Podobnik, Mejak in Balažic ob 30-letnici Slovenije kritično o protestih in o razmerah v slovenski politiki
Pogovor o | 10.06.2021, 11:17 Alen Salihović
Kako drugačna sta po 30-ih letih samostojne poti slovenska politika in civilna družba. V Pogovoru o smo o tem spregovorili z ugledno pravnico Vero Mejak, nekdanjim predsednikom državnega zbora in direktorjem Mednarodnega inštituta za trajnostni razvoj, prostorsko načrtovanje in okoljske študije Janezom Podobnikom in vodjo miselnega vozlišča Fokus 2031 Markom Balažicem.
Podobnik, ki je vodil hram demokracije cel mandat, je opozoril, da so se v tem sklicu menjali že trije predsedniki: »Imam lepe spomine na tiste čase. Ni bilo enostavno, kot tudi danes ni enostavno našim kolegom in kolegicam v državnem zboru. Moja želja je samo ta, da bi se sposobni, nadarjeni in ambiciozni ljudje odločali in dobili potem mandate v državnem zboru.« O tem, kaj bi potrebovali danes, pa je dodal: »In koalicija Demos, ki je bila vrednostno široka programska kolaicija, ki je ključna za slovensko osamosvojitev, je tista, ki jo današnji slovenski politični prostor, seveda v okviru aktualnih možnosti ponovno potrebuje.«
V oddaji nismo mogli mimo vprašanja demonstracij in nasprotovanja aktualni vladi. »Vpijejo tam na Tromostvoju, kako je vse narobe. Kako je vse narobe! Veste, nič ni narobe. Demokracija je vladavina naroda,« je bila jasna Mejakova, Podobnik pa se je vprašal: »Ali imamo torej več Slovenij? Ali imamo to protestniško Slovenijo ob petkih v Ljubljani in imamo veliko ekonomsko razvojno večino, ki po slovenskih podjetjih, po slovenskih razvojnih centrih in občinah uspešno deluje?«
Balažic je opozoril, da ni narobe, da prihaja do protestov, ki so se sprožili kot ventil tudi zaradi epidemičnih omejitev. Ti so legitimni, se pa sprašuje: »Ali je res prava pot, da ta ventil igra izključno predsednik vlade Janez Janša, ali bi morali tukaj ubrali kašno drugo pot?«
Do sprememb na političnem parketu lahko pride le s pomočjo volitev, o katerih je Mejakova dejal: »Manjšinska razgrajaška razbijaška skupina ljudi ne more prevzeti oblasti tako, kot si zamišlja sama, ampak bo morala iti na volitve.«
»Politiki so točno taki, kakršne smo si ljudje izvolili in si jih zaslužimo. S tem kot taki najbolje odsevajo neka prepričanja ljudi,« je povedal Balažic.