Merše ob začetku volilne tekme: Zavržno je povezovanje na podlagi izključevanja
Novice | 10.02.2022, 13:15 Alen Salihović
Napovedi o tem, komu od starih in novih političnih strank bo uspel preboj v parlament, so za nekatere analitike dva meseca pred volitvami še preuranjene. Pa vendar dodajajo, da imajo med novimi največ možnosti za uspeh Gibanje Svoboda in Naša dežela ter lista Povežimo Slovenijo. Med že obstoječimi strankami lahko visoko meri SDS, v parlament pa bi pa glede na ankete prišle še SD, Levica, NSi, LMŠ in po nekaterih ocenah tudi LMŠ. O tem, kaj lahko pričakujemo od volilne tekme, kaj pomenijo predvolilna povezovanja in kako je s parolo o novih obrazih, smo se pogovarjali z novinarjem portala Domovina Petrom Meršetom.
Ni dvoma, da bo SDS Janeza Janše na prvem mestu ali morda na drugem, najverjetneje pa kar na prvem, in da bo verjetno Gibanje Svoboda Roberta Goloba ali katera koli druga stranka na drugem mestu, je dejal Merše, ki je glede tekme odločen: »Bistveno je, kdo bo prišel čez parlamentarni prag, to bo bistveno za oblikovanje prihodnje koalicije.«
Novi obrazi je fraza, ki se zadnjih 15 let pred vsakimi volitvami reciklira, je opozoril novinar Domovine in dodal, da Golob gotovo ni nov obraz, saj je zamenjal že najmanj tri stranke. »Bil je celo podpredsednik ene od političnih strank, ki danes skoraj ne obstaja več. Govoriti o tem, da je to nek nov obraz, je patetično in smešno.« Dodaja še: »Ko govorimo o šoli, ne bi dali za ravnatelja nekoga, ki še nikoli ni delal v njej, ko govorimo o podjetju, ne bi dali za direktorja nekoga, ki še nikoli ni delal v gospodarstvu, za kirurga ne bi dali nekoga, ki se je prvič v življenju zaposlil v zdravstvu, žal pa bi zaupali oblast nekomu, ki prej ni imel nobenih resnih političnih izkušenj. To je po svoje smešno.«
Meršeta veseli, da smo po dolgem času pred volitvami v Sloveniji deležni povezav. »En lep primer tega je pobuda Povežimo Slovenijo, kjer gre za povezovanje manjših strank, ki same po sebi ne bi prišle v parlament, skupaj povezane pa vsekakor imajo resne možnosti za vstop v parlament. Vsekakor pa se mi zdi zavržno povezovanje na podlagi izključevanja.«
O kandidatih na državnozborskih volitvah pa je dodal, da imajo resen izbor teh zgolj v strankah, ki so na sceni že desetletja in imajo ustaljen strankarski sistem izbora: »V Sloveniji imamo samo tri resne stranke, ki imajo zares močno postavljeno terensko bazo in tudi aparat, ki znotraj strank omogoča kadrovski razvoj in vzgojo. Razvoj kadrov, ki so potem sposobni nastopiti na najvišjih političnih funkcijah. Ampak razen ene pravzaprav ni nobene pretendentka za zmago na volitvah. Govorim pa o SDS, SD in NSi.«