Tanja DominkoTanja Dominko
Madžarski veleposlanik Andor Ferenc David (foto: Rok Mihevc)
Madžarski veleposlanik Andor Ferenc David | (foto: Rok Mihevc)

Madžarski veleposlanik: »Krščanstvo nas povezuje tako v odnosih kot sistemsko«

Evropska Unija | 08.07.2021, 09:15 Rok Mihevc

Mineva leto dni, odkar je službo madžarskega veleposlanika nastopil Andor Ferenc David. Ob prevzemu predsedovanja Slovenije Svetu Evropske unije in ob prevzemu predsedovanja Madžarske Višegrajski četverici ga je pred mikrofon povabila Tanja Dominko.

Pogovor v slovenskem jeziku

Pogovarjala sta se v slovenščini, kar je tudi pomembno priznanje Sloveniji, da imamo take veleposlanike, ki se trudijo v našem jeziku. Priznal je, da ga ni bilo lahko osvojiti, saj leta 1996 ni znal niti ene slovenske besede. »Popolnoma pravilno slovenščine ne bom znal nikoli, se pa trudim, da jezik vsaj približno obvladujem.«

Prisluhnite mu tudi sami.

Priložnost, da Slovenija pokaže svoje sposobnosti

Veleposlanik meni, da je Slovenija predsedovanje prevzela v težkih okoliščinah in da je poleg epidemije ključno vprašanje, kako bomo stali na nogah kot cela celina. »Slovenija bo imela veliko dela, zato voditeljem želim veliko zdravja in energije. Bo pa to tudi priložnost, da izkaže svoje sposobnosti.«

Sosedi bomo vedno, to je dano od Boga.

Do določenih vprašanj drugačen pogled.

Evropska unije je povezava, znotraj katere se kažejo različna stališča. Tudi Madžarska rada izstopa v njih, pojavljajo se celo pozivi, da izstopi iz Evropske unije. Kako trdna članica je Madžarska? David meni, da je konstruktiven član Evrospek unije. »Znotraj te družine imamo do določenih vprašanj drugačen pogled in to mislim, da je v redu. V Evropski uniji smo, da se o tem pogovarjamo in poslušamo drug drugega. Včasih imamo občutek, da se ne poslušamo. Madžarska je zainteresirana, da bi članice imele več odgovornosti znotraj unije in da se nacionalne parlamente spoštuje tudi v Bruslju.«

»Sosedi bomo vedno, to je dano od Boga.«

Odnosi med Slovenijo in Madžarsko so precej trdni, tudi prijateljstvo med premierjema je vidno. Žalosti pa ga, ko v medijih bere negativno mnenje o njegovi državi in predsedniku Orbanu. »Odnosi med državama so odlični, ogromno se je razvilo, moji predhodniki so veliko naredili na tem področju. Sosedi bomo vedno, to je dano od Boga. Ne moreš si jih zamenjati. Skupaj smo v tem prostoru živeli pred tisoči leti,« je povedal madžarski veleposlanik in spodbudno ocenil, da imata državi možnost, da vplivata na pozitiven izhod in usmeritev. Glede madžarskih naložb v Sloveniji pa je povedal, da se investitorji gotovo zavedajo tudi družbene odgovornosti in da imajo pred očmi prid in korist vseh, ki živimo v tem prostoru.

Ne smemo pozabiti, od kod prihajamo in od kod prihajajo kolektivne vrednote in spomin, ki ga vsi delimo v tem prostoru. Verjamem, da smo bratje in sestre v našem Gospodu Kristusu.

Krščanstvo nas povezuje tako v odnosih kot sistemsko

Na državni proslavi ob 30. obletnici Slovenije smo slišali predsednika vlade Viktorja Orbana, da smo krščanski bratje. To misel je večina medijev izpustila, a tudi sam čuti duh krščanstva v tem prostoru. »Vsekakor nas krščanstvo povezuje tako v medčloveških odnosih kot sistemsko. Imamo močno podlago in močno krščansko – judovsko dediščino. Žal to vprašanje velikokrat kmalu postane sramotno, kot da ne bi smeli biti ponosni na svoje korenine. Na kaj pa naj bomo ponosni, če ne na svoje korenine? Bodimo spoštljivi drug do drugega, do drugačnosti, do tistih, ki so manj srečni od nas. Mislim, da moramo biti v tem svetu, kjer se kompas zmešano vrti okoli svoje osi, skupne krščanske vrednote. Ne smemo pozabiti, od kod prihajamo in od kod prihajajo kolektivne vrednote in spomin, ki ga vsi delimo v tem prostoru. Verjamem, da smo bratje in sestre v našem Gospodu Kristusu.«

Evropska Unija
Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...