Jože BartoljJože Bartolj
Andrej JermanAndrej Jerman
Tanja DominkoTanja Dominko
Zdravnik z bonikom (foto: Pixabay)
Zdravnik z bonikom | (foto: Pixabay)

V pandemiji kar trikrat več nasilja nad zdravniki

Novice | 06.06.2021, 10:05 Marjana Debevec

Nasilje v zdravstvu je vse pogostejše, je bilo slišati na tiskovni konferenci Zdravniške zbornice Slovenije. Ta je za zdravnike in zobozdravnike pripravila usposabljanje, s katerim so pridobili veščine, kako pravočasno prepoznati in preprečiti nasilne dogodke.

Med pandemijo se je pogostnost nasilja nad zdravstvenim osebjem potrojila. »Gre za dogodke, ki so grožnja varnosti in zdravju. Takšno nasilje je vse pogostejše. V Evropski uniji 15 odstotkov. S tem bi lahko rekli, da je vsak šesti stik bolnika z zdravstvenim strokovnjakom ali zdravnikom potencialno nasilen,« je povedala družinska zdravnica dr. Nena Kopčavar Guček.

Zato je Zdravniška zbornica Slovenije pripravila pet strokovnih usposabljanj za zdravnike in zobozdravnike. Vsakič se ga je udeležilo med 150 do 180 udeležencev, kar potrjuje aktualnost problematike.

Kako je mogoče preprečiti izbruh nasilja? Dr. Rok Tavčar je opozoril na verbalno in neverbalno komunikacijo. »Veliko lahko naredimo že s telesno držo: ta naj bo odprta, ne neke prekrižane roke, ob boku, ali celo za hrbtom, ker to lahko deluje spodbujajoče za konflikt, izzivalno, če hočete. Potem seveda gibanje: počasno, nadzorovano, ne nekih naglih, nenadnih, hitrih gibov. Potem očesni kontakt: dobro ga je vzpostaviti, ni pa smiselno prav strmeti v to osebo.« Govorijo naj malo počasneje in malo tišje od sogovornika. Pomembno je, da ne vpijejo, tudi ko pride do konflikta. Bolnika je treba aktivno poslušati in ga ne prekinjati ter ob koncu reflektirati, še poudarja dr. Tavčar.

Kako pa naj zdravstveno osebje ukrepa, če do nasilja pride? Ko je ogroženo življenje, ali so v nevarnosti, naj pokličejo na številko 113, poudarja policijski inšpektor Dejan Baša. Pomemben ukrep je tudi trikrat S: »Se pravi: steci stran, sporoči, kaj se dogaja, če ne gre, če je pot zaprta, da ne morete zapustiti območja, se skrijete, zabarikadirate prostor in v skrajnem primeru tudi spopadete s storilcem.«

Po samem nasilnem dogodku je zelo koristen pogovor s strokovnjaki, saj nasilje, tudi če je samo verbalno, pusti posledice, so še poudarili udeleženci strokovnega posveta za zdravnike in zobozdravnike.

Novice
Jože Dežman (photo: STA) Jože Dežman (photo: STA)

Jože Dežman prejel odpoved

Jože Dežman, nekdanji direktor Muzeja novejše zgodovine Slovenije, je, kot je sporočil, v torek prejel odpoved pogodbe o zaposlitvi. Dežman je bil po ustanovitvi Muzeja novejše in sodobne ...

Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Papež Frančišek je v bolnišnici

Vatikanski tiskovni urad oziroma tiskovni predstavnik Svetega sedeža Matteo Bruni je sporočil, da so papeža Frančiška sprejeli v univerzitetni bolnišnici Gemelli v Rimu na že prej načrtovanih ...

Alojz Kovšča (photo: Tomo Strle, Domovina) Alojz Kovšča (photo: Tomo Strle, Domovina)

Zdaj je Alojz Kovšca brez dlake na jeziku. (1.del)

Ne bodite tiho, je nedavno na Goriškem večeru pod okriljem Združenja za vrednote slovenske osamosvojitve zbrane pozval nekdanji predsednik Državnega sveta Alojz Kovšca. Zdaj, ko ni več na tej ...

 (photo: )  (photo: )

Nabožne ljudske pesmi

V sklopu letošnjega 18. radijskega misijona pod geslom "Ko se temelji reda podirajo" je bila temu primerno oblikovana tudi oddaja o ljudski glasbi.