Štefan IskraŠtefan Iskra
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Matej Metlikovič v svojem ateljeju (foto: Jože Bartolj)
Matej Metlikovič v svojem ateljeju | (foto: Jože Bartolj)

Pogled v slikarsko katedralo Mateja Metlikoviča

Naš gost | 28.09.2021, 10:29 Jože Bartolj

V soboto 25. septembra je bil naš gost akademski slikar Matej Metlikovič. Z razstavo „Vrt življenja - Fragmenti za katedralo“, ki je bila spomladi na ogled v Zavodu sv. Stanislava, je obeležil nekaj življenjskih obletnic.

Pred štiridesetimi leti je končal študij na Akademiji za likovno umetnost, pred tridesetimi leti, je po dobrih desetih letih poučevanja srednješolskega predmeta umetnostna vzgoja, stopil na pot samozaposlenega v kulturi. Glede na svoje prve umetniške objave v kranjskem gimnazijskem literarnem glasilu „Kaj", je stopil v petdeseto leto umetniškega delovanja. Letos obhaja 65 let življenja. Tu je torej tudi pomembna prelomnica, odhod v pokoj. Pogovarjali smo se o tem ali umetnik sploh kdaj res lahko odide v pokoj, pa o likovni in glasbeni umetnosti, njunem sobivanju, o terminu „celostna umetnina". Za Mateja Metlikoviča je to dogodek, ko se skupaj ujamejo slike, glasba in ples.

Akademski slikar Matej Metlikovič je avtor likovne opreme kapele v Domu sv. Janeza Krstnika v Trnovem! Ta je na poseben način zaživela s pomočjo njegovega barvnega okna in druge opreme, arhitekturno pa jo je oblikoval Metlikovičev zet arhitekt Tomaž Mlinarič.

Matej Metlikovič v svojem ateljeju
Matej Metlikovič v svojem ateljeju © Jože Bartolj

V oddaji smo posebej omenili tudi njegovo delo v tujini, predvsem v Nemčiji in Švici. Že v v gimnazijskih letih je avtor navezal kar nekaj prijateljstev med nemškimi evangeličani in v oddaji nam je povedal do česa so ta poznanstva pripeljala.

Velik del likovnega opusa Mateja Metlikoviča je sakralne narave. Že v času študija se je srečal z nekaterimi duhovniki, ki so imeli čut za umetnost in so v njegovih delih prepoznali povezavo s teologijo in svetopisemskim sporočilom. Res pa je, da so bili to časi socializma, ko se s temi tematikami ni bilo zaželeno ukvarjati.

Matej Metlikovič iz Svetega pisma črpa veliko navdiha: Duhovne vsebine prežemajo njegova slikarska dela. Kljub temu vendar pravi, da ne pristaja na žanrsko opredelitev, da je sakralni umetnik. Pravi, da umetnost je ali pa je ni ... Torej tudi sakralna umetnost je kot vsaka druga, lahko dobra ali slaba.

Naš gost
Škof Vinko Bokalič (photo: Svobodna Slovenija) Škof Vinko Bokalič (photo: Svobodna Slovenija)

Vinko Bokalič Iglič primas Argentine

Papež je argentinsko škofijo Santiago del Estero povzdignil v nadškofijo in za prvega nadškofa imenoval dosedanjega škofa v tem mestu, našega rojaka, Vinka Bokaliča Igliča. Podelil mu je tudi ...

Nataša Ličen (photo: Rok Mihevc) Nataša Ličen (photo: Rok Mihevc)

Čudne počitnice

Počitniško pozdravljeni! Ne glede na to, kje ste in s kom, so vaši dopustniški trenutki že mimo ali ste ravno sredi njih, morda pa odštevate do začetka letošnjih, upam, da ste te sreče mož in ...

Sobodajalstvo (photo: Pexels) Sobodajalstvo (photo: Pexels)

Gre za resno panogo, ki je ogledalo Slovencev

»Kdor se odloči za dejavnost oddajanja sob ali apartmajev, naj se tega loti celostno. Gre za resno panogo, ki je ogledalo Slovencev. Z dobro nastanitvijo in prijaznostjo pri opravljanju dela se ...