Čaka nas 14-dnevno umirjanje
Slovenija | 12.11.2020, 21:07 Alen Salihović Slovenska tiskovna agencija
Vlada je po pričakovanjih podaljšala ukrepe za omejevanje širjenja novega koronavirusa in sprejela še nekatere dodatne omejitve.
Razmere so težke in zgolj z razumom in solidarnostjo lahko zmoremo. Nekaj tednov izpada šole lahko v skrajnem primeru nadomestimo z nekaj tedni podaljšanja v poletje. Tedna izpada zdravstva in posledic ni mogoče nikoli popraviti. Niti posledic izpada v kritični industriji.
— Janez Janša (@JJansaSDS) November 12, 2020
.@MinZdravje @tomazgantar: V teh dveh tednih bodo zaprte šole in vrtci. Vrtci bodo odprti le za nujne primere. pic.twitter.com/nCImlm82pn
— Vlada Republike Slovenije (@vladaRS) November 12, 2020
Gantar: Ustavlja se javni potniški promet in zapirajo nenujne trgovine
Vlada je podaljšala večino dosedanjih ukrepov, hkrati pa je sprejela nekatere dodatne omejitve. Po besedah ministra za zdravje Tomaža Gantarja bo s soboto ustavljen javni potniški promet, od ponedeljka pa bodo znova zaprte nenujne trgovine. Še naprej bodo odprte trgovine s hrano, lekarne, banke in pošte.
Šolanje bo še naprej potekalo na daljavo, vrtci bodo delovali le za nujne primere. V zaprtih prostorih bodo lahko trenirali samo poklicni športniki.
Ustavljeno bo delo šol voženj, bodo pa lahko vozili taksiji. Upravne enote bodo opravljale le najnujnejša opravila. Vulkanizerji in dimnikarji bodo delali.
Industrijska proizvodnja bo normalno delovala naprej, prav tako gradbeništvo v nenaseljenih gradbiščih.
Ukrepi bodo veljali 14 dni.
⚠️ @vladaRS je danes odločila, da bomo, zaradi zahtevnih zdravstvenih razmer, v skupno dobro nas vseh, v ponedeljek, 16. 11. 2020, za 14 dni ustavili javni potniški promet. Več informacij sledi, vsem pa se zahvaljujem za razumevanje v tej težki situaciji. Skupaj zmoremo!
— Jernej Vrtovec (@JernejVrtovec) November 12, 2020
.@mnz_gov_si @aleshojs: Vlada je za 14 dni podaljšala veljavne odloke. Z jutrišnjim dnem zbiranje ljudi ni več dovoljeno (izjema družina in skupno gospodinjstvo). pic.twitter.com/9afvJiyDoU
— Vlada Republike Slovenije (@vladaRS) November 12, 2020
Hojs: Od petka, 13. novembra prepoved vsakršnega zbiranja, razen znotraj istega gospodinjstva ali družine
Vlada je odločila tudi, da se se z jutrišnjim dnem prepovejo vsa zbiranja, razen družin in znotraj istega gospodinjstva, je povedal minister za notranje zadeve Aleš Hojs. Še naprej velja omejitev gibanja med občinami, ki vsebuje vse doslej veljavne izjeme.
Prav tako od ponedeljka lastništvo nepremičnine ali plovila ne bo več med izjemami za prehajanje meje brez karantene. Doslej so lahko lastniki nepremičnin in plovil prehajali mejo za 48 ur, ne da bi pri vrnitvi potrebovali negativni test na koronavirus ali šli v karanteno. Te izjeme ne bo več.
Do sedaj je veljalo tudi, da so osebe, ki jim je bila odrejena karantena zaradi prihoda v Slovenijo iz rdeče države, imele možnost predčasne prekinitve karantene z negativnim testom na koronavirus. Ta ukrep sicer ostaja, a lahko karanteno na tak način prekinejo po petih dneh.
[CEPIVO PROTI COVID-19] Rezervirali smo cepivo za 60% populacije, sprejeli smo tudi nacionalni načrt, najprej bodo cepili ogrožene skupine. V ponedeljek imamo sestanek s prvim proizvajalcem, skušali bomo doreči možnosti za začetek cepljenja v 2. polovici decembra.
— Tomaž Gantar (@tomazgantar) November 12, 2020
Vlada seznanjena z nacionalnim programom cepljenja proti covidu-19
Vlada se je danes seznanila z nacionalnim programom cepljenja proti covidu-19. Ko bo cepivo na voljo, bo hitra distribucija cepiva eden najpomembnejših elementov obvladovanja javnozdravstvene krize. Cepljenje pa bo pomembno pri reševanju življenj, zaščiti zdravstvenih sistemov in naporih za oživitev ekonomije, so sporočili po seji vlade.
Nacionalni program določa ukrepe za uspešno uvedbo cepiva, zadostno precepljenost in njeno spremljanje. Obenem predstavlja podlago za izdelavo nacionalne strategije in njeno izvajanje.
Slovenija sicer sodeluje v skupnem javnem naročilu za nabavo cepiv proti covidu-19, ki ga vodi Evropska komisija. Strokovne skupine na ravni EU in na nacionalni ravni so sicer ocenile, da bi bilo treba doseči 60 odstotno precepljenost, da bi se življenje in delo lahko normalizirala, so še zapisali v vladi.