Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Alen SalihovićAlen Salihović
P. dr. Christian Gostečnik je gost oddaje Za življenje vsak mesec (foto: Rok Mihevc)
P. dr. Christian Gostečnik je gost oddaje Za življenje vsak mesec | (foto: Rok Mihevc)

Ko je lažje shujšati in prenehati kaditi kot urediti odnose

Za življenje | 04.01.2021, 10:57 Rok Mihevc

Spremembe. O njih smo razmišljali v tokratni oddaji »Za življenje«, v kateri je Blaž Lesnik gostil kliničnega psihologa p. dr. Christiana Gostečnika. So neizogibni del našega življenja, nekateri jih sprejmejo hitro in se nanje prilagodijo, druge vodijo v težke preizkušnje.

Sprememba je proces, v katerem nekaj postane drugačno. Spremembe pridejo včasih same od sebe, nekatere bolj, druge manj pričakovane. Od mnogih stvari je odvisno, kako se odzovemo nanje. »So ljudje, ki rabijo ogromno sprememb, ki nenehno želijo nekaj novega, ki menjajo odnose, se srečujejo, menjajo najboljše prijatelje... velikokrat stvari menjajo kot obleko, ko pač rečejo da ne zadovoljijo več osnovnih potreb, hrepenenj in občutkov.«

Prisluhnite celotni oddaji "Za življenje" s p Christianom Gostečnikom

Na drugi strani pa so ljudje, pravi Gostečnik, ki so tako lojalni, »da tudi če jih boli in na njih cepijo drva, bodo še zmeraj vztrajali, šli z glavo skozi zid in ne bodo spremenili ničesar. Lojalno bodo vztrajali pri vsaki stvari, držali se bodo starih načinov in vedenj. Njihovi najboljši prijatelji so ljudje, s katerimi vztrajajo skozi življenje in bodo vedno znova prihajali do njih, četudi bo kakšno obdobje, ko si tega ne želijo.«

Kako fantastično bi bilo, če bi ljudje bolj poskrbeli zase, preden vstopijo v katerikoli odnos.

Kako pride do sprememb, ko vidiš, da določen vzorec čutenja, vedenja, obnašanja ne deluje več? Kako iti iz teh mlakuž in težkih situacij, v katerem nekateri vztrajajo leta in leta in ne bodo nič spremenili? »Nekaterim je težko zamenjati že pohištvo, avto, frizuro, očala, drugim to počnejo dnevno, ker potrebujejo veliko novega in stimulativnega. Kako torej zamenjati notranji vzorec, ki ga vodiš skozi življenje. Kako se odločiti in pospraviti sobo, stanovanje ali odnos, ki je zelo razmetan in zakajen s krivicami in zamerami, a še vedno živiš v njem? Kako spremeniti odnos v zakonu, s starši, otroki, kako jim prihajati naproti in jih tudi slišati, ne samo ukazovati?«

Najtežje je stopiti k sočloveku ...

To so težka vprašanja, ki potrebujejo veliko milosti, molitve in razčiščevanja sam s sabo, odgovarja p. Gostečnik. »To so življenjske odločitve, ki gredo onkraj novoletnih obljub o hujšanju, prenehanju kajenja... To so stvari, ki so težke, a niso najtežje. Najtežje je stopiti k sočloveku in se začeti pogovarjati, kako bi lahko spremenila odnos. Da priznaš, da si naporen, vsiljiv in v svojih idejah ali občutjih tako neverjetno dominanten, da bi hotel, da se cel svet vrti okoli tebe tako kot ti hočeš...« Težja je seveda sprememba pri zasvojenosti z alkoholom, delom, razvadami. Težko je tudi za bližnjega, ki ne ve ne kako in kaj, kje in zakaj... »Koliko časa vztrajati, kako pristopiti k njemu.« Ko želja po spremembi je, ni pa je moč slišati...

Kakšno pomoč imamo kristjani?

Spremembe tako niso enostaven, imamo pa kristjani po Gostečnikovih besedah izjemno pomoč, ki jo premalokrat uporabljamo. »Obhajilo in ostali zakramenti. Kristjani imamo eno izmed najbolj dragocenih darov, ko Bog vstopi vate. Prosi ga, da prežame in prepoji tvoje telo v polnosti in notranjem miru Počakaj, da se tvoje telo umiri in ga potem nesi domov. Človek se umiri tudi v pogovoru, ko te drugi sprejme takšnega kot si. Tako dobro je, če tudi na oni strani dobimo sogovornika v tem »feedbacku«.«

Za življenje
Obzorja duha (photo: Zajem zaslona) Obzorja duha (photo: Zajem zaslona)

Cenzura v oddaji Obzorja duha?

»Žalostna sem zaradi dogajanj... Nov prevod Svetega pisma iz izvirnih jezikov v slovenski jezik, vrhunsko delo v slovenski zgodovini za študij in razumevanje nam vsem, prispevek v oddaji Obzorja ...

Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija) Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija)

Vzemimo Boga zares

Živimo v duhovni shizofreniji, ki na prvi pogled ni prepoznavna. Na eni strani poudarjamo, kako imamo pravico izbrati lastni slog in stil življenja, kako je naša pravica izbira identitete, celo ...