Jure SešekJure Sešek
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Božično drevo (foto: Pixabay)
Božično drevo | (foto: Pixabay)

Dr. Logar: Iskanje blišča v božičnih dneh je lahko nevarno

Slovenija | 01.12.2020, 08:34 Alen Salihović

Odpravljanje ukrepov bo moralo biti postopno, ocenjuje infektologinja dr. Mateja Logar s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja pri UKC Ljubljana. Božično novoletnih praznikov se ne boji, če bodo ljudje spoštovali zaščitne ukrepe. Če bo bistvo praznikov veliko druženja in pa ekonomski blišč potem so seveda prazniki lahko nevarni, opozarja.

Dokler številno dnevno okuženih ne bo padlo pod tisoč, kakšnega rahljanja ukrepov ne gre pričakovati, meni dr. Logarjeva. »Potem lahko začnemo s postopnim sproščanjem ukrepov. Vsekakor pride najprej najprej do sproščanja v šolah, tukaj govorimo o prvi triadi, torej vrnitev teh najmlajših otrok v šole in seveda v vrtce in potem ostali ukrepi, kjer bo možno zagotavljanje, da ne bo preveliko število ljudi v prostoru in seveda striktno upoštevanje ostalih ukrepov.«

Vodja oddelka intenzivne terapije infekcijske klinike UKC Ljubljana Matjaž Jereb je proti širokemu odpiranju in rahljanju ukrepov. »Težko zanesljivo ocenjujem, kateri ukrepi niso delovali. Morda lahko razpravljamo o prepovedi prehajanja občinskih meja, v tej smeri se razmišlja, da bi ta ukrep morda celo ukinili. Vendar sem mnenja, da je pri ukrepih potrebno vztrajati.«

Dlje kot traja epidemija, več je podatkov tudi o poteku te bolezni. Infektologinja dr. Mateja Logar pravi, da je človek najbolj kužen prvih pet dni po okužbi. Američani zato že razmišljalo, da bi čas izolacije iz deset zmanjšali na od pet do sedem dni. Glede povprečne starosti hospitaliziranih in umrlih pri nas pa je dr. Logarjeva povedala: »Povprečna starost teh, ki so hospitalizirani v bolnišnici je okrog 70 let, še nekoliko višja pri teh, ki so v intenzivni enoti tako, da je pri umrlih vsekakor povprečna starost nekje nad 75 let, sedeva so pa tudi izjeme, umirajo tudi mlajši, predvsem tisti s pridruženimi boleznimi.«

Če bodo ljudje spoštovali ukrepe se v času božično-novoletnih praznikov epidemiološka slika ne bi smela poslabšati. »Bistvo praznovanja ni v zunanjosti, ampak je v naši notranjosti. S tem lahko prav tako naredimo prijetne in čudovite praznike in ne ogrožamo drugih. Dokler pa bo bistvo praznikov veliko druženja, in pa ekonomski blišč potem pa so seveda prazniki lahko nevarni. Znotraj družine, s skrbjo za vrednote božičnega časa, so lahko prazniki prijetni, varni in čudoviti,« je povedala.

Slovenija
Obzorja duha (photo: Zajem zaslona) Obzorja duha (photo: Zajem zaslona)

Cenzura v oddaji Obzorja duha?

»Žalostna sem zaradi dogajanj... Nov prevod Svetega pisma iz izvirnih jezikov v slovenski jezik, vrhunsko delo v slovenski zgodovini za študij in razumevanje nam vsem, prispevek v oddaji Obzorja ...

Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija) Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija)

Vzemimo Boga zares

Živimo v duhovni shizofreniji, ki na prvi pogled ni prepoznavna. Na eni strani poudarjamo, kako imamo pravico izbrati lastni slog in stil življenja, kako je naša pravica izbira identitete, celo ...

Skrbno izbirajmo obutev.  (photo: PixaBay) Skrbno izbirajmo obutev.  (photo: PixaBay)

Zakaj je dobro kupovati obutev popoldne?

Vida Ozis je ustanoviteljica blagovne znamke AN.NIKA, je direktorica Centra medicinske pedikure, razvila je medicinsko sponko - vse ostale, ki so prisotne na domačem trgu, so iz uvoza. Večina si ...