Damijana MedvedDamijana Medved
Marko ZupanMarko Zupan
Tanja DominkoTanja Dominko
Osrenja postaja v Berlinu (foto: Pixabay)
Osrenja postaja v Berlinu | (foto: Pixabay)

Bi se po pandemiji res radi vrnili v "normalnost"?

Svet | 30.09.2020, 11:59 Marjana Debevec

Če želimo družbo prenoviti, se po pandemiji ne moremo vrniti v prejšnjo t.i. normalnost, je danes zatrdil papež Frančišek. Slednja je bila namreč bolna zaradi krivic, neenakosti in propadanja okolja. Pot, ki jo je začel s katehezami o tem, kako bo po pandemiji, pa naj bi sedaj prehodili skupaj, s pogledom uprtim v Jezusa.

Pandemija je razkrila vso bolezen naše t.i. normalnosti, je dejal papež. Razgalila je neenakosti v dostopu do dobrin, zdravstvenega sistema, tehnologije, šolanja. Da bi premagali pandemijo, moramo zato iznajti ne le zdravila za koronavirus, ampak tudi zdravilo za velike človeške in družbeno ekonomske viruse. »Ne moremo pričakovati, da bo ekonomski sistem, ki temelji na neenakem in nevzdržnem razvoju rešil naše probleme. Tega ni storil do sedaj in tudi ne bo storil v prihodnje,« je zatrdil sveti oče. Govorilo se je, da se bo iz kozarca, ki se bo napolnil do roba, začelo prelivati navzven, torej tudi na obrobne in uboge. Vendar pa se to ne zgodi nikoli, saj se kozarec samo povečuje, je pojasnil papež.

Normalnost, h kateri smo poklicani kristjani, je normalnost Božjega kraljestva, kjer je dovolj kruha za vse in kjer organizacija družbe temelji na podelitvi in razdelitvi dobrin, namesto na posedovanju, izključevanju in kopičenju. »Dati za kristjana ni le neko mehanično dejanje, ampak je človeško dejanje. Nikoli ne bomo mogli iziti iz te krize, ki jo je nakazala pandemija, mehanično: z novimi aparati. Vse to je sicer pomembno. Vendar pa se moramo zavedati, da vsa ta sredstva ne bodo mogla izražati nekaj pomembnega in sicer nežnosti. Nežnost pa je prav znamenje Jezusove navzočnosti. To pomeni približati se človeku, da mu pomagamo napredovati, ozdraveti, da se žrtvujemo zanj.«

Spočeti smo bili v Božjem srcu, je dodal papež. Zato je vsak od nas zaželen, ljubljen in potreben.

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež, Duhovnost
Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc) Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc)

Dobra mineštra, sladoled in Šmarnice

Mesec maj, v katerega smo vstopili, je že od 16. stoletja povezan s češčenjem Marije. Posebna majniška pobožnost je nastala dve stoletji pozneje. Na Slovenskem smo jo začeli obhajati sredi 19. ...

Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak) Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak)

Umrl zadnji čedermac

V bolnišnici v Vidmu je včeraj umrl Božo Zuanella, župnik v Tarčmunu in Sovodnji. Čez mesec in pol bi praznoval šestdesetletnico duhovništva, decembra bi dopolnil 84 let. Bil je tudi zbiralec ...

Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik) Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik)

Koliko glasov za izvolitev potrebuje novi papež?

Kardinali z vsega sveta se v teh dneh zbirajo na kongregacijah, na katerih se pogovarjajo o usmeritvi Cerkve v prihodnje. V sredo popoldne se bo začel konklave, že dopoldne pa bo somaševanje za ...