Štefan IskraŠtefan Iskra
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Alen SalihovićAlen Salihović
Molitev (foto: STA / Tamino Petelinšek)
Molitev | (foto: STA / Tamino Petelinšek)

"Kot verni državljani lahko še drugače prispevamo k dobremu naše domovine"

Cerkev na Slovenskem | 16.06.2021, 11:58 Rok Mihevc

Začeli smo devetdnevnico za domovino, ki letos ob 30 letnici slovenske samostojnosti poteka pod geslom: K skupnemu izviru. Vsako jutro ob petih lahko iz naše kapele spremljate molitev rožnega venca, ki jo vodijo slovenski škofje, pridružili se jim bodo tudi vojaški, policijski in zaporniški vikarji ter nekaj predstojnikov redovnih skupnosti. Novinarka Marjana Debevec je k pogovoru povabila članico pripravljalnega odbora Matejo Maček.

Vrsto let odbor vabi k molitvi za domovino. Zakaj je molitev tako zelo pomembna? »Ob 20. letnici slovenske države smo začutili, da je prav, da sodržavljane povabimo k molitvi za domovino, ker smo prepričani, da je molitev tsita, ki spreminja svet in nas. Prepričani smo, da kot verni državljani lahko še drugače prispevamo k dobremu naše države in skupne domovine na ta način, da molimo zanjo, za ljudi, ki so odgovorni za določene stvari in da Boga prosimo za blagoslov. Morda prevečkrat vse sile stavimo nase in pozabljamo na to, da vendarle potrebujemo blagoslov od zgoraj. Dolžni smo moliti za našo domovino.«

Želim si, da bi znali ceniti, da imamo samostojno državo, da bi kljub razlikam in mnogim nasprotovanjem znali začutiti to povezanost, ki nam jo domovina daje.

Eno izmed gesel pravi pravi: Ovrednotiti dar domovine v čudovitem delu Evrope. Kaj s tem sporočate? »Zdi se nam, da smo prepogosto samo kritični. Vidimo samo slabo in čutimo pomanjkanje hvaležnosti za to, kar smo prejeli in kar prejemamo. Samoumebno se nam zdi, da imamo svojo državo. Rodovi pred nami so stoletja sanjali o tem, kar smo mi leta 1991 dejansko doživeli. Hvaležnost je tista drža, ki spodbuja, da lahko iščeš nove poti in da se vsi skupaj trudimo, da bi našli tisto, kar nas povezuje in kar je res naše skupno dobro.«

21. junija se bo začela tudi 24 urna molitev in post za domovino, ki poveže različne skupine, gibanja in skupnosti v Cerkvi. Zakaj je pomembno to povezovanje? »Prepričani smo, da je občutek povezanosti tisti, ki nas dviguje. Res smo veseli, da se bo v letošnji 24 urni molitvi povezalo veliko število različnih skupin. Glede na to da nas je kovid prisilil, da poskusimo preko spleta, se je že decembra pokazalo, da je to vendarle tudi lepa možnost, ki nam omogoča, da se povežemo preko celega sveta. Tako bodo v tej molitveni verigi sodelovali tudi Slovenci, ki ne živijo v domovini. Dejansko bomo v tej molitiv povezani preko celega planeta in se bomo skupaj zahvaljevali za dar domovine in hkrati prosili blagoslova za naprej. Molitev bo neposredno predvajana preko youtube kanala Družine

MOLITEV ZA DOMOVINO

Nebeški Oče, postavil si nas v to lepo domovino, da bi izpolnili svoje poslanstvo in bili odprti za življenje.Vendar nas mnoge sile odvračajo od tega; prevečkrat iščemo sebične koristi in pozabljamo na druge. Zato Te prosimo za dar skesanosti in spreobrnjenja Naj Tvoj Duh zaveje nad možmi in ženami, ki nas vodijo, da bodo delovali za pravičnost in razvoj domovine, nam pa pomagaj, da bomo odgovorni na svojem mestu in da se bomo kljub razlikam veselili drug drugega.

Pomagaj nam podpirati mlade, biti blizu družinam in ostarelim ljudem. Nauči nas prisluhniti vsem, ki trpijo. Na priprošnjo nebeške matere Marije se nas usmili, molitev in post naj bosta naša zaveza s Teboj. Prosimo Te, podeli nam blagoslov za naše osebno in skupno življenje. Amen


 

Cerkev na Slovenskem
Obzorja duha (photo: Zajem zaslona) Obzorja duha (photo: Zajem zaslona)

Cenzura v oddaji Obzorja duha?

»Žalostna sem zaradi dogajanj... Nov prevod Svetega pisma iz izvirnih jezikov v slovenski jezik, vrhunsko delo v slovenski zgodovini za študij in razumevanje nam vsem, prispevek v oddaji Obzorja ...

Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija) Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija)

Vzemimo Boga zares

Živimo v duhovni shizofreniji, ki na prvi pogled ni prepoznavna. Na eni strani poudarjamo, kako imamo pravico izbrati lastni slog in stil življenja, kako je naša pravica izbira identitete, celo ...