Jože BartoljJože Bartolj
Andrej JermanAndrej Jerman
Tanja DominkoTanja Dominko
Doc. dr. Igor Kovač z Inštituta Jožef Stefan  (foto: Rok Mihevc)
Doc. dr. Igor Kovač z Inštituta Jožef Stefan | (foto: Rok Mihevc)

Dr. Igor Kovač: Priložnost Slovenije je v industriji prihodnosti in robotiki

Via positiva | 09.12.2021, 18:00 Nataša Ličen

Center za prenos tehnologij in inovacij na Inštitutu Jožef Stefan v sodelovanju z Ministrstvom za gospodarski razvoj in tehnologijo, z agencijo Spirit Slovenija ter Digitalnim središčem Slovenije, v BTC-ju organizira predavanja in brezplačne delavnice s področja robotike in sodobne tehnologije, do dvajsetega decembra.

V »Via positivi« smo se o industriji prihodnosti, o industriji 4.0 in o robotiki, pogovarjali z doc. dr. Igorjem Kovačem.

       Toliko časa sem že v robotiki, da lahko rečem, robotika nam lahko zelo pomaga. Umetna inteligenca je orodje. Človek ostaja v ospredju.

»Robotika je v Evropi, v ZDA ali na Japonskem različno tretirana. Na Japonskem jo imajo za prijazno, prijateljsko. Pri nas pa jo vidimo kot strah, kaj bo prišlo, kaj se bo zgodilo ali bodo naša delovna mesta trpela? Ni bojazni, robotika nam lahko ogromno pomaga. Robot je inteligenten, ko se lahko sam uči. Roboti so pri pomoči človeku vedno boljši. Če pogledamo tovarne prihodnosti, imamo na tem področju ravno tudi inteligenco, ki pomaga, da je tovarna vedno boljša in da da vedno boljše rezultate, tudi z robotiko

Izboljšave v medicini s pomočjo robotike, strojni vid, Industrija 4.0 in pametna mesta, mladi in robotika ter robotika v umetnosti, je le nekaj naslovov brezplačnih delavnic in predstavitev v sklopu dogodka Tehnologija za ljudi v Digitalnem središču Slovenije v ljubljanskem BTC-ju. 

Robot v službi človeka, nikakor ne obratno.
Robot v službi človeka, nikakor ne obratno. © ARO

V pogovoru je dr. Igor Kovač dejal: »Tovarna prihodnosti ne bo temna, ne bo odvračala ljudi. Bo transparentna simbioza med stroji in človekom, da se bo okolje učilo novih razmer in se prilagajalo novim produktom. Kar smo do sedaj delali rutinsko, se bo po novem delalo avtomatsko.«

Odsek za avtomatiko, biokibernetiko in robotiko Inštituta Jožef Stefan ima trenutno koncept avtomatske robotske celice, ki je najbolj prilagodljiv v Evropi.

»Pri nas smo naredili ogromno. Na YouTube kanalu lahko vidite prvega robota smučarja ali robota, ki samostojno žaga. Oba sta naše delo. Robotom smo vsadili inteligenco, da so se znali učiti in bili vedno boljši, to smo naredili na našem Inštitutu, na odseku za robotiko. Potem s področja rehabilitacije, ki je na Fakulteti za elektrotehniko zelo močno in s tem se ukvarjamo tudi na našem Inštitutu, pomagamo na primer človeku pri hoji. V določenih smereh smo v samem vrhu

Industrija 4.0
Industrija 4.0 © PixaBay

»Zelo globoko gremo tudi v industrijo. Zavedamo se, da bomo v Sloveniji lahko dobro živeli le ob močnem gospodarstvu in tehnologiji in temu bi radi dali pozitivno noto. Tu imamo znanje in številna dobra podjetja, nekatera so zelo robotizirana, imajo veliko sodelavcev in še rastejo. Roboti razvoja delovnih mest ne zaustavljajo, ravno nasprotno. Vlivajo optimizem, ravno v času epidemije, da se bomo v prihodnje lahko kosali z globalno evropsko industrijo z domače lokacije, iz Slovenije. Na primer, naš odsek za avtomatiko, biokibernetiko in robotiko Inštituta Jožef Stefan ima trenutno koncept avtomatske robotske celice, ki je najbolj prilagodljiv v Evropi. Razstavljali smo tudi na tujem in zanimanja je precej. To ni evolucija, je revolucija, ta pa zahteva svoj čas, da dozori in jo uvedemo.«

Kakšna bo prihodnost? Roboti so lahko doprinos človeku in okolju. Povabite v digitalni svet mlade, saj so in bodo v prihodnje s tega področja najbolj iskana znanja in zagotovljena delovna mesta.

»V industriji 4.0 se je ogromno spremenilo. Ta izraz je prišel iz Nemčije, uveljavil se je tudi pri nas. No, danes govorimo že o industriji 5.0, pri kateri je v ospredju človek, kar je zelo pomembno. Vrh je samoučeča, spremenljiva tovarna, ki se lahko zelo hitro odziva na zahteve trga, to pa je ključ do uspeha na globalnem trgu.«

»Na teh področjih imamo gazele v Sloveniji. Če nimamo atraktivnega produkta, nam sama industrija nič ne pomeni. Kdo pa bo iznašel ta atraktivni produkt? Robot ne. Drznost in korajža naredita nov produkt in to lahko naredi le človek. In, na tem področju smo v Sloveniji zelo dobri.«

Via positiva
Jože Dežman (photo: STA) Jože Dežman (photo: STA)

Jože Dežman prejel odpoved

Jože Dežman, nekdanji direktor Muzeja novejše zgodovine Slovenije, je, kot je sporočil, v torek prejel odpoved pogodbe o zaposlitvi. Dežman je bil po ustanovitvi Muzeja novejše in sodobne ...

Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Papež Frančišek je v bolnišnici

Vatikanski tiskovni urad oziroma tiskovni predstavnik Svetega sedeža Matteo Bruni je sporočil, da so papeža Frančiška sprejeli v univerzitetni bolnišnici Gemelli v Rimu na že prej načrtovanih ...

Alojz Kovšča (photo: Tomo Strle, Domovina) Alojz Kovšča (photo: Tomo Strle, Domovina)

Zdaj je Alojz Kovšca brez dlake na jeziku. (1.del)

Ne bodite tiho, je nedavno na Goriškem večeru pod okriljem Združenja za vrednote slovenske osamosvojitve zbrane pozval nekdanji predsednik Državnega sveta Alojz Kovšca. Zdaj, ko ni več na tej ...

 (photo: )  (photo: )

Nabožne ljudske pesmi

V sklopu letošnjega 18. radijskega misijona pod geslom "Ko se temelji reda podirajo" je bila temu primerno oblikovana tudi oddaja o ljudski glasbi.