Maja MorelaMaja Morela
Jakob ČukJakob Čuk
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Dr. Ivan Štuhec (foto: STA)
Dr. Ivan Štuhec | (foto: STA)

Jankovič kot menedžer, Cerar etični profesor, Šarec komedijant. Bo novi levi obraz "športnik"?

Politika | 02.03.2021, 10:11 Rok Mihevc

Za nami je propadla politična nezaupnica, pred nami so že interpelacije ministrov vlade Janeza Janše. Možnosti za njihov uspeh so minimalne, je prepričan moralni teolog dr. Ivan Štuhec, ki ga je Jože Bartolj gostil v oddaji »Spoznanje več, predsodek manj«. Med drugim smo se dotaknili tudi levosučnih medijev, povabila predsednika vlade predstavnikom EU, neuravnoteženosti medijske krajine, papežev zgodovinski obisk v Iraku ter svetih maš preko spleta.

Prihajajoče interpelacije potrata časa

Pomembno je, da se je nezaupnica končno zgodila, saj je bilo po več mesecih rolanja na sceni, skupaj z vsemi medijskimi pritiski in poskusi, vse skupaj že mučno, je dogajanje ocenil Štuhec, ki tudi v prihajajočih interpelacijah vidi popolni nesmisel. »Saj je po propadli nezaupnici že vnaprej znano, da bodo neuspešne. To je tratenje časa. Opozicija bi morala sebe vzeti malo v roke, se vprašati, kaj počne in pripraviti nek resen alternativni program za prihodnje volitve. To bi človek pričakoval od njih.«

POSNETEK CELOTNE ODDAJE "SPOZNANJE VEČ, PREDSODEK MANJ"

Skrajna Levica totalitarna stranka, ki ni pripravljena sprejemati dogovorov

Kar se mu zdi bolj pomembno v tej zgodbi je to, da je predsednik države po nezaupnici povabil vse parlamentarne stranke na pogovor. Da bi skušal to »predvolilno kampanjo« umiriti. Štuhecu se zdi to dobra poteza, saj da je predsednik tisti, ki mora v politično napetih trenutkih delovati pomirjujoče in dialoško konstruktivno. »Tiste stranke, ki se niso udeležile tega pogovora so veliko povedale o sebi. LMŠ s Šarcem na čelu pase užaljenost, Levica pa je ves čas radikalna. Je verodostojna naslednica komunistične partije, zato tudi zvesto nosijo njene simbole. Taka stranka bi bila v Nemčiji naslednica nacional socialistov, ki bi jo Nemci prepovedali. Pri nas pa smo tako demokratični, da tudi to na žalost dopuščamo. To pa zato, ker s to preteklostjo nismo počistili tako kot bi morali. In verjetno še nekaj časa ne bomo. Skrajna Levica je tudi povedala, da je v svojem načinu razmišljanja totalitarna, ne pa stranka, ki je pripravljena sprejemati kompromise. Na žalost ima kar sodilno podporo in še ji raste. Predvsem jo podpira mlajša generacija in lahko bi rekli, da je ta stranka produkt 30 letnega pranja možganov na Filozofski fakulteti in nekaterih katedrah Fakultete za družbene vede. Produkt 30 letne indoktrinacije mlade generacije, ki zdaj kaže svoje politične ambicije in politično ideologijo, kar nas mora na nek način skrbeti, ker gre za ljudi, ki so po eni strani izobraženi in niso neumni, vendar gredo njihove intepretacije preteklosti in razsvetljenja v popolnoma napačni smeri razumevanja svobode kot neke absolutne dobrine, ki se ji mora podrediti vse drugo.«

Vedno znova si ta levi blok ustvarja neke nove kultne osebnosti, ki dejansko v predvolilnem času in na volitvah preslepijo tisti del volilnega telesa, ki bi jih lahko imenovali migranti. Ki migrirajo od ene stranke do druge.

Poskusom rušenja vlade še ni konec

Po Štuhečevem mnenju se opozicija ne bo ustavila in bo skušala še vsaj do sredine leta rušiti vlado na vse načine, da ne sedanja koalicija z Janšo na čelu, predsedovala Evropski uniji. Prepričan je, da se jim to ne bo posrečilo, pri tem pa izpostavi državotvorno držo poslancev SMC in DeSUS. »Ki vidijo realno situacijo tako v parlamentu kot v vladi. Se ne pustijo podkupiti in speljati na nekih ideoloških predpostavkah v smeri rušenja vlade. Ta zgodba je bolj ali manj zaključena, ne glede na poskuse levih strank, ki jih bodo skušale uprizarjati.« Vse te poskuse vidi kot mehanizme demokratične družbe, ga pa čudi, zakaj to v času reševanja temelnjega problema v družbi in državi, kot je premagovanje epidemije. »Takrat se morajo bojne sekire zakopati, da se rešimo najprej tistega, od česa smo vsi ogroženi. Namesto, da bi delovali programsko, vsebinsko in konstruktivno, delujejo ves čas destruktivno in rušilno. Glede na to, kako klavrno so se leve stranke pripravile in speljale nezaupnico, mislim, da jim to ne bo bistveno pripomoglo k boljšim volilnim uspehom na volitvah, ampak bodo doživele katastrofo.«

SPOZNANJE VEČ, PREDSODEK MANJ

Z oddajo se želimo odzivati na najrazličnejše predsodke, ki največkrat izvirajo iz nepoznavanja določenih področij, kultur, verstev, zgodovinskih dogodkov, političnih odločitev, običajev in podobno. Vsebine se nanašajo na predsodke, ki se pojavljajo v slovenskem medijskem prostoru, bodisi doma ali pa tudi v širšem prostoru. Z novimi spoznanji pa poslušalcem širimo obzorje in pogled na svet okrog nas. S tem ima oddaja tudi vzgojno izobraževalni poudarek.

Je že čas za novi politični obraz, tokrat s športnega področja?

V opoziciji že dlje časa vlada velika zmeda, ni močnega vodje. Presenetilo nas je menjavanje kandidatov in kako so iz naftalina potegnili Karla Erjavca, ki pa so ga zdaj spet odvrgli. Naš sogovornik meni, da je to dediščina ideologije novih obrazov. »In zdaj smo že v četrti fazi. Najprej je bil Jankovič, nato Cerar, kasneje Šarec. Erjavec sicer ni novi obraz, a levi politični blok išče novega vodjo. Veliko se omenja predsednika Uefe Aleksandra Čeferina, vprašanje pa je, kaj se bo zgodilo. Igra se neka igra. Vse te stranke so najprej gradile na kultu posameznika in predsednika Zorana Jankoviča kot menedžerja, na kultu Mira Cerarja kot etičnega profesorja in na kultu Marjana Šarca kot populističnega komedijanta. In zdaj se išče menedžerja na športnem področju. Vedno znova si ta levi blok ustvarja neke nove kultne osebnosti, ki dejansko v predvolilnem času in na volitvah preslepijo tisti del volilnega telesa, ki bi jih lahko imenovali migranti. Ki migrirajo od ene stranke do druge.«

Pravilna poteza SMC, da se usmeri v gospodarstvo

Dr. Ivan Štuhec je pokomentiral tudi položaj stranke SMC, ki je po pod novim vodstvom šla veliko bolj v smeri gospodarstva, kar se mu zdi za zdravo liberalno stranko edino pravilno. »Da postavi težišče na gospodarski sferi, ne pa na nekih drugih ideoloških. Če bi se ta stranka utrdila v slovenskem prostoru, bi bilo zelo v redu, ker jo potrebujemo. Bo pa morala vložiti veliko napora, da pride na naslednjih voltivah v parlament. S tega zornega kota ima SMC možnost, da se pretransformira v stabilnejšo stranko.«

Levica in SD si bosta kradli volivce

O povezovanju levih strank pa pričakuje, da bo naletelo na težavi vizavi Levice. »Ta ne potrebuje novega liderja, ne potrebuje tega, da bi se morala na vsak način priključiti ostalim. Ker ji je zagotovljeno, da pride v parlament. Imajo Luko Meseca, ki osvaja mlade volilne duše. Tisti, ki bodo najbolj na prepihu in negotovosti sta SAB in LMŠ. SD je s svojo spremembno na vrhu to stranko odpeljal veliko bolj radikalno levo kakor v socialdemokratsko smer. Kar se mi zdi za to stranko slabo, saj si bosta z Levico med sabo kradli volivce. Nastal bo konflikt, mimo katerega se ne bo dalo iti. Imajo vrsto težav, s katerimi se bodo soočili v svoji fragmentiranosti. Bodo pa iskali skupni imenovalec v mandatarju pred prihajajočimi volitvami.« Ob tem pa še opozarja, da ne smemo pozabiti, da zadnje besede še ni rekla odstavljena predsednica DeSUS Aleksandra Pivec, ki je napovedala ustanovitev svoje stranke in pobudo Povežimo Slovenijo, ki tudi kaže na to, da bo povezala elemente, ki so bili nekoč znotraj stranke SLS. Možno pa je tudi, da v Sloveniji še v četro uspe manever, kakršnega so izvajali Jankovič, Cerar in Šarec.

Prisluhnite še nekaterim ostalim vsebinam in vprašanjem iz oddaje.

Politika, Spoznanje več
Jožica Ličen (photo: ARO) Jožica Ličen (photo: ARO)

Po večno plačilo k Bogu odšla Jožica Ličen

Na tiho nedeljo je odšla po zasluženo plačilo k Bogu dolgoletna sodelavka in ravnateljica Škofijske Karitas Koper, Jožica Ličen. Poznali smo jo kot neutrudno prostovoljko, ki je desetletja z vsemi ...

Dr. Federico Potočnik (photo: Rok Mihevc) Dr. Federico Potočnik (photo: Rok Mihevc)

Federico Potočnik: Stavka je nujna

Stavka na pobudo Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides se vleče že dva meseca, a rešitve še ni na vidiku. Eden od tistih, ki stavkajo, je tudi infektolog dr. Federico V. Potočnik, ...

Nekdanji vojaški vikar Jože Plut (photo: ) Nekdanji vojaški vikar Jože Plut (photo: )

Bela zastava ni ponižujoča predaja

Po dveh letih vojne v Ukrajini, ki je terjala na obeh straneh preveč smrti, je poziv papeža Frančiška k pogajanjem več kot na mestu. A nekateri odzivi so bili ob besedi »bela zastava« burni, ...

Nekdanji dijaki Škofijske gimnazije  (photo: Rok Mihevc) Nekdanji dijaki Škofijske gimnazije  (photo: Rok Mihevc)

Iz istega gnezda odleteli na različna področja

Pred začetkom tedna katoliškega šolstva smo se v Kolokviju pogovarjali z nekdanjimi dijaki Škofijske gimnazije Antona Martina Slomška v Mariboru. Ana Ferš, Larisa Krajnc, Izidor Jelenc in Metod ...

Br. Štefan Kožuh v samostanu Celice pri Cortini (photo: Rok Mihevc) Br. Štefan Kožuh v samostanu Celice pri Cortini (photo: Rok Mihevc)

Molitev je utrip, ki daje moji duši življenje #video

Osrednje misijonske govore v sklopu 19. Radijskega misijona pripravlja kapucin br. Štefan Kožuh. Nastajajo v krajih svetega Frančiška Asiškega. Prvi nagovor je nastal v Celicah pri Cortoni, ...