Spominjamo se, 2. julij - Anton Bonaventura Jeglič
Spominjamo se | 02.07.2021, 07:33 Tone Gorjup
2. julija leta 1913 se je rodila literarna zgodovinarka Vera Brnčič. Po študiju romanistike se je posvetila poučevanju ruščine, ruske književnosti in prevajanju.
Na današnji dan 1937 je v Stični umrl škof Anton Bonaventura Jeglič, doma iz Bégunj na Gorenjskem. Po duhovniškem posvečenju v Ljubljani je nadaljeval študij na Dunaju. Zatem je predaval cerkveno zgodovino, pravo in dogmatiko v bogoslovju. Leta 1898 je bil imenovan za ljubljanskega škofa. Imel je pomembno vlogo pri utrjevanju Slovenske ljudske Stranke pred I. svetovno vojno, branil je njen krščansko - socialni program in prizadevanja za avtonomijo Slovenije. Jeglič je danes najbolj znan po tem, da je v Šentvidu postavil prvo slovensko gimnazijo - Škofove zavode.
2. julija 1990 je slovenska skupščina sprejela deklaracijo o suverenosti Republike Slovenije. Ta je določila tudi enoletni rok za sprejetje nove ustave.
Na današnji dan 2009 je v Ljubljani umrl literarni zgodovinar in urednik Joža Mahnič. Doma je bil iz Bohinjske Bistrice. Obiskoval je klasično gimnazijo v Škofovih zavódih. Zatem je vpisal primerjalno književnost, slavistiko in romanistiko ter leta 1949 doktoriral. Iz političnih razlogov mu je bila pot na univerzo zaprta, zato je ostal gimnazijski profesor. V letih 1976-1980 je bil ravnatelj Slovanske knjižnice, nato je predaval kulturo izražanja na Akademiji za glasbo. Več mandatov je bil predsednik Slovenske matice. Raziskoval je slovensko moderno, zlasti Župančiča, in uredil devet knjig njegovih Zbranih del. Posvečal se je še Gradniku, Preglju, Kosmaču, Kocbeku, Kosovelu, Koblarju ... nazadnje pa še Vodniku. V oddaji Naš gost je Joža Mahnič omenil kakšno vlogo ima Slovenska matica v novejši zgodovini: »Matica se je pridružila tistim političnim gibanjem, ne bom rekel strankam, gibanjem in storitvam, ki žele, da Slovenija v političnem, gospodarskem in kulturnem pogledu postane svetovljanska ali vsaj evropska. Mi odobravamo članstvo v združeni Evropi, hkrati se brezpogojno zavzemamo tudi za to, da se ohrani in obrani, tudi kvalitetno razvija slovenstvo v političnem, gospodarskem in zlasti kulturnem pogledu.«