Slovenska vojska gre naprej
| 16.04.2021, 12:37 Tanja Dominko
Financiranje modernizacije Slovenske vojske že daljše obdobje deli opozicijo in vlado. Gordijski vozel je dokončno presekalo Ustavno sodišče, ki je presodilo v prid vladnemu zakonu ter s tem zavrnilo trditve pritožnika Luke Mesca, ki je govoril o orožarskem TEŠu 6.
Boj Levice, ki se ji je pridružila tudi stranka SD, se je začel že lani, ko so zbrali okoli 30.000 podpisov za referendum o zakonu o zagotavljanju sredstev za investicije v Slovensko vojsko, ki do leta 2026 predvideva za 780 milijonov evrov investicij. Koalicijska večina je nato le dan zatem potrdila sklep o nedopustnosti referenduma. Opozicija se ni vdala in se je obrnila na ustavno sodišče z zahtevo za presojo ustavnosti omenjenega sklepa. Prvi korak je bil, da je bil zakon zadržan. Ustavni sodnik Klemen Jakličje sicer tedaj podal ločeno odklonilno mnenje in na to temo za oddajo Spoznanje več, predsodek manj med drugim dejal. »V zahtevi je bilo izpodbijano, da ne gre za nujne nakupe, čeprav smo vedeli, da gre za kronično podhranjenost Slovenske vojske, kar pomeni zame osebno, da je tak nakup nujen. Ampak ne gre za to, kaj jaz mislim ali kaj misli drug sodnik, gre za vprašanje, ali stroka meni, da je to nujen nakup.«
Zdaj je odločilo sodišče dokončno, s petimi glasovi proti štirim, da zakon ni v neskladju z ustavo, investicije je opredelilo kot nujne, saj trenutno Slovenska vojska v primeru vojaške grožnje ali varnostne krize ne more zagotoviti zadovoljive obrambne spodobnosti države. Kako odločitev komentira minister Matej Tonin?
»Hvala vsem pripadnikom in pripadnicam Slovenske vojske, hvala poslancem za pogum, ker so podprli zakon o investicijah o Slovenski vojski in hvala tudi ustavnemu sodišču za državotvorno odločitev. Vrata za modernizacijo Slovenske vojske so tako odprta, seveda pa nas čaka še veliko dela.«
Ustavno sodišče je pri presoji tudi upoštevalo, da investicije, predvidene na podlagi tega zakona, ne pomenijo nadstandardne oborožitve SV oz. da ne gre le za vzdrževanje ravni že relativno dobro oboroženih obrambnih sil, temveč gre očitno za to, da SV ne dosega minimalnih standardov opremljenosti, ker so se investicije vanjo v preteklih letih bolj kot ne zaustavile. Takšno stanje po oceni ustavnega sodišča nemudoma terja investicije v opremo. Seveda je po navedbah sodišča jasno, da takih investicij ni mogoče izpeljati čez noč, temveč sta potrebna daljši čas in načrt postopnega investiranja. Prav tako je ustavno sodišče odločilo, da je državni zbor upravičeno izključil zakonodajni referendum na to temo. In kako vidi vse to uredništvo portala Domovina.je? Gre za hladno prho populizmu in velik poraz Levice v njenem boju proti Slovenski vojski, še posebej pa to velja za podobno radikalne Socialne demokrate.