Predsednik papeške komisije za zaščito mladoletnih v odzivu na pismo zaslužnega papeža: Moramo delati bolje
Svet | 13.02.2022, 07:10 Marjana Debevec
»Na številnih apostolskih potovanjih sem pri vseh srečanjih z ljudmi, ki so jih duhovniki spolno zlorabili, gledal v oči posledicam prevelike krivde,« je v pismu vernikom škofije Muenchen in Freising zapisal zaslužni papež Benedikt XVI. V njem je poudaril, da smo tudi vsi mi del te krivde, če jo hočemo prezreti, ali se z njo ne soočimo odločno in odgovorno.
Poročilo o spolnih zlorabah s strani duhovnikov v škofiji Muenchen Freising je dvignilo precej prahu. Mediji so izpostavljali predvsem štiri primere, v katerih Joseph Ratzinger, ki je bil tam nadškof slabih pet let, naj ne bi zadostno ukrepal. Zaslužni papež je pretekli konec tedna tamkajšnjim vernikom v pismu poudaril svojo zavezanost resnici. Kakor pri številnih srečanjih, ki jih je imel z žrtvami zlorab po vsem svetu, je znova izrazil svoj globok sram, bolečino in iskreno prošnjo za odpuščanje. »V katoliški Cerkvi sem imel veliko odgovornost. Toliko večja je moja bolečina nad prestopki in napakami, ki so se godili v času mojega službovanja,« je zapisal zaslužni papež Benedikt XVI. in dodal: »Vsak posamezen primer spolnega napada je strašen in nepopravljiv.«
Nekdanji vatikanski tiskovni predstavnik p. Federico Lombardi je v odzivu na omenjeno pismo za Vatican News poudaril, da Benedikt XVI. nikoli ni želel prikriti slabosti Cerkve. Vedno je iskal resnico, tudi če je bila ta boleča. Njegovo iskreno pismo je po Lombardijevih besedah izraz globoke spokornosti. »Papež ne deli le trpljenja žrtev, ampak tudi vse tisto, kar je to pomenilo za celotno cerkveno skupnost. Drug vidik, ki se mi zdi v tem pismu zelo pomemben, pa je, da ob priznanju teže greha – prevelike krivde, kot zapiše – in teže duhovnih posledic tudi na vse nas, ne smemo nikoli izgubiti upanja. Dejstvo, da živimo v času velikega ponižanja in velikega trpljenja Cerkve z žrtvami, nam ne sme vzeti poguma.«
In prav to, da je treba pogled usmeriti naprej in delati bolje, je poudaril predsednik papeške komisije za zaščito mladoletnih kardinal Sean Patrick O'Malley. Po njegovih besedah jasno pričevanje Benedikta XVI. odraža zavedanje, da so obstajali trenutki globoke teme, ki je zaznamovala žrtve. Priznanje nepopravljive škode, ki jo je povzročila Cerkev in pomanjkanje preprečevanja takšnega zla, predstavlja izziv za tiste, ki danes zasedajo odgovorne položaje, je še poudaril kardinal O'Malley