Talibani na zaplenjenem vojaškem vozilu (foto: Xinhua/STA)
Talibani na zaplenjenem vojaškem vozilu | (foto: Xinhua/STA)

Tonin: SV je v Afganistan odšla zato, ker je želela tamkajšnjemu narodu zagotoviti boljšo prihodnost

Slovenija | 19.08.2021, 15:29 Alen Salihović

Prevajalec, ki je v Afganistanu pomagal Slovenski vojski, je skupaj s petimi člani svoje družine prispel do varnega dela kabulskega letališča, kjer zdaj čakajo na prvo razpoložljivo letalo iz Afganistana. Novico je za Radio Ognjišče potrdil minister za obrambo Matej Tonin. Slovenija si medtem prizadeva za evakuacijo še enega sodelavca z družino.

Slovenija bi rada iz vse bolj nemirnega Afganistana evakuirala dva sodelavca Slovenske vojske, prvi je prevajalec, drugi pa tehnični sodelavec. »Republika Slovenija ima namen omogočiti prihod v Slovenijo štirinajstim afganistanskim državljanom. Gre za dve družini,« je povedal Tonin.

Prevajalcu z družino se je tako uspelo prebiti v varno cono na letališču v Kabulu. »Uspeli smo tudi zagotoviti let. Družina sedaj čaka na ta let in ko bo znanega kaj več bomo javnost o tem tudi obvestili,« je povedal.

Osemčlanska družina drugega sodelavca, ki je pomagal Slovenski vojski, pa se medtem še prebija do Kabula. Njihov položaj je precej bolj kompleksen. Poleg tega se je zdaj za veliko dodatno težavo izkazalo tudi to, kako se prebiti do varnega dela letališča. »Zadeve so precej kaotične. Transportne povezave zelo omejene, tudi varnost je vprašljiva, tako da je ta družina izjemno previdna. Gre za humanitarno akcijo. To so ljudje, ki so pomagali Sloveniji, in v teh težkih okoliščinah, ko je ogroženo njihovo življenje, jih ne smemo pustiti na cedilu.«

Minister Matej Tonin v pogovoru za naš radio
Minister Matej Tonin v pogovoru za naš radio © Alen Salihović

Slovenija je z vojaško misijo v Afganistan odšla pred 17. leti namen te je bil po besedah ministra Tonina zagotoviti tamkajšnjemu prebivalstvu boljše življenje: »V vseh teh 17. letih, od kar je sodelovala Slovenska vojska v Afganistanu, so bili storjeni veliki napredki. Zlasti kar se tiče izobraževanja in pa pravic žensk, deklic. Zato je tudi današnji Afganistan kljub temu, da je ponovno padel v roke talibanov, drugačen, kot je bil pred 20. ali 25. leti in tega ne morejo zanikati niti sami talibani.«

Tonin je dejal še, da bi bilo za Evropo dobro, da bi se razmere v Afganistanu nekoliko stabilizirale, da to ne bi povzročilo novega migrantskega toka. Ugotavlja še, da je kratkoročna prihodnost Afganistana precej nepredvidljiva tudi zaradi odziva velikih sil Kitajske, ki je že napovedala, da bo vzpostavila odnose s talibani, in Rusije, ki z odprtim veleposlaništvo v tej državi ostaja: »Želim si biti optimist, da je vendarle to 20-letno delo v Afganistanu pustilo neke neizbrisne temelje, in eden izmed teh je zagotovo to, da je danes afganistansko ljudstvo mnogo bolj izobraženo pismeno, to je pa tisto najboljše orožje, ki ga narod lahko ima za prihodnost.«

Slovenija, Svet, Politika
Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...