Slavi KoširSlavi Košir
Andrej NovljanAndrej Novljan
Meta PotočnikMeta Potočnik
Osrenja postaja v Berlinu (foto: Pixabay)
Osrenja postaja v Berlinu | (foto: Pixabay)

Bi se po pandemiji res radi vrnili v "normalnost"?

Svet | 30.09.2020, 11:59 Marjana Debevec

Če želimo družbo prenoviti, se po pandemiji ne moremo vrniti v prejšnjo t.i. normalnost, je danes zatrdil papež Frančišek. Slednja je bila namreč bolna zaradi krivic, neenakosti in propadanja okolja. Pot, ki jo je začel s katehezami o tem, kako bo po pandemiji, pa naj bi sedaj prehodili skupaj, s pogledom uprtim v Jezusa.

Pandemija je razkrila vso bolezen naše t.i. normalnosti, je dejal papež. Razgalila je neenakosti v dostopu do dobrin, zdravstvenega sistema, tehnologije, šolanja. Da bi premagali pandemijo, moramo zato iznajti ne le zdravila za koronavirus, ampak tudi zdravilo za velike človeške in družbeno ekonomske viruse. »Ne moremo pričakovati, da bo ekonomski sistem, ki temelji na neenakem in nevzdržnem razvoju rešil naše probleme. Tega ni storil do sedaj in tudi ne bo storil v prihodnje,« je zatrdil sveti oče. Govorilo se je, da se bo iz kozarca, ki se bo napolnil do roba, začelo prelivati navzven, torej tudi na obrobne in uboge. Vendar pa se to ne zgodi nikoli, saj se kozarec samo povečuje, je pojasnil papež.

Normalnost, h kateri smo poklicani kristjani, je normalnost Božjega kraljestva, kjer je dovolj kruha za vse in kjer organizacija družbe temelji na podelitvi in razdelitvi dobrin, namesto na posedovanju, izključevanju in kopičenju. »Dati za kristjana ni le neko mehanično dejanje, ampak je človeško dejanje. Nikoli ne bomo mogli iziti iz te krize, ki jo je nakazala pandemija, mehanično: z novimi aparati. Vse to je sicer pomembno. Vendar pa se moramo zavedati, da vsa ta sredstva ne bodo mogla izražati nekaj pomembnega in sicer nežnosti. Nežnost pa je prav znamenje Jezusove navzočnosti. To pomeni približati se človeku, da mu pomagamo napredovati, ozdraveti, da se žrtvujemo zanj.«

Spočeti smo bili v Božjem srcu, je dodal papež. Zato je vsak od nas zaželen, ljubljen in potreben.

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež, Duhovnost
Škof Jamnik je obiskal Ljubhospic (photo: s. Emanuela Žerdin) Škof Jamnik je obiskal Ljubhospic (photo: s. Emanuela Žerdin)

Sveti večer v Ljubhospicu in v domu za ostarele

Na sveti večer je škof Jamnik maševal v domu starejših v Štepanji vasi. Ob 20. uri pa je bila polnočnica v hospicu v Ljubljani, kjer ekipa zaposlenih in prostovoljcev oblikuje lepo praznovanje za ...

Družina zbrana ob jaslicah kot jo vidi umetna inteligenca (photo: Chatgpt) Družina zbrana ob jaslicah kot jo vidi umetna inteligenca (photo: Chatgpt)

Takega večera mnogi narodi ne poznajo

Pred nami je prvi sveti večer. Podoben je drugim večerom, a vseeno je zelo drugačen. Je večer, ko se že veselimo jutrišnjega praznika – rojstva Jezusa Kristusa. Stara slovenska navada je, da nocoj ...

Svetlana in Arif Sulejmanovič (photo: osebni arhiv AS) Svetlana in Arif Sulejmanovič (photo: osebni arhiv AS)

Drži me za roko, ko bom odhajala

Našega decembrskega gosta in letošnjega jubilanta, ki mu tako na videz kot po živahnosti duha zlahka prisodimo četrtino let manj, že od majhnih nog spremlja sprejemanje različnosti in Božjih ...

Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay) Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay)

Ko v Božičkovi preobleki plezam po pediatriji

Mateja Mazgan Senegačnik je svetovna popotnica. Odmevni so bili njeni opisi potovanj z babico, zdaj pa ji lahko že nekaj let sledimo na blogu, kjer opisuje izlete in doživetja primerna za družine. ...