Dr. Milan Zver: Evropska unija bo morala pokazati trdo moč, nasprotniki namreč razumejo le ta jezik
Evropska Unija | 09.12.2021, 10:11 Helena Križnik
Izstop Velike Britanije iz velike družine evropskih narodov, nezmožnost iskanja odgovorov na migracije, izzivi v odnosih z ZDA, Rusijo in Kitajsko, napetosti na zunanji meji z Belorusijo, nevarnost hibridnih in kibernetskih napadov… To je le nekaj perečih vprašanj, s katerimi se trenutno sooča Evropska unija. Da se nahaja na križišču, je v pogovoru za naš radio ocenil poslanec Slovenske demokratske stranke in Evropske ljudske stranke v Evropskem parlamentu dr. Milan Zver.
Evropska unija je drugačna, kot je bila, ko smo se ji pridružili
Evropska unija je danes nekaj povsem drugega, kot je bila, ko se ji je pridružila Slovenija, je ugotavljal dr. Zver. »Takrat je bila najmočnejša ekonomija na svetu, imela je urejene odnose s soseščino, celo z Rusijo, ki je bila takrat še partnerica, danes ni več. Imela je izjemno dobre odnose z ZDA, evroatlantske odnose, takrat so ZDA še posvečale veliko pozornost Evropski uniji, danes so se odvrnile od nje, bolj se osredotočajo na azijsko-pacifiško območje, kar je za nas zelo slabo. Nenazadnje se je zgodil brexit, poleg tega pa še terorizem, nezakonite migracije in covid-19.«
Stara celina se bo morala pobrati
Dr. Zver je ob tem priznal, da je Evropska unija z načinom življenja ter visokimi standardi varovanja človekovih pravic in svoboščin svetilnik 21. stoletja. To je imenoval mehka moč, a dodal, da bo v prihodnosti morala pokazati tudi trdo moč, saj nasprotniki in sovražniki razumejo samo ta jezik. »Nič jim ne pomeni, da imamo najbolj kakovosten način življenja, da živimo vrednote, ki so imanentne zahodni civilizaciji, da produciramo največ knjig ter dobimo največ medalj na svetovnih prvenstvih in olimpijskih igrah. To v realnih geostrateških odnosih ne velja,« je opozoril dr. Zver.
Poudaril je še, da se bo morala stara celina pobrati ter okrepiti vojaške, policijske in obveščevalne zmogljivosti. »Tako se bomo lahko branili pred tistimi, ki uporabljajo ta sredstva proti Evropski uniji. In uporabljajo jih na veliko.«
Tudi državljani naj povedo svoje mnenje
Dr. Zver je ob tem spomnil, da lahko prihodnost Evropske unije pomagajo oblikovati tudi običajni državljani. To možnost imajo v vrsti razprav in pogovorov znotraj skupne pobude Evropskega parlamenta, Sveta Evropske unije in Evropske komisije. »Ta Konferenca o prihodnosti Evropske unije je prišla pravi čas. Evropska unija je na križišču in se bo morala odločiti, v katero smer bo šla. Je pred mnogimi preizkušnjami. Mislim, da je prav, da njeni državljani povedo svoje mnenje,« je še poudaril dr. Zver.
Novi koronavirus je spremenil režim dela Evropskega parlamenta
Z njim smo med drugim govorili o tem, kako delo v Evropskem parlamentu kroji epidemija novega koronavirusa. Spremenila je režim dela, je povedal. »V prvem in drugem valu smo bili vsi poslanci doma, Evropski parlament je bil praktično zaprt. Pozneje se je to spremenilo, lahko smo delali ali od doma ali v živo. Zdaj je tako, da smo za določene zvrsti dela prisotni v Evropskem parlamentu, a nekatere lahko opravimo tudi na daljavo.«
O misiji Evropskega parlamenta, ki je preverjala razmere v Sloveniji
V Sloveniji je kar nekaj prahu dvignila delegacija odbora Evropskega parlamenta za državljanske svoboščine, pravosodje in notranje zadeve, ki je med oktobrskim obiskom pri nas preverjala stanje na področju pravne države, svobode medijev in boja proti korupciji. Dr. Zver meni, da podobne misije niso nekaj slabega, a prav ta konkretna je bila po njegovih besedah pripravljena na nenavaden način. »Že od vsega začetka je poskušala delovati politično pristransko. Nenazadnje je v njej ogromno politikov, ki sodijo v levi ali skrajno levi prostor.«
Znano je, da je delegacija pripravila poročilo, dr. Zver je do dokumenta kritičen. »Od vsega začetka je bilo kontaminirano, okuženo,« je povedal in pojasnil, da pri pripravi po eni strani niso sodelovali vsi člani delegacije, po drugi so bili v samo pisanje vključeni nekateri ljudje, ki za to niso bili pristojni. »Tudi po vsebinski plati je poročilo dokaj revno, mislim, da ne bo imelo nekega velikega učinka na ravni politike.« Slovenija bi vseeno lahko občutila negativne posledice. »Če bo kdaj začel veljati mehanizem pogojevanja pri porabi evropskih sredstev, se bojim, da bi dokument lahko komu predstavljal vir, na katerem bi utemeljil svoj nebodigatreba sklep.«
Članek je oglasno sporočilo politične skupine Evropske ljudske stranke v Evropskem parlamentu.