Blaž LesnikBlaž Lesnik
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Marcel KrekMarcel Krek
Gostinstvo, turizem... (foto: Pixabay)
Gostinstvo, turizem... | (foto: Pixabay)

Jezeršek: Gostinstvo je panoga, ki se ne bo pobrala tako hitro, kot bi si želeli!

Slovenija | 30.04.2021, 11:49 Alen Salihović

Dejavnost, ki jo je poleg turizma epidemija novega koronavirusa izjemno prizadela, je gostinstvo. Tega se poleg več sto gostincev, ki so imeli pred krizo zaposlenih več tisoč ljudi, zaveda tudi član Kluba slovenskih podjetnikov in direktor družbe Jezeršek Martin Jezeršek. Prepričan je, da bo potrebno počasi to panogo odklopiti od državne pomoči, da se bo lahko počasi začela postavljati na noge, kar pa bo daljši proces. Kljub temu je optimist, a brez solidarnosti in upoštevanja ukrepov izhod ne bo lahek.

Poklicu, kot je gostinec, pa tudi vsem drugim, ki so bili prizadeti v epidemiji novega kornavirusa, je potrebno vrniti spoštovanje. »To pa se začne že pri pogojih dela, pri plačah, tudi pri tem, kako družba gleda na te poklice, in tukaj nas čaka zelo, zelo veliko dela,« je za Radio Ognjišče povedal Jezeršek. Ocenjuje, da odpiranje dejavnosti gostinstva in turizma pod pogoji, ki trenutno veljajo, ni rentabilno, vseeno pa vse, ki se bodo ustavili na terasah gostinskih lokalov in ponekod posedeli tudi v njih, poziva, da spoštujejo ukrepe, saj »na ta način pomagajo gostincem oziroma vsem prizadetim panogam, da čim prej zaživimo.«

Veseli ga, da je država panogi z določenimi ukrepi priskočila na pomoč, a to na dolgi rok ni rešitev. Zaveda se, da bodo številni kljub interventnim zakonom dejavnost zaprli. »Zelo slikovito bi lahko rekli, da je gostinstvo trenutno priklopljeno na aparat, ki ga vzdržuje pri življenju. Ta aparat so državne subvencije, vendar počasi prihaja čas, ko bo treba to pomoč odklopiti in se bo morala panoga postaviti na noge, kar bo pa ena zelo težka preizkušnja za celotno panogo.«

Prav zaradi tega bo po besedah Martina Jezerška potrebna solidarnost, saj je poleg gostinstva izjemno prizadeta tudi industrija srečanj, torej izvedba sejmov, koncertov, pa tudi porok in drugih večji prireditev. »Razumemo, da je epidemija neka izredna situacija, ki je izziv za cel svet. Prav zato je potrebno veliko solidarnosti v družbi, med politiko in gospodarstvom, da bomo lahko skupaj preživeli to obdobje in iz njega izšli v čim boljši kondiciji in pripravljeni na prihodnost.«

Slovenija, Politika, Hrana in okolje, Zdravstvo
Posteljica, kamor lahko matere odložijo svojega otroka, če zanj ne morejo skrbeti (photo: društvo Betlehem) Posteljica, kamor lahko matere odložijo svojega otroka, če zanj ne morejo skrbeti (photo: društvo Betlehem)

Želela bi si, da bi bili tiho ...

Vse več organizacij in ustanov si prizadeva pomagati mamam v stiski, ko se znajdejo v nepričakovani ali tudi nezaželeni nosečnosti. Podporo jim je izrekel Pohod za življenje, ki je prejšnjo ...

Študentje na enem izmed dogodkov študentskega doma (photo: Študentski dom Janeza Frančiška Gnidovca) Študentje na enem izmed dogodkov študentskega doma (photo: Študentski dom Janeza Frančiška Gnidovca)

Študentski dom - kalilnica za življenje

Pred tednom katoliškega šolstva smo v Kolokviju predstavili utrip in bivanje v študentskem domu Janeza Frančiška Gnidovca, ki deluje v Zavodu sv, Stanislava v Ljubljani. Z nami so izkušnje bivanja ...