Blaž LesnikBlaž Lesnik
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Rok MihevcRok Mihevc
Tabernakelj (foto: Rok Mihevc)
Tabernakelj | (foto: Rok Mihevc)

Slovenski verniki se veselijo možnosti prejema obhajila

Cerkev na Slovenskem | 18.10.2020, 11:16 Rok Mihevc

Nedeljske svete maše v rdečih statističnih regijah danes prvič po nekaj mesecih zopet potekajo brez prisotnosti vernikov. Kljub temu pa so navodila slovenskih škofov, v primerjavi s tistimi v prvem valu epidemije, malce spremenjena. Verniki imajo možnost, odvisno od župnij, pristopiti k svetemu obhajilu, seveda ob strogem upoštevanju ukrepov za preprečavanje okužb.

Od petka naprej so v rdečih regijah prepovedani verski obredi z navzočnostjo ljudi, v oranžnih pa se jih lahko udeleži do deset vernikov, a le v svojih župnijah. Tako so nedeljske maše znova potekale v okrnjeni obliki. Ljubljanski nadškof Stanislav Zore je vernike že v petek povabil k okrepljeni molitvi v družini in prejemu osebnega obhajila.

Slovenski verniki so veseli te možnosti. »Zelo sem vesela in velik dar je, da bomo deležni obhajila.« »To se mi zdi neprecenljiva vrednost, tako, da sem jim hvaležna.« »To je zelo v redu. Kdor ima prepričanje, da sprejme Jezusa v srce...«

Duhovnik čaka na vernike za prejem sveta obhajila
Duhovnik čaka na vernike za prejem sveta obhajila © Rok Mihevc
Tudi draveljski župnik p. Primož Jakop meni, da smo dozoreli pri teh ukrepih in smo se veliko naučili. "V smislu dobrih praks in napak, ki so bile prej storjene. Se mi zdi bolj življenjsko in veliko bolj vzdržno, sploh zato, ker podobno kot spomladi danes tudi ne vemo, koliko časa bo to trajalo. Se mi zdi, da je razmeram in potrebam župnijskemu občestvu prilagojen režim."

Verniki so veseli prejema obhajila
Verniki so veseli prejema obhajila © Rok Mihevc
Pravi, da zaenkrat večjega odziva na to možnost ni bilo in se bomo morali vsi še navaditi. »Mi smo poskusili ohraniti običajne ure kot so bile prej svete maše, da bi se stvari čim manj spreminjale. Mislim, da je to dobro, da nam bo pomagalo ohraniti en ritem življenja in to navado prihajanja v župnijsko cerkev, ki je na nek način kraj našega srečevanja. To ne bo kot skupnost in občestvo, če pa gledamo za naprej, v upanju, da se nekoč vrnemo v relativno normalnsot, bo pa veliko, veliko lažje.«

© Rok Mihevc
Tisti, ki pridejo, so tisti, ki so spomladi najbolj pogrešali evharistijo. Kaj jim ta pomeni? »Vse. Je edino kar je največ vredno in neskončno veliko.« »Da sprejmem Jezusa v svoje srce in se z njim pogovorim, ga prosim, se zahvaljujem, se jezim, tako da se pogovarjava.« »To je bistvo naše vere, če verujemo v Jezusa, tako kot je treba, če pa ne, je pa to košček kruha.«

© Rok Mihevc

© Rok Mihevc
Spovedi zaenkrat lahko potekajo, če prostor omogoča izvajanje previdnostnih ukrepov. Pri tem se je po besedah Zoreta pokazalo, da je to možno v tako rekoč vseh župnijah. Preko spleta pa spoved ni možna.

© Rok Mihevc

 

Molitev za zdravje v času koronavirusa

Prenos svetih maš na Radiu Ognjišče

Cerkev na Slovenskem, Duhovnost
Uporabljene plastenke (photo: Pixabay) Uporabljene plastenke (photo: Pixabay)

Res to potrebujem?

Praznujemo dan Zemlje – našega skupnega doma, kakor se večkrat izrazi papež Frančišek. Na svetovni in tudi slovenski ravni poteka več pobud, v katere naj bi bila vključena več kot milijarda ljudi ...

Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič) Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič)

Boga bodo vzeli zares!

Na Brezjah je bilo popoldne srečanje družin ljubljanske nadškofije. Geslo srečanja je bilo »Vzemi Boga zares!«. Srečanje so sklenili ob 16. uri s sveto mašo, ki jo je daroval nadškof Stanislav Zore.

Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.