Nataša LičenNataša Ličen
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Alen SalihovićAlen Salihović
Doc. dr. Igor Kovač z Inštituta Jožef Stefan  (foto: Rok Mihevc)
Doc. dr. Igor Kovač z Inštituta Jožef Stefan | (foto: Rok Mihevc)

Dr. Igor Kovač: Priložnost Slovenije je v industriji prihodnosti in robotiki

Via positiva | 09.12.2021, 18:00 Nataša Ličen

Center za prenos tehnologij in inovacij na Inštitutu Jožef Stefan v sodelovanju z Ministrstvom za gospodarski razvoj in tehnologijo, z agencijo Spirit Slovenija ter Digitalnim središčem Slovenije, v BTC-ju organizira predavanja in brezplačne delavnice s področja robotike in sodobne tehnologije, do dvajsetega decembra.

V »Via positivi« smo se o industriji prihodnosti, o industriji 4.0 in o robotiki, pogovarjali z doc. dr. Igorjem Kovačem.

       Toliko časa sem že v robotiki, da lahko rečem, robotika nam lahko zelo pomaga. Umetna inteligenca je orodje. Človek ostaja v ospredju.

»Robotika je v Evropi, v ZDA ali na Japonskem različno tretirana. Na Japonskem jo imajo za prijazno, prijateljsko. Pri nas pa jo vidimo kot strah, kaj bo prišlo, kaj se bo zgodilo ali bodo naša delovna mesta trpela? Ni bojazni, robotika nam lahko ogromno pomaga. Robot je inteligenten, ko se lahko sam uči. Roboti so pri pomoči človeku vedno boljši. Če pogledamo tovarne prihodnosti, imamo na tem področju ravno tudi inteligenco, ki pomaga, da je tovarna vedno boljša in da da vedno boljše rezultate, tudi z robotiko

Izboljšave v medicini s pomočjo robotike, strojni vid, Industrija 4.0 in pametna mesta, mladi in robotika ter robotika v umetnosti, je le nekaj naslovov brezplačnih delavnic in predstavitev v sklopu dogodka Tehnologija za ljudi v Digitalnem središču Slovenije v ljubljanskem BTC-ju. 

Robot v službi človeka, nikakor ne obratno.
Robot v službi človeka, nikakor ne obratno. © ARO

V pogovoru je dr. Igor Kovač dejal: »Tovarna prihodnosti ne bo temna, ne bo odvračala ljudi. Bo transparentna simbioza med stroji in človekom, da se bo okolje učilo novih razmer in se prilagajalo novim produktom. Kar smo do sedaj delali rutinsko, se bo po novem delalo avtomatsko.«

Odsek za avtomatiko, biokibernetiko in robotiko Inštituta Jožef Stefan ima trenutno koncept avtomatske robotske celice, ki je najbolj prilagodljiv v Evropi.

»Pri nas smo naredili ogromno. Na YouTube kanalu lahko vidite prvega robota smučarja ali robota, ki samostojno žaga. Oba sta naše delo. Robotom smo vsadili inteligenco, da so se znali učiti in bili vedno boljši, to smo naredili na našem Inštitutu, na odseku za robotiko. Potem s področja rehabilitacije, ki je na Fakulteti za elektrotehniko zelo močno in s tem se ukvarjamo tudi na našem Inštitutu, pomagamo na primer človeku pri hoji. V določenih smereh smo v samem vrhu

Industrija 4.0
Industrija 4.0 © PixaBay

»Zelo globoko gremo tudi v industrijo. Zavedamo se, da bomo v Sloveniji lahko dobro živeli le ob močnem gospodarstvu in tehnologiji in temu bi radi dali pozitivno noto. Tu imamo znanje in številna dobra podjetja, nekatera so zelo robotizirana, imajo veliko sodelavcev in še rastejo. Roboti razvoja delovnih mest ne zaustavljajo, ravno nasprotno. Vlivajo optimizem, ravno v času epidemije, da se bomo v prihodnje lahko kosali z globalno evropsko industrijo z domače lokacije, iz Slovenije. Na primer, naš odsek za avtomatiko, biokibernetiko in robotiko Inštituta Jožef Stefan ima trenutno koncept avtomatske robotske celice, ki je najbolj prilagodljiv v Evropi. Razstavljali smo tudi na tujem in zanimanja je precej. To ni evolucija, je revolucija, ta pa zahteva svoj čas, da dozori in jo uvedemo.«

Kakšna bo prihodnost? Roboti so lahko doprinos človeku in okolju. Povabite v digitalni svet mlade, saj so in bodo v prihodnje s tega področja najbolj iskana znanja in zagotovljena delovna mesta.

»V industriji 4.0 se je ogromno spremenilo. Ta izraz je prišel iz Nemčije, uveljavil se je tudi pri nas. No, danes govorimo že o industriji 5.0, pri kateri je v ospredju človek, kar je zelo pomembno. Vrh je samoučeča, spremenljiva tovarna, ki se lahko zelo hitro odziva na zahteve trga, to pa je ključ do uspeha na globalnem trgu.«

»Na teh področjih imamo gazele v Sloveniji. Če nimamo atraktivnega produkta, nam sama industrija nič ne pomeni. Kdo pa bo iznašel ta atraktivni produkt? Robot ne. Drznost in korajža naredita nov produkt in to lahko naredi le človek. In, na tem področju smo v Sloveniji zelo dobri.«

Via positiva
br. Dominik Papež (photo: Lojze Mušič) br. Dominik Papež (photo: Lojze Mušič)

Diakonsko posvečenje br. Dominika Papeža

V skupnosti bratov kapucinov je bila včerajšnja nedelja posebej slovesna. Novomeški škof Andrej Saje je namreč v župnijski cerkvi sv. Jerneja v Ambrusu v diakona posvetil br. Dominika Papeža.

Prenova ljubljanske tržnice (photo: Elea iC; Scapelab) Prenova ljubljanske tržnice (photo: Elea iC; Scapelab)

Ljubljanska nadškofija: Pogajanj ni bilo

V javnosti zadnje dni odmeva novica Mestne občine Ljubljana, da je pridobila soglasja za izdajo gradbenega dovoljenja za prenovo osrednje ljubljanske tržnice z gradnjo garažne hiše.

Mag. Andreja Jernejčič (photo:  Lin&Nil, svetovanje in izobraževanje, d.o.o.) Mag. Andreja Jernejčič (photo:  Lin&Nil, svetovanje in izobraževanje, d.o.o.)

Nastop je zame zadetek v polno

Mag. Andreja Jernejčič je z več kot petindvajsetletnimi izkušnjami v komuniciranju, novinarstvu in odnosih z javnostmi, strokovnjakinja za javno nastopanje. Je avtorica sedmih knjig ter dveh ...

Poročnika Benjamin Gaube in Aljaž Kurbos ter voditeljica Maja Morela (photo: Rok Mihevc) Poročnika Benjamin Gaube in Aljaž Kurbos ter voditeljica Maja Morela (photo: Rok Mihevc)

V najslabšem primeru skočim iz letala

V Kolokviju smo se dvignili med oblake, leteli, pilotirala pa sta poročnika Slovenske vojske Benjamin Gaube in Aljaž Kurbos. Mlada pilota sta z nami delila svojo pot izobraževanja in ...