Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Naša gostja je bila Taja Žižek iz Zavetišča Gmajnice (foto: Rok Mihevc)
Naša gostja je bila Taja Žižek iz Zavetišča Gmajnice | (foto: Rok Mihevc)

Bi posvojili zapuščeno muco ali psa iz zavetišča?

Svetovalnica | 13.10.2021, 11:20 Mirjam Judež

V tokratni Svetovalnici smo se posvetili zapuščenim živalim, ki jih sprejmejo v zavetišču. V našem studiu je bila z nami Taja Žižek iz Zavetišča Gmajnice, ki sicer spada pod Mestno občino Ljubljana in živalski vrt. »V času epidemije je bil opažen kar porast posvojitev, hvala Bogu smo oddali dosti mačk in psov in ta trend se še kar nadaljuje, sploh zdaj, ko so ljudje znova nazaj z dopustov in otroci znova v šoli.« Slišali smo, kako skrbijo za zapuščene živali (sprejmejo pse, mačke, pa tudi kunce, papige, plazilce) in kako lahko eno od njih posvojimo. Pogovor je vodila Tanja Dominko.

Če se je na naš prag pritepla muca ali pes, kako naprej?

»Ko najdete na cesti psa, nas pokličete, mi si zapišemo njegov opis in poskusimo preko družbenih omrežij in naše spletne strani najti lastnika. Če to ni mogoče, gremo na teren, prevzamemo psa, ga namestimo v zavetišče, v centralnem registru psov pogledamo, kdo je lastnik in ga pokličemo. Po zakonu mora lastnik priti ponj, ni pa vedno lepa zgodba, saj je to povezano z določenimi stroški, na kar vsi niso pripravljeni (nekateri pa si jih tudi ne morejo privoščiti). Veliko lastnikov pa je srečnih, ker smo našli njegovega psa. Če najdete muco, jo gremo na teren iskat, ni nujno, da bo čipirana, zato težko najdemo lastnika.«

Postopek posvojitve živali iz zavetišča

»Dobro je, če si že vnaprej na naši novi spletni strani ogledate slike mačk in kužkov za posvojitev. Če vam kdo pade v oči, nas pokličete, rezervirate termin za obisk (v času epidemije ljudi naročamo, da ni prevelike gneče), pridete k nam v zavetišče in izpolnite vprašalnik. Iz odgovorov razberemo, kaj si želite, kaj hočete od živali in kakšen življenjski stil imate. Glede na to razsodimo, kakšen karakter psa, mačke bo primeren za vas. Potem vas peljemo na mačji ali pasji oddelek, kjer greste od živali in živali, oskrbnica pa pove, kakšen je karakter določene živali.«

Za žival iz zavetišča se odločajte na podlagi karakterja, ne samo glede na videz. S karakterjem se boste ukvarjali tudi doma.

Posvojitev psov najprej za poskusno obdobje

»Pse damo skoraj vedno v posvojitev za poskusno obdobje, da vidimo, kako se pes obnaša. Sploh odrasli psi prihajajo iz različnih okolij z določenimi vedenjskimi težavami, ki lahko šele v novem okolju pridejo do izraza ali pa se še potencirajo. V poskusnem obdobju se preveri, kako se ujameta bodoči lastnik in kuža. Muce damo na poskusno obdobje posvojitve samo v primeru, če imate že kakšno drugo žival doma (morda še eno muco), da vidimo, kako se bosta ujeli.«

Pes je človekov najboljši prijatelj. Zakaj bi kupovali psa, če lahko rešite pasjo dušo in ga posvojite iz zavetišča?
Pes je človekov najboljši prijatelj. Zakaj bi kupovali psa, če lahko rešite pasjo dušo in ga posvojite iz zavetišča? © Marliese Streefland / Unsplash

Prostoživeče mačke oskrbijo in jih vrnejo nazaj na lokacijo

»Prostoživeče mačke (to so tiste brez doma in lastnika) so divje mačke, bežijo pred tabo, niso crkljive. Če dobimo take mačke, jih ravno tako veterinarsko oskrbimo in vračamo nazaj v okolje, od koder so prišle. Če bi mi taki mački želeli poiskati dom, bi jo morali najprej socializirati, kar bi zahtevalo več mesecev truda. Morala bi biti zaprta, ampak te mačke niso vajene bivanja v zaprtih prostorih, so kvečjemu še bolj pod stresom, zato je za njihovo zdravje še najbolje, da se jih sterilizira, kastrira, označi (vršiček desnega ušesa veterinarsko odstranijo, tako da če se jih ponovno odlovi, se jih ne odpira in ne preverja, če so sterilizirane/kastrirane) in vrne v okolje, kjer so bile najdene.«

Posvojitev živali je možna iz kateregakoli zavetišča, če jo najdemo, pa se obrnemo na pristojno zavetišče za vašo občino. Če ste v dilemi, katero je to, je najbolje poklicati na 112 in vas oni usmerijo naprej.

Pogoji za posvojitev psa

»Pogoji so odvisni od karakterja živali. Če imate majhne otroke in si zaželite nekega kužka, pridete k nam na Gmajnice, izpolnite vprašalnik in skupaj z oskrbnico se pogovorite glede karakterja kužka in njihovega življenjskega stila. Določeni psi, sploh odrasli, ki pridejo k nam, imajo različne zgodbe, pogosto se nam je zgodilo, da psi ali ne prenesejo moških ali pa so alergični na otroke. V teh primerih jim svetujemo, naj si izberejo kakšnega drugega kužka.«

Posvojitev muce

»Včasih ljudje želijo mačko samo za ven. V tem primeru jim damo na razpolago nekaj muc, ki so za zunanje bivanje. To so prostoživeče mačke, ki pridejo k tebi, se podrgnejo ob nogo, ne bodo se pa crkljale. Mačjih mladičev, ki so vajeni le notranjega bivanja, ne morejo oddati samo za zunanje bivanje. Tisti mucki grejo ven samo pod nadzorom. Pri nas je še vedno tabu tema imeti mačka na povodcu. Če imaš mačjega mladiča, ki je od rojstva noter, zunanjega sveta sploh ne pozna. Lahko se hitro zgodi nesreča, ker je zunaj čisto zbegan. Če bi se odločili za tako vrsto mačke in bi jo želeli kdaj peljati ven, jo je treba že zgodaj navajati na oprsnico, povodec. Sprehod okrog hiše z muckom na povodcu ni nič posebnega. Muce, ki pridejo v nov dom iz svojega zavetiškega boksa, v katerem ima vse (hrano, stranišče, posteljico), rabijo kak dan, da se navadijo na večji prostor. Tako muco je treba nekaj dni nadzorovati, kdaj bo počepnila, takrat pa jo primeš, neseš v mačji WC in hitro se bo navadila na nov red. Muce rade zakopljejo svoje iztrebke.«

Če ima kuža vedenjske težave, je potrebno večmesečno šolanje. Bistvo pri psih je, da ste vztrajni in dosledni. Vzgoja poteka vsak dan. Treba je začeti takoj, ko pridemo s psom domov, še isti dan.

Skoraj vsak pes, ki pride v zavetišče, ima določene vedenjske težave

»Večina psov nima čipa. Na podlagi vedenja predvidevamo, če so bili na verigi. Večinoma so ti psi nesocializirani, do njih začnemo pristopati počasi, da nam začnejo zaupati, se nam odpirati, šele čez čas začnemo spoznavati njihov pravi karakter in travme, ki so jih prinesli s seboj. Vsak pes, ki ga dobimo v zavetišče in nima lastnika, ima določene vedenjske težave, ki jih poskušamo omiliti v zavetišču, tisto pravo delo se pa začne v novem domu.«

Muckov je v zavetiščih vedno na pretek
Muckov je v zavetiščih vedno na pretek © Mikhail Vasilyev / Unsplash

Nekateri zavetiški psi imajo nezaželena vedenja; ločitvena tesnoba

»Pri psih se je treba zavedati, da je potrebna vzgoja od prvega dne, ko ga dobite. Mnogi zavetiški psi imajo nezaželena vedenja, kot je ločitvena tesnoba (psi niso vajeni biti sami). Ko greste od doma in če je pes sam doma, vam lahko zgrize kavč, spraska vrata … To morate vzeti v zakup oz. se že prej pozanimati, na kaj morate biti pripravljeni in kako se s tem soočati. Delati je treba na preventivi. Preden si omislimo psa, imejmo hišni boks, na katerega ga navajamo od prvega dne in s tem že naredimo nek korak, ki psa vodi do vedenja, ki ga mi želimo.«

Poskusna posvojitev psa

»Bodoči posvojitelj žival vzame domov za teden, dva, vendar je še ne posvoji dokončno. V tem času novi lastnik že vidi, kako se obnaša kuža v novem okolju, kako so se ujeli. Včasih ljudje niso dobro razmislili, da je mladič preživahen, da skače in grize. Pokličejo in ga pripeljejo nazaj. Kar se tiče stroškov, jih ni, ker pes še ni bil dokončno posvojen.«

Za pse je posvojitveni strošek 51 €, za mačke pa 30 €.

Če pride smrt ali bolezen v družino in za kužka ne moremo več skrbeti

»Če najdete psa in ne gre za lastniško žival, ni nobenih stroškov. Pse sprejemamo 7 dni na teden, 24 ur na dan. Lahko pride do smrti v družini ali bolezni in ljudje ne zmorejo več skrbeti za to žival. V teh situacijah se žival najprej vsaj en teden oglašuje prek naše spletne strani in Facebooka, če bi bil kdo pripravljen posvojiti takega kužka. Če se v tem času nihče ne javi, lahko lastnik ali svojci lastnika pripeljejo žival v zavetišče, tu pa mora kriti stroške oskrbe.«

V zavetišču imamo skrinjico s prostovoljnimi prispevki, lahko donirate tudi preko spletne strani. Hvaležni bomo tudi za hrano in tekstil - karkoli, samo, da ni polnila, ker naši kužki to vse pojejo. Prisotni bomo tudi na sejmu Narava zdravje od 20. do 23. oktobra, kjer bomo odgovorili na vaša vprašanja.

Svetovalnica
Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc) Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc)

30 let največje slovenske župnije

28. november je za Radio Ognjišče že tri desetletja prazničen. Na ta dan leta 1994 smo v ljubljanskem studiu, ki se nahaja v polkletnih prostorih Zavoda svetega Stanislava, začeli z oddajanjem ...

Domen Kljun (photo: Rok Mihevc) Domen Kljun (photo: Rok Mihevc)

Klic dobrote še vedno odmeva. Do danes zbrali že...

Teden Karitas, ki je letos potekal pod sloganom »Poti do srca«, se počasi zaključuje. Osrednji dogodek - koncert Klic dobrote - ki ga je v sredo gostila celjska dvorana Golovec, je tudi letos v ...

Duhovnik Robert Hladnik (photo: Škofija Novo mesto) Duhovnik Robert Hladnik (photo: Škofija Novo mesto)

Poslovil se je duhovnik Robert Hladnik

V petek po nedelji praznika Kristusa Kralja vesoljstva, 29. novembra, je v 53. letu starosti h Kristusu, Gospodarju življenja in smrti, odšel duhovnik novomeške škofije, Robert Hladnik, so ...

Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc) Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc)

30 let Radia Ognjišče: O medijih z mediji

V oddaji Pogovor o smo gostili pomembne soustvarjalce slovenskega medijskega prostora in se posvetili aktualnemu stanju in spremembam v preteklih treh desetletjih. Med sogovorniki so bili ...

Onkomušketirji, pregledujte se redno.  (photo: ARO) Onkomušketirji, pregledujte se redno.  (photo: ARO)

Glas za zdravje je glas za življenje

Lahko skrbimo za vse - smo rekreativni, jemo zdravo in skrbimo za svoj čustveni odziv, pa nas življenje včasih preseneti. Če gledamo s psihološkega, duhovnega vidika, je zelo pomembno, pravi Mag. ...