Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Alen SalihovićAlen Salihović
Kardinal Franc Rode (foto: ARO)
Kardinal Franc Rode | (foto: ARO)

Spominjamo se, 5. marec

Spominjamo se | 05.03.2021, 06:01 Tone Gorjup

5. marca leta 1997 je papež Janez Pavel II. Franca Rodeta imenoval za ljubljanskega nadškofa in metropolita. Istega dne je papež sprejel odpoved tej službi, ki mu jo je poslal dotedanji ljubljanski nadškof Alojzij Šuštar.

Nadškof, danes kardinal Franc Rode je ob tem imenovanju med drugim dejal: »Prepričan sem, da je v slovenskem narodu veliko duhovnih energij, ki še niso prišle do veljave. Če smo jih sposobni zdramiti v sebi in pri drugih, smo lahko neizmerno več, kot smo. Lahko zaživimo neprimerno bolj čisto in bogato, svobodno in radostno. Pod pogojem, da zaživimo nedoumljivo bogastvo Kristusovega evangelija v vseh razsežnostih osebnega in družbenega življenja. Pri tem naj nam bo v pomoč priprošnja Device in Matere z Brezij. Njej se na začetku svoje škofovske službe sinovsko izročam.«

Nadškof Franc Rode je bil ordinarij ljubljanske nadškofije do imenovanja za prefekta Kongregacije za redovnike 11. februarja 2004. Papež Benedikt XVI. ga je dve leti zatem imenoval za kardinala. Kardinal Franc Rode je 4. januarja 2011 vodenje kongregacije prepustil svojemu nasledniku.

5. marca 1825 se je v Metliki rodil urednik in jezikoslovec Ivan Navratil. Ustanovil in urejal je mladinski leposlovni in poučni tednik Vedež. Objavljal je življenjepise znanih Slovencev, med katerimi je najbolj znan spis o Jerneju Kopitarju.

Na današnji dan 1900 se je v Stari Loki pri Škofji Loki rodil tenorist in operni pevec Jože Góstič. V otroških letih se je s starši preselil na Hômec pri Domžalah. Za glasbo ga je navdušil oče, ki je bil organist v homški božjepotni cerkvi. Po končani orglarski šoli in konservatoriju v Ljubljani se je izpopolnjeval na Dunaju.

Jože Gostič v enem od nastopov leta 1959
Jože Gostič v enem od nastopov leta 1959 © opera.hr

Z nastopi je začel v v ljubljanski Operi, zatem je bil desetletja prvi tenorist Opere v Zagrebu. Obenem je gostoval v vseh večjih opernih hišah Evrope. Za praznike pa je redno prepeval na koru domače cerkve in pri Sv. Ani v Túnjicah. Umrl je na božič 1963.

5. marca 1990 je v Planini umrla kemičarka Marija Pêrpar. Doktorirala je kot ena redkih žensk na ljubljanski univerzi pred II. svetovno vojno. Predavala je na fakulteti za kemijo.

Spominjamo se
Križev pot na Ljubljanski grad (photo: Zan Senicar) Križev pot na Ljubljanski grad (photo: Zan Senicar)

Mladi na ljubljanske ulice ponesli molitev

Molitveno vzdušje je vladalo sinoči na ljubljanskih ulicah, ko je več kot sto mladih molilo križev pot. Jakob Rus iz Katoliške mladine je pojasnil, da so molitev začeli na Kongresnem trgu, ...

Peter Prevc (photo: STA) Peter Prevc (photo: STA)

Peter Prevc: Vzgonski veter Svetega Duha vedno deluje

Današnji dan v Planici se bo zapisal v zgodovino. Najuspešnejši slovenski skakalec vseh časov Peter Prevc je pred več kot 20 tisoč gledalci pomahal v slovo več kot 15 letni profesionalni karieri.

Šunka zorjena po tradicionalnem postopku (photo: KZ Laško) Šunka zorjena po tradicionalnem postopku (photo: KZ Laško)

Kako skuhati sočno velikonočno šunko?

Eno od vprašanj, ki se gospodinjam postavlja v teh dneh je, kako skuhati velikonočno šunko, da bo res sočna in okusna. Peter Oprčkal iz Kmetijske zadruge Laško pravi, da je to najbolj odvisno od ...

Pirhi obarvani z naravnimi barvami (photo: Miša Pušenjak) Pirhi obarvani z naravnimi barvami (photo: Miša Pušenjak)

Miša Pušenjak: Naravne barve za pirhe

Skoraj vsaka gospodinja dobro obvlada pripravo pirhov v rjavo rdečih odtenkih, ki najpogosteje temelji na kuhanju jajc v čebulnih olupkih. Bolj kot je čebula temne barve, bolj izrazit je tudi ...