Jure SešekJure Sešek
Miha MočnikMiha Močnik
Helena KrižnikHelena Križnik
Marko Bajuk (foto: Dlib.si: Zbirka upodobitev znanih Slovencev NUK)
Marko Bajuk | (foto: Dlib.si: Zbirka upodobitev znanih Slovencev NUK)

Spominjamo se, 20. junij - Marko Bajuk

Spominjamo se | 20.06.2021, 09:59 Tone Gorjup

20. junija 1961 je v Mendozi umrl klasični filolog, glasbenik in organizator šolstva Marko Bajuk, iz Drášičev pri Metliki. Med letoma 1940 in 1945 je bil ravnatelj klasične gimnazije v Ljubljani.

 20. junija 1961 je v Mendozi umrl klasični filolog, glasbenik in organizator šolstva Marko Bajuk, iz Drášičev pri Metliki. Med letoma 1940 in 1945 je bil ravnatelj klasične gimnazije v Ljubljani. Maja 1945 je odšel na Koroško, kjer je organiziral slovensko šolstvo v beguskih taboriščih. Decembra 1948 se je družina preselila v Argentino in si uredila dom v Mendozi. Marko Bajuk se je posvečal tudi glasbi. Med obema vojnama je v Ljubljani ustanovil Pevsko zvezo in Društvo učiteljev glasbe. Vodil je več pevskih zborov, organiziral množične koncerte, urejal in skrbel za izdajo glasbenih glasil ter učbenikov za petje. S tem je nadaljeval tudi v Argentini. Vnuk Božidar Bajuk je pred leti o njegovem glasbenem delu še povedal:

»Moj ded, Marko Bajuk, je od svoje mladosti po Sloveniji zbiral in zapisoval pristne, avtentične slovenske pesmice. In ker je bil navdušen zborovodja, je te pesmice prirejal za zbore, ki so jih potem izvajali.«

Na današnji dan leta 1872 je v Šentvidu nad Ljubljano umrl duhovnik, pesnik, pisatelj, prevajalec in šólnik Blaž Potóčnik. Kar 39 let je vodil šentviško župnijo.

20. junija 1965 je v Argentini umrl publicist, urednik in izseljenski duhovnik Janez Hladnik. Po gimnaziji v Škofovih zavodih je študiral teologijo in bil posvečen v duhovnika 1927. Deset let je bil kaplan v Metliki in Kostanjevici. Zatem je odšel k rojakom v Argentino. Leta 1938 je prevzel urejanje Duhovnega življenja. V njem je objavljal prispevke z versko vsebino, pa tudi potopise o obisku slovenskih skupnosti v Argentini. Po letu 1945 je pri argentinski vladi posredoval, da so se slovenski begunci lahko naselili v tej državi. V Lanusu je ustanovil naselje Villa Eslovéna. Njegovi spomini Od Triglava do Andov so izšli leta 1978 pri Goriški Mohorjevi.

Na današnji dan 1983 je bila ustanovljena Slovenska pokrajinska škofovska konferenca. Njen prvi predsednik je postal ljubljanski nadškof Alojzij Šuštar.

Spominjamo se