Kaj papež pravi o dokumentu Evropske komisije, ki prepoveduje besedo božič?
Svet | 07.12.2021, 12:55 Marta Jerebič
Papež Frančišek je s svojim potovanjem na Ciper in v Grčijo opozoril na tragedije, ki so zaradi epidemije covida stopile v ozadje. Pozornost je usmeril na problem razdeljenosti Cipra, vzpon nacionalizma in populizma v Evropi ter razmere, v katerih se nahajajo migranti. O tem je z novinarji govoril tudi na povratnem letu.
Papež je Evropsko unijo znova pozval k sodelovanju pri razporejanju migrantov in izpostavil pomen integracije. Če ne bomo razrešili migrantskega vprašanja, tvegamo, da bo naša današnja civilizacija v Evropi potonila, je dejal. Kritičen je bil do njihovega vračanja v Libijo, kjer končajo v rokah trgovcev z ljudmi. »Če vrnem migranta, ga moram spremljati, spodbujati in poskrbeti za integracijo v njegovi državi izvora. Ne sme se ga pustiti na libijski obali. To je krutost.«
Na vprašanje, na katere države je mislil, ko je govoril o odmikanju od demokracije, je dejal, da je populizem prisoten malo tu in malo tam, počasi kaže kremplje.
O dokumentu Evropske komisije, ki med drugim prepoveduje uporabo besede božič, da ne bi užalili nekristjanov, pa je dejal: »To je anahronizem. Skozi zgodovino je to poskušalo narediti veliko diktatur. Pomislimo na Napoleona, nacistično in komunistično diktaturo. Gre za modo, razvodeneli laicizem. Vendar to v zgodovini ni nikoli delovalo. Evropska unija mora obnoviti ideale ustanovnih očetov, ideale enotnosti in veličine. Biti mora pozorna, da ne bo šla po poti ideološke kolonizacije.«
V zvezi z ekumenskim dialogom je napovedal morebitno srečanje z ruskim pravoslavnim patriarhom Kyrillom. Prvič sta se srečala leta 2016 na Kubi, tokrat se omenja Finsko. Moskovski patriarhat je sporočil, da kraj in datum še nista določena. O tem se bo vodja oddelka za odnose z drugimi Cerkvami metropolit Hilarion s Frančiškom v Vatikanu pogovarjal 20. decembra.