Miša Pušenjak in težave na naših vrtovih
Svetovalnica | 02.08.2021, 14:45 Mirjam Judež
V vrtnarsko obarvani Svetovalnici je Miša Pušenjak, specialistka za pridelavo vrtnin in okrasnih rastlin, odgovarjala na vprašanja naših poslušalk in poslušalcev: »Letošnje vreme je zelo naporno že za nas, ljudi, ker nas precej utruja, kako šele utruja rastline, ki se ne morejo umakniti pred vročino in boriti z nizkimi temperaturami.« Padavine so terjale svoj davek, na vrtu imamo bolezni in škodljivce. Z gostjo se je na daljavo pogovarjal Robert Božič.
Preventiva in pripravki za krepitev rastlin
»Najbolj važno je, kaj naredimo spomladi. Poskrbeti moramo, da imamo živo, zdravo zemljo. Sončna pripeka in skok temperatur iz hladnega maja v vročino v juniju; tla je treba zastreti. Nobene rastline ne marajo vročih nog, rade imajo hladne in vlažne noge. Poskrbimo, da ne gnojimo preveč, da imamo namakanje na vrtovih, da bodo rastline uspevale. To je glavna preventiva. Na tržišču dobimo kar nekaj pripravkov, ki rastlinam pomagajo, jim dajo dodatno energijo, da je ne porabljajo le za rast in razvoj, temveč je imajo še nekaj več za obrambo pred boleznijo. Te pripravke uporabljamo pred napovedano vremensko spremembo. Lahko si pripravke delamo sami doma ali jih kupimo. Ko rečem, poškropite z aminokislinami, ljudje mislijo, da je enkratna uporaba teh pripravkov dovolj, to definitivno ne drži. V takem vremenu bi jih bilo treba tedensko uporabljati.«
Kateri pripravki so primerni?
»Eni pripravki vsebujejo aminokisline, drugi izvlečke morskih alg, tu so še rastlinski izvlečki. V maju ne bi smeli uporabljati ak, čeprav smo jih najbolj navajeni. Protifert s kalcijem, s kalijem je najlažje svetovati. Algovital je zelo uredu, gre za aminokislino, pridobljeno iz beljakovine. Aminokisline vedno pospešujejo rast. Mi v maju, v hudo vročem juniju ne smemo pospeševati rasti, ker rastline spravimo v še večji stres. Zdaj uporabljamo alge, najbolj znan izvleček je Algoplazmin, obstaja tudi Bio Plantella vrt, kombinacija morskih alg s hranili (Basfoliar Aktiv) vsebuje še dodatna hranila, ki jih rastline rabijo. Aminokisline uporabimo, ko želimo pospešiti rast. Tudi po nevihti, toči, poškodbi, škodljivcih. Alga zaceli rane, vpliva na koreninski sistem, tudi na cvetni nastavek, potem pa po treh, štirih dneh poškropimo z aminokislinami, ker si želimo, da se bo rastlina čimprej obrasla.«
Preveč gnojena rastlina z dušikom bo zanesljivo trpela pomanjkanje kalcija
»Gnojenje z dušikom: govorim o hlevskem gnoju. Na nobenem vrtu se ne bi smelo dati več kot liter do litra in pol gnoja na m2, mi pa gnojimo tudi do 5 litrov na vsake 3 leta. Tudi paradižnik lahko sadimo na del grede, kamor smo dali gnoj lani. V rastlinjaku bi morali gnojiti še manj.«
Dan paradižnikov 18. 8. na tržnici v Mariboru
»Namerno smo izbrali sredo, ker je ob sredah na tržnici v Mariboru mrtvilo in bi radi obiskovalce povabili na tržnico h kmetom. Če bodo razmere dopuščale, se načrtuje degustacija, da bodo ljudje sami poizkusili različne sorte in jih ocenili. Če želijo nasvet, naj prinesejo kakšne svoje rastline – s korenino. Eno žrtvujte in celo izpulite, pa bomo skušali rešiti težave.«
Prisluhnite še:
-
Kako preganjati glodavce z vrtov in njiv?
-
Zakaj paradižnik postaja rjavkast in mehak?
-
Zalivanje in namakanje – tla naj bodo pokrita, korenine naj ne bodo izpostavljene sončnim žarkom
-
Rumeno listje na fižolu
-
Male črne gosenice ali grizlice?
-
Kako reševati probleme z bramorji?
-
Kako ohraniti zdravje kumar in bučk?
-
Povabljeni na dan paradižnikov na tržnico v Maribor 18. 8.