Politične stranke v Sloveniji se pospešeno pripravljajo na prihodnje volitve
| 26.11.2021, 18:24 Alen Salihović
Politične stranke se vse bolj pospešeno pripravljajo na volitve. To kaže tudi intenziteta predstavitev programov in kandidatov. Medtem, ko slednje SDS po regijah predstavlja že nekaj časa, bosta to v soboto storili še dve politični stranki.
Potem, ko je predsednik države kot prvi možni datum volitev v novi državni zbor omenil 24. april se stranke na to že pripravljajo. SDS je nekatere kandidate za državnozborske volitve že predstavila po regijah. V celoti pa jih bosta jutri na programskih kongresih prestavili stranki NSi in LMŠ. Politični komentator in urednik portala Domovina Rok Čakš meni, da mora iz programov strank biti razvidno kakšna je njihova vsebina, katere vrednote zastopajo in tudi, da bodo volivci vedeli, kaj si lahko od njih obetajo: »Pri Novi Sloveniji je to bolj ali manj jasno. Gre za stranko z enim najboljših programov, še posebej gospodarskega medtem, ko vemo za LMŠ, da je to stranka, ki je brez prave vsebine, da je svoj mandat oziroma svoje glasove iskala na drugačen način in tudi v teh letih, kar je v slovenski politiki, se ni definirala kot vsebinska stranka. Prav zaradi tega lahko pride tukaj do večjega problema za LMŠ zato, ker so volivci počasi spoznali, da prazne lupine dolgoročno ne prinašajo tistega, kar so od njih pričakovali ob tem, ko so zanje glasovali. Pričakujemo lahko, da bodo volivci v prihodnje več poudarka namenili vsebini, torej nečemu, kaj te stranke za lepimi obrazi in nastopi v resnici zastopajo.«
Glede na politično razgretost pa je ključno vprašanje ali bo prihodnja kampanja sploh mogoča na programski ravni ali bomo videli zgolj obtoževanja političnih strank med seboj? Čakš ocenjuje, da se temu ne bo mogoče izogniti meni pa, da bo vse odvisno od tega »kako bodo kampanjo oziroma soočanja na televiziji in podobno usmerjali tamkajšnji voditelji. Ali jim bo v interesu, da preverijo, kakšna vsebina sledi za obrazi, ki se bodo soočili ali pa bodo raje igrali na nekatere druge že znane sprožilce z namenom, da stranke, ki so vsebinsko močnejše potisnejo nekoliko v ozadje ter dajo prednost tistim, ki morda na vsebini niso tako močne, si pa jih morda želijo bolj na oblasti. Kot je bil primer zadnjih volitev, kjer vemo, da so imeli Marjan Šarec in njegova stranka, ne glede na to, da so bili vsebinsko prazni, izjemno prozornost medijev in zelo blago obravnavo v soočenjih in drugje«.