Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Andrej JermanAndrej Jerman
Petra StoparPetra Stopar
Celjski škof Maksimilijan Matjaž in novomeški škof Andrej Saje (foto: Celjska in novomeška škofija)
Celjski škof Maksimilijan Matjaž in novomeški škof Andrej Saje | (foto: Celjska in novomeška škofija)

Dobra novica: Škofovska konferenca se pomlajuje.

Cerkev na Slovenskem | 28.09.2021, 14:56 Rok Mihevc

Pa je prišel svetli trenutek Cerkve na Slovenskem, dobili smo dva nova škofa. Enega v škofiji p. Branka Cestnika, v celjski, drugega v novomeški škofiji. Kakšni izzivi čakajo Maksimilijana Matjaža in Andreja Sajeta smo med drugim govorili v oddaji »Spoznanje več, predsodek manj«, ki jo je vodil voditelj Jože Bartolj.

»Dva intelektualca, profesorja, agilna, mlada, zdrava in zaenkrat še brez osivelosti«

Obrača se stran v zgodovini naše Cerkve, škofovska konferenca se počasi pomlaja, je spodbudno ocenil zadnji dve imenovanji in umestitvi p. Cestnik. »Celjska in novomeška škofija sta upravičeno končno dočakali škofa. Dobili smo dva škofa intelektualca, profesorja, agilna, mlada in zdrava, ki zaenkrat še nimata tiste osivelosti. Kar je že sama po sebi lepa novica, da imamo pomlajeno Škofovsko konferenco in da Cerkev na Slovenskem začne novo poglavje. Saj stara poglavja niso bila slaba, dali smo marsikaj skozi, smo prebrodili težave. Vedno pa so neki novi izzivi, sploh zdaj pomanjkanje duhovnih poklicev. Novi škofje so pred izzivi kakršnih pred njimi ni bilo. Kot Cerkev potrebujemo mladih moči in malo več poguma ter drznosti pri kakšnih stvareh.«

p. Branko Cestnik
p. Branko Cestnik © Izidor Šček

Dobili smo dva škofa intelektualca, profesorja, agilna, mlada in zdrava, ki zaenkrat še nimata tiste osivelosti. Kar je že sama po sebi lepa novica, da imamo pomlajeno Škofovsko konferenco in da Cerkev na Slovenskem začne novo poglavje.

Šokatni strateški premiki imajo svojo logiko in modrost

V celjski škofiji se je z novimi stvarmi že kar takoj začelo. Včasih smo slišali, da je treba »eno leto vse pustiti pri miru«, da se ljudje malce navadijo škofa ali župnika, potem pa se zgodijo spremembe. A Cestnik meni, da je to lahko tudi varljivo, »ker te kakšni stari mački ujamejo in te omotajo okoli prsta in si takoj prvo leto onemogočen za kake spremembe, ki so nujne. Naš škof Matjaž se je odločil za hitre poteze takoj na začetku, vsaj te strateške premike, v glavnem gre za pomladitev. To na prvi pogled zgleda šokantno, a ima tudi svojo logiko in modrost, ki se bo pokazala kasneje.«

Novoposvečeni škof Maksimilijan Matjaž blagoslavlja
Novoposvečeni škof Maksimilijan Matjaž blagoslavlja © ARO

Matjaž »zajemalka pri izviru«, Saje v pravu zgled držanja pravil

Ko govorimo o novih smereh v Cerkvi, lahko izpostavimo, da smo dobili škofa, ki velja za velikega poznavalca Svetega pisma in škofa, ki je profesor cerkvenega prava. Tudi te vsebine na nek način nagovarjajo Cerkev na široko. »S škofom Maksimilijanom smo dobili zajemalko pri izviru. Pri njem lahko zajemamo vodo Božje besede. Vsakič, ko gremo naprej, moramo vedeti, od kje prihajamo. S škofom Andrejem imamo spet lahko drugačno interpretacijo, pravo, torej čas je, da delamo po pravu, da kakšne stvari, ki smo jih delali preveč na široko, mimo pravil ali po svoje, ali da smo v primeru zlorab ščitili nekoga, te stvari nimajo več mesta, držimo se pravil, dogovorjenega in gremo naprej.«

Posvetitev novomeškega škofa Andreja Sajeta
Posvetitev novomeškega škofa Andreja Sajeta © Rok Mihevc

»Potrebna je mala sinodalna terapevtska drža«

Oba skupaj, tako škof Maksimilijan kot škof Andrej pa sta prišla v leto sinode, ki je zapovedana s strani papeža Frančiška, je spomnil Cestnik. »Ta sinodalnost ni razumljena kot eno leto več, ampak kot odkrita kakovost Cerkve. Vsi člani smo pred Kristusom enakovredni člani, vsi smo enaka Cerkev. Ni škof bolj Cerkev ali bolj kristjan kot jaz, navaden župnik ali eden, ki je samo krščen. V moči krsta smo vsi enako kristjani in papež Frančišek hoče, da se to tudi sliši. Recimo glas tistih, ki ne hodijo k maši, naj povedo, zakaj ne hodijo, naj spregovorijo. Ali glas župnij, ki trepetajo, da bodo ostale brez duhovnika. Sinodalnost je zapisana v naravo Cerkve, celo sv. Janez Zlatousti je zapisal, da sta Cerkev in sinodalnost sinonima in to papež Frančišek pričakuje tudi v Sloveniji. To je kar zahtevna naloga, skoraj terapevtska, ker laiki niso vajeni sproščeno govoriti pričo duhovnika. Ne na lokalni ravni, kaj šele v nekih velikih dvoranah z mikrofoni. Potrebna je mala sinodalna terapevtska drža, da premagamo te strahove in spregovorimo.«


V tokratni oddaji še:

Med drugim smo govorili o PCT pogoju in obisku cerkve; o učiteljih, ali še nosijo baklo razuma in napredka, ko pa jih je kar nekaj med zanikovalci virusa; in tudi o dvojnih protestnikih: k petkovim so se pridružili še sredini, kaj jih druži in kaj razlikuje.

Prisluhnite celotni oddaji "Spoznanje več, predsodek manj"



Cerkev na Slovenskem, Spoznanje več
Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...