Jože BartoljJože Bartolj
Mark GazvodaMark Gazvoda
Tone GorjupTone Gorjup
Gostinstvo, turizem... (foto: Pixabay)
Gostinstvo, turizem... | (foto: Pixabay)

Jezeršek: Gostinstvo je panoga, ki se ne bo pobrala tako hitro, kot bi si želeli!

Slovenija | 30.04.2021, 11:49 Alen Salihović

Dejavnost, ki jo je poleg turizma epidemija novega koronavirusa izjemno prizadela, je gostinstvo. Tega se poleg več sto gostincev, ki so imeli pred krizo zaposlenih več tisoč ljudi, zaveda tudi član Kluba slovenskih podjetnikov in direktor družbe Jezeršek Martin Jezeršek. Prepričan je, da bo potrebno počasi to panogo odklopiti od državne pomoči, da se bo lahko počasi začela postavljati na noge, kar pa bo daljši proces. Kljub temu je optimist, a brez solidarnosti in upoštevanja ukrepov izhod ne bo lahek.

Poklicu, kot je gostinec, pa tudi vsem drugim, ki so bili prizadeti v epidemiji novega kornavirusa, je potrebno vrniti spoštovanje. »To pa se začne že pri pogojih dela, pri plačah, tudi pri tem, kako družba gleda na te poklice, in tukaj nas čaka zelo, zelo veliko dela,« je za Radio Ognjišče povedal Jezeršek. Ocenjuje, da odpiranje dejavnosti gostinstva in turizma pod pogoji, ki trenutno veljajo, ni rentabilno, vseeno pa vse, ki se bodo ustavili na terasah gostinskih lokalov in ponekod posedeli tudi v njih, poziva, da spoštujejo ukrepe, saj »na ta način pomagajo gostincem oziroma vsem prizadetim panogam, da čim prej zaživimo.«

Veseli ga, da je država panogi z določenimi ukrepi priskočila na pomoč, a to na dolgi rok ni rešitev. Zaveda se, da bodo številni kljub interventnim zakonom dejavnost zaprli. »Zelo slikovito bi lahko rekli, da je gostinstvo trenutno priklopljeno na aparat, ki ga vzdržuje pri življenju. Ta aparat so državne subvencije, vendar počasi prihaja čas, ko bo treba to pomoč odklopiti in se bo morala panoga postaviti na noge, kar bo pa ena zelo težka preizkušnja za celotno panogo.«

Prav zaradi tega bo po besedah Martina Jezerška potrebna solidarnost, saj je poleg gostinstva izjemno prizadeta tudi industrija srečanj, torej izvedba sejmov, koncertov, pa tudi porok in drugih večji prireditev. »Razumemo, da je epidemija neka izredna situacija, ki je izziv za cel svet. Prav zato je potrebno veliko solidarnosti v družbi, med politiko in gospodarstvom, da bomo lahko skupaj preživeli to obdobje in iz njega izšli v čim boljši kondiciji in pripravljeni na prihodnost.«

Slovenija, Politika, Hrana in okolje, Zdravstvo
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...

Študentka Ema (photo: Rok Mihevc) Študentka Ema (photo: Rok Mihevc)

Ko družbena omrežja služijo izobraževanju

Družbena omrežja lahko kot platformo uporabljamo tudi za izobraževanje in širjenje koristnih informacij. Tega se zaveda tudi študentka medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani Ema. S svojim ...