Dr. Laris Gaiser: Da sem zaupanja vreden, lahko dokažem le s svojim delom
Via positiva | 05.11.2020, 18:00 Nataša Ličen
Mednarodna razsežnost mu je bila vedno blizu. In, zgodilo se je, da ga je življenjska pot vodila v ta svet. Po študiju prava na Univerzi v Veroni je nadaljeval s specializacijo na najstarejši italijanski ustanovi, na Inštitutu za mednarodne odnose v Milanu.
Štejejo rezultati. Nikoli ne delajmo, kar nam ni všeč. Angažirajmo se, iščimo in sledimo srcu.
Prihaja iz rodbine, ki je bila vedno zazrta v svet, čez mejo. Ptuj je njegovo rojstno mesto, čeprav je zgodaj odšel v tujino. Uril se je ob dobrih in pomembnih mentorjih, ki so ga usmerili v razmišljanju, pri razmeroma zgodnjih letih je že deloval kot svetovalec v italijanski vladi. Dr. Laris Gaiser je bil naš sogovornik v oddaji »Via positiva.«
Moja pot
»Mama je bila učiteljica, nikoli me ni obremenjevala s študijem, vedno je govorila, da ne štejejo ocene, štejejo rezultati.« Konkurenca v mednarodni diplomaciji je velika. Kako mu je uspelo priti zraven? »Z argumenti uspemo. Imel sem srečo zaradi dobrih akademskih, profesionalnih mentorjev, ki so videli v meni pripravljenost, da sledim in mi dali možnost, da se izkažem. Tako kot so se oni do mene, se tudi jaz danes do svojih študentov vedem tako, skušam biti pozitiven do njih, jim pomagam, nisem samo profesor, ki jih ocenjujem, če vidim možnost jim tudi svetujem pri obnašanju. Kam potrkati na vrata, in jih tudi priporočim komu drugemu. To je vloga pravega profesorja. Ne sme se bati drugih, vsi smo pomembni, vsak lahko nekaj doda, nihče ni naš sovražnik.«
Politika danes je bolj sama sebi namen, je politikantstvo, nizkotna, boj za oblast, stalna konfrontacija, ki ne nudi novih odgovorov na stanje sveta.
Moje razumevanje interpretacije oblasti se je do danes že večkrat potrdilo za pravilno
»Lahko rečem, da so nekatere vlade zaradi mojega dela boljše delovale. Iskreno sem zadovoljen z vsem tem, kar sem naredil. Če je zaradi tega več pozitivnosti in sproščenega pristopa med ljudmi, je to zmagovalna formula.«
Kdor ne spoštuje človeka kot center celotnega političnega, vrednotnega in socialnega sistema, je usojen propadu.
Sem človek določenih principov in vrednot
Ob trditvi, da njegovo mnenje šteje, se je iskreno nasmejal in dodal: »Da sem vpliven, pravite vi. Nekateri se s tem ne bi strinjali. Imam svoj pristop. Pripravljen sem vzpostavljati dialog. Velik problem današnjega časa so vrednote. Poslušalci se morda spomnijo, da sem naredil dva, tri korake nazaj v aktivni politiki v Sloveniji, v kateri sem mislil, da lahko pripeljem nov pogled, drugačno dinamičnost. Vendar sem odkril, vsaj za zdaj, da ambient sam ni pripravljen na takšen pristop. Sam pa se nisem pripravljen boriti na isti način za tako imenovano oblast. Prepričan sem, tudi zgodovina temu pritrjuje, da Institucije in države, ki ne temeljijo na zdravih vrednotah in zdravih principih, slej ali prej propadejo. Kdor ne spoštuje človeka kot center celotnega sistema, političnega, vrednotnega socialnega, je usojen propadu. V tem trenutku se v svetu nahajamo v propadajočem političnem trenutku brez jasnega, stabilnega stebra, ki bi kazal jasno pot. Ljudje vrednot se v tem ne počutijo doma.«
»Eno najmočnejših cesarstev je bilo rimsko. Zavedali so se svojih težav, zavedali so se nujnosti zgledovanja po boljšem. Oblikovali so elito. Znali so zgraditi sistem, ki je dal močno ekonomsko cono. Še danes nam je marsikaj od njih lahko za zgled.«
"Politika, notranja in zunanja, diplomacija, mednarodni odnosi, stremi za enim, bojem za oblast." Vzporedne tematike, človekove pravice, filozofija, mednarodno pravo in drugo so v ozadju osnovnega cilja. Oblast, moč in kontrola. Če to razumemo, je lažje prepoznati interese posameznih držav in celotno delovanje geopolitike