, ki so pripravljeni pomagati. Pa da omenim še naše župnijske karitas, ki pomagajo tako finančno kot materialno pomoč. Solidarnosti smo res veseli in hvaležni.
Lahko darujete tudi tukaj.
Kaj zbira Slovenska karitas?
Zbiramo suho in trajno zapakirano hrano, kot so razne konzerve, suho sadje, kar se da trajno uporabljati. Zbiramo tudi vse higienske pripomočke, mila, zobne paste in ščetke, tudi plenice, ženske vložke ... Zbiramo tudi plastenke vode, ki jo zelo primankuje, spalke. Zaenkrat oblačil ne zbiramo, te bomo v primeru, da v Slovenijo pride več beguncev. Obrnite se na karitas.si ali Župnijske karitas.
Svoj dar lahko prispevate na:
Slovenska karitas, Kristanova ulica 1, 1000 Ljubljana
TRR: SI56 0214 0001 5556 761
Sklic: SI00 870
Namen: Pomoč Ukrajini
Prispevek v višini 5 EUR ali 10 EUR je mogoče posredovati s SMS sporočilom KARITAS5 ali KARITAS 10 na 1919.
Župnijske kartias se že organizirajo za sprejem beguncev. Kakšna je pripravljenost ljudi, da bi sprejeli begunce v svoje domove?
Gotovo je nekaj pripravljenosti ljudi, da bi sprejeli begunce v svoje domove in tudi v župnije. Tako da mi predvsem prosimo vse župnijske karitas naj pogledajo v svoje okolice, če imajo kakšno možnost nastanitve beguncev, naj se o tem pogovorijo. Pomembno pa je poudariti, da se je treba uskladiti z lokalno civilno zaščito. Tudi ljudi, ki pridjeo, je treba registrirati na policiji, da so v registru in da dobijo tudi zdravniško pomoč.
Kaj vas najbolj pretrese pri dogajanju v Ukrajini?
Najbolj gotovo to, kako prizadeti so otroci, kako umirajo otroci. Sprašujem se, kako je ta vojna nesmiselna in tudi ne vem, kakšen bo rezultat te vojne, koliko človeških življenj bo terjala. Ko poslušam Karitas v Ukrajini, povedo, da je najtežje za otroke, koliko je potrebne psihosocialne pomoči za njih. Kolikokrat morajo iti v zaklonišča in kako je to stresno za njih in tudi za vse ostale, saj je vsakemu človeku težko zapustiti svoj dom. Otroci so tu največje žrtve.