»Sodelujem, da izključujem«
Slovenija | 28.09.2021, 15:14 Marcel Krek
Vodje opozicijskih strank LMŠ, SD, Levica in SAB - Marjan Šarec, Tanja Fajon, Luka Mesec in Alenka Bratušek, so na Trgu republike v Ljubljani podpisali sporazum o povolilnem sodelovanju. Ob tem so predstavili vsebino sporazuma, ki so jo v preteklem tednu soglasno potrdili organi omenjenih strank, največji skupni imenovalec dogovora pa je po volitvah ne-sodelovati s trenutnimi koalicijskimi strankami.
"Poglabljanje delitev slovenske politike"
K podpisu dogovora o povolilnem sodelovanju je opozicijske partnerje avgusta pozval prvak LMŠ Marjan Šarec. Predlagal je tri točke: normalizacijo Slovenije, sestavo vlade brez SDS in strank, ki jo podpirajo, in dogovor, da mandatarja izbere stranka z največ glasovi na volitvah. V dokument so zapisali tudi okvirne predloge na drugih družbeno-gospodarskih področjih. Za komentar smo poklicali vodjo miselnega vozlišča Fokus 2031 Marka Balažica, ki omenjeno povezovanje razume kot povsem preprosto sodelovanje po principu »sodelujem, da izključujem« in poglabljanje blokovskih delitev slovenske politike: »Gre tudi za druge signale, ki kažejo na določene preživetvene vzroce, ne samo da dogovor poenoti in pomiri razmerja znotraj bloka, s čimer dopušča recimo pojav kakšne nove, manjše strančice, ampak, da hkrati zagotavlja preživetje tako Marjanu Šarcu kot še komu drugemu.«
Vnaprejšnje izključevanje vseh aktualnih koalicijskih strank je namenjena lastnim volivcem.
Vnaprejšnje izključevanje namenjeno lastnim volivcem
Vnaprejšnje izključevanje vseh aktualnih koalicijskih strank je po besedah Balažica floskula namenjena lastnim volivcem. Poraja se vprašanje, ali bomo podobna združevanja videli tudi na desnem polu. Sogovornik poudarja, da se to že dogaja. »Tak poskus lahko vidimo z gibanjem Povežimo Slovenijo, oz. povezavo, ki jo je sicer iniacirala podpredsednica Zelenih, ampak so v njo zelo hitro pristopili od Marjana Podobnika, do Andreja Čuša. Kar je mogoče glavna razlika, ki jo je vredno izpostaviti je ta, da povezovanje na desnici, oz. povezovanje teh manjših strank ni izključujoče do sodelovanja do čezpolitične pole, medtem, ko je povezovanje na levici izrazito zaprto v svoj krog.«