Nataša LičenNataša Ličen
Marko ZupanMarko Zupan
Petra StoparPetra Stopar
Cepivo jeseni 2021? (foto: cottonbro / Pexels)
Cepivo jeseni 2021? | (foto: cottonbro / Pexels)

Dr. Bratkovič optimistično o napovedanem prvem resnem cepivu

Slovenija | 10.11.2020, 14:40 Alen Salihović

Bomo do konca leta že imeli cepivo proti novemu koronavirusu? Ameriški farmacevtski velikan Pfizer in nemško biotehnološko podjetje BioNTech sta sporočila, da se je cepivo proti covidu-19, ki ga razvijata, v tretji fazi kliničnih testiranj izkazalo za 90-odstotno učinkovito. Novica je vzbudila upanje v drugem valu pandemije, ko v Evropi in po svetu beležijo rekorde v številu okužb in smrtnih žrtev covida-19. Za Radio Ognjišče je o novem cepivu spregovoril profesor dr. Tomaž Bratkovič s Fakultete za farmacijo.

Ves svet se je po izbruhu novega koronavirusa podal v boj za novo cepivo. Gre za neverjetno hitre raziskave in teste. Pri cepivu Pfizer in BioNTech so prostovoljci zaščito pred boleznijo razvili sedem dni po prejetju drugega odmerka cepiva in 28 dni po prvem. »Menim, da smo lahko zelo optimistično To so sicer neuradni rezultati ampak zelo, zelo dobro kaže,« je dejal dr. Bratkovič.

V tretji fazi kliničnega preizkušanja cepiva je po navedbah podjetij sodelovalo več kot 43.500 ljudi iz različnih okolij, kar je po besedah dr. Bratkoviča dobro. »V aktualni klinični raziskavi BioNTech-Pfizer in njihovega cepiva na osni RNA, je tretja faza kliničnih raziskav zajela več kot 40.000 prostovoljcev in zaznali so med temi slabih sto primerov okužb. Vendar je pri tem pomembno to, da je med njimi približno deset prostovoljcev, ki so prejeli cepivo in 90, ki so prejeli placebo, kar nam da indic, da je cepivo nenavadno visoko učinkovito. Vendar pa ni nikoli moč pričakovati 100-odstotne učinkovitosti.«

Kljub optimizmu pa med stroko vlada previdnost. Evropska agencija za zdravila še preverja varnost cepiva proti covidu-19 in dodaja, da še ni prejela podatkov o kliničnih testiranjih. Vseeno pa je ob tem na mestu vprašanje, koliko ljudje se bo cepilo. V Sloveniji je javno mnenje glede tega precej razdeljeno. »Vedno je potrebno pretehtati, kaj so na eni strani dobrobiti, ki ga prinese cepivo za razliko od zdravil, ne samo posamezniku ampak skupnosti nasploh, in pa tveganji, ki so po drugi strani s takimi cepivi povezana. Mislim, da je tukaj tehtnica močno, močno nagnjenja na stran cepiv,« je povedal dr. Tomaž Bratkovič.


Slovenija, Svet, Evropska Unija, Zdravstvo
Najslavnejši dimnik in najslavnejša galeba (photo: posnetek zaslona) Najslavnejši dimnik in najslavnejša galeba (photo: posnetek zaslona)

Spremljajte dogajanje s Trga svetega Petra

Za zdaj je jasno, da so kardinali včeraj prvič volili in papež ni bil izvoljen. Preseneča, da so glasovnice zažgali razmeroma pozno. Glede na izkušnje minulih konklavov, lahko danes prvi dim iz te ...

Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak) Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak)

Umrl zadnji čedermac

V bolnišnici v Vidmu je včeraj umrl Božo Zuanella, župnik v Tarčmunu in Sovodnji. Čez mesec in pol bi praznoval šestdesetletnico duhovništva, decembra bi dopolnil 84 let. Bil je tudi zbiralec ...

Delo od doma z družbo (photo: pexels) Delo od doma z družbo (photo: pexels)

Kako se spreminja trg dela?

Razmere na trgu dela so že nekaj časa ugodne, zlasti za iskalce zaposlitve, saj brezposelnost že več let vztraja na izjemno nizkih ravneh. Nekatera podjetja so zaradi zmanjšanega povpraševanja ...