Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
V avgustu in septembru ambrozija mnogim povzroča težave (foto: Elena Elisseeva)
V avgustu in septembru ambrozija mnogim povzroča težave | (foto: Elena Elisseeva)

Alergični na ambrozijo?

Svetovalnica | 20.08.2020, 13:37 Mirjam Judež

Avgust in september sta neprijetna meseca predvsem za ljudi, ki so alergični na ambrozijo. O tem, kaj lahko pomaga pri blaženju alergijskih reakcij in kako lahko pri izboru pomagajo v lekarnah, je svetoval farmacevt mag. Bojan Madjar. Omenil je tudi dež, ki ga v tem poletju ne manjka: »Za alergike je dež dobrodošel, ker pelod spere iz ozračja in takrat ti ljudje lažje zadihajo, gredo ven.« Z njim se je pogovarjal Blaž Lesnik.

Ena najbolj pogostih kroničnih bolezni je alergijski rinitis, ki ga v avgustu in septembru povzroči ambrozija

»Pri samozdravljenju farmacevti najprej pomagamo ugotoviti, če gre sploh za alergijski rinitis. Lahko je vzrok kje drugje: kako infekcijsko obolenje npr. prehlad, pojavi se lahko kot posledica uporabe zdravil, velikokrat se pojavlja sočasno z astmo (nekateri bolniki z astmo še niso prepoznani kot taki, zato smo pozorni tudi na določene znake, ki bi lahko nakazovali na astmo in če bolnik še ne ve, da ima astmo, ga napotimo k zdravniku). Naša pomoč je pri izbiri zdravila, da izberemo tako, ki bo dovolj varno za posameznega bolnika in predvsem učinkovito, pa da svetujemo o pravilni uporabi zdravil.«

Če sta prisotna vsaj dva od naslednjih simptomov (kihanje, srbenje nosu, voden izcedek iz nosu, težave z očmi, srbeče oči, voden izcedek iz oči) vsaj nekaj ur v dnevu nekaj dni na teden, lahko z veliko verjetnostjo govorimo, da gre za alergijski rinitis.

Trije valovi sezonskih alergij

»Tretji val sezonskih alergij je avgusta in septembra. Prvi val se začne februarja in marca, ko začnejo cveteti določena drevesa: leska, jelša. Drugi val je aprila, maja, ko je precej senenega nahoda (alergijski rinitis, ki ga povzroča cvetenje trav). Tretji val pa je avgusta in septembra, ko imajo težave tisti, ki so alergični na ambrozijo. Ambrozija je zelo alergena rastlina, njen pelod veter prenaša več km naokrog, zato se tisti, ki so alergični na ambrozijo, temu zelo težko izognejo. Ambrozija je zelo invazivna in zelo dobro uspeva. Načeloma bi jo morali izruvati in pravočasno sežgati, ker se zelo hitro širi. Prija ji vsakršna zemlja, zelo hitro raste, ko je enkrat v cvetenju, ker gre pelod zelo hitro naokrog, povzroča težave, čeprav nam ne raste na dvorišču.«

Naš gost farmacevt mag. Bojan Madjar
Naš gost farmacevt mag. Bojan Madjar © www.pomurske-lekarne.si

Simptomi alergijskega rinitisa

»Farmacevti lahko z določeno verjetnostjo domnevamo, da gre za alergijski rinitis, preko amneze, podatkov, ki nam jih da bolnik. Če nekdo še nima potrjene te diagnoze, svetujemo, da gre čim prej do zdravnika, da se diagnoza nedvomno potrdi. Če sta prisotna vsaj dva od štirih simptomov (kihanje, srbenje nosu, voden izcedek iz nosu, težave z očmi, srbeče oči, voden izcedek iz oči) vsaj nekaj ur v dnevu, nekaj dni na teden, lahko z veliko verjetnostjo govorimo, da gre za alergijski rinitis. Med simptomi ni povišane telesne temperature. Če je zamašena samo ena nosnica, ne kaže, da bi šlo za alergijski rinitis, ampak za povsem navaden prehlad. Okužba s koronavirusom nam povzroča dodatno težavo, zato bodimo posebej previdni pri postavljanju samodiagnoz. Velikokrat opažamo, da imajo ljudje težave pri razločevanju prehlada in alergijskega rinitisa. Mislijo, da so prehlajeni, »prehlad« traja teden, dva, ni boljše, ko pa se pogovorimo, vidimo, da gre za alergijski rinitis

Zdravila, ki lajšajo alergijski rinitis

»Pomembna naloga lekarniškega farmacevta je, da izberemo najbolj optimalno zdravilo za bolnika. Rabimo kar nekaj informacij, ker se zdravila razlikujejo po učinkovitosti, po tem, katere simptome pokrivajo, lajšajo. Prva izbira so antihistaminiki, ki precej dobro blažjo blage do zmerne simptome (kihanje, srbenje, izcedek iz oči, nosu). Ljudje antihistaminike kar dobro prenašajo, svetujemo uporabo pred spanjem, če povzročajo zaspanost. Če po njih nismo zaspani, pa lahko vzamemo zdravilo tudi zjutraj ali tekom dneva enkrat na dan. Pozorni smo pri nekomu, ki ima zamašen nos. Tam rajši izberemo dekongestiv (zdravila, ki zelo hitro odprejo nos, uporabljamo jih pri prehladu). Gre za kapljice za nos, ki vsebujejo učinkovino ksilometazulin, lahko je tudi v obliki tablet. Bolj previdni smo pri bolnikih, ki imajo bolezni srca, povišan krvni tlak, bolezni ščitnice … Ti bolniki naj ne bi uporabljali teh zdravil, ker vplivajo na njihovo bolezen.

Previdno s pršili. Uporabljamo jih lahko le do 7 dni, sicer lahko postanemo odvisni!

»Kapljice in pršila ljudje lahko uporabljajo, a ne predolgo, ker lahko povzročijo povratni rinitis, medikamentozni rinitis. Človek se nanj tako navadi, da ne more brez uporabe zdravila dihati skozi nos. Kapljice oz. pršila, ki vsebujejo dekongestive, lahko neprekinjeno uporabljamo od 5 do 7 dni, dlje časa ne, ker pride do stanjšanja nosne sluznice in do povratnega učinka. Človek postane od tega odvisen. Ko zdravilo odtegnemo, se nosna sluznica odebeli, nos se zamaši, ne moremo dihati. To je resna odvisnost, bral sem določene članke, govoril z zdravniki, bili so primeri, ko so pol leta skušali to odvisnost odpraviti, ker je kar trdovratna. Nosna sluznica je tako stanjšana, uničena, da je na eni točki treba prenehati uporabljati, kar je težko. Včasih se pršilo lahko uporablja več kot 7 dni, ampak samo pod zdravniškim nadzorom.«

Pravilna uporaba kapljic in pršil

»Pri uporabi pršil ali kapljic je kar nekaj izzivov. Včasih se kdo pritožuje nad kapljicami, da so neprijetnega okusa, kar pomeni, da jih je nepravilno uporabljal, ker je zdravilo steklo v ustno votlino in je večino zdravila pojedel. Pri kapljicah moramo ležati, glavo dati malce čez rob postelje, ostati v takem položaju minuto ali dve, da ne bi prišlo do zatekanja teh kapljic v ustno votlino. Pri pršilih je enostavneje, lahko stojimo ali sedimo. Vedno, ko uporabljamo pršila, predhodno nos očistimo s fiziološko raztopino. To uporabljajo tudi ljudje z alergijskim rinitisom tekom dneva za spiranje alergenov z nosne sluznice, s čimer zmanjšujejo možnost pojava alergijske reakcije. Pršilo, če vsebuje kortikosteroid, popršimo tako, da ga držimo v levi roki, pršimo pa v desno nosnico in tako bomo samodejno nagnili vsebnik na stran od septuma, da ne pride do razjede nosnega pretina. Pri pršilih se lahko ob napačni uporabi pogosteje pojavlja krvavitev iz nosu. Uro po uporabi zdravila ne uporabljamo fiziološke raztopine, da ne spiramo takoj učinkovine iz nosne sluznice.«

V avgustu in septembru ambrozija mnogim povzroča težave
Če pršilko uporabljamo več kot teden dni, lahko postanemo odvisni! © Elena Elisseeva

Kako hitro učinkujejo antihistaminiki/glukokortikosteroidi na alergijski rinitis?

»Pri alergijskem rinitisu se simptomi po izpostavljenosti alergenu zelo hitro in intenzivno pokažejo. Pri prehladu gre počasi, tukaj pa hitro nastopijo, zato je razumljivo, da si bolniki želijo hitro lajšati težave. Prednost antihistaminikov je, da hitro delujejo – v obliki tablet ali sirupa, učinek nastopi v nekaj minutah. Močnejši za lajšanje bolj izraženih simptomov pa so nosni glukokortikosteroidi. Njihova prednost je v tem, da delujejo na močnejše simptome, učinek pa se ne izrazi takoj. Rabijo nekaj časa, nekaj ur, celo nekaj dni, da se učinek popolnoma pokaže. Treba je biti pozoren, previden, laik bi mislil, da bo pršilo hitreje delovalo, ker ga daš v nos, a deluje počasneje, na kar tudi opozarjamo. Posvet s strokovnjakom je zelo pomemben, saj prispeva k učinkovitosti in zmanjša tveganje.«

Ko je v lekarni gneča, farmacevt za svetovanje nima veliko časa

»To je res, tega ne bom zanikal. Določene zdravstvene ustanove so se zapirale, lekarne so bile pa ves čas odprte, še vedno lekarne ostajamo tista vstopna točka, ki omogoča, da se pokliče oz. se kar pride. Čas pa je čedalje bolj težava. Letos spomladi je bila prevedena aplikacija »MASK-air« za pametne telefone, ki so jo razvili strokovnjaki, ki pripravljajo smernice za zdravljenje alergijskega rinitisa. Ta aplikacija »MASK-air« nam je lahko v pomoč, ker bolniki lahko v njej vnašate simptome, v lekarni pa lahko hitro vidimo, kaj ga najbolj moti, kateri simptomi so izraženi, tako lahko hitreje svetujemo in prihranimo nekaj časa.«

Alergija pri otrocih. Se lahko alergija kaže kot kašelj?

»Tudi pri otrocih smo pozorni, če gre za trdovraten kašelj. Če je ponoči bolj izrazit, če gre za piskanje v pljučih, težko dihanje ipd., takrat svetujemo obisk pri zdravniku. Ko še ni postavljena diagnoza, otroka napotimo k zdravniku, da se preveri, da ne gre za karkoli drugega.«

Kako izbrati pravo zdravilo?

»Ljudje naj uporabljajo relevantne vire, če ste v dvomu, se posvetujte z nami, farmacevti. Če je zdravilo primerno za vašega bližnjega, ne pomeni, da je varno tudi za vas. Tista zdravila, ki se dobijo brez recepta, niso absolutno varna, prinašajo sabo določena tveganja. Tveganja pri zdravilih na recept so manjša, niso pa brez tveganj.«

 

Svetovalnica
Obzorja duha (photo: Zajem zaslona) Obzorja duha (photo: Zajem zaslona)

Cenzura v oddaji Obzorja duha?

»Žalostna sem zaradi dogajanj... Nov prevod Svetega pisma iz izvirnih jezikov v slovenski jezik, vrhunsko delo v slovenski zgodovini za študij in razumevanje nam vsem, prispevek v oddaji Obzorja ...

Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija) Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija)

Vzemimo Boga zares

Živimo v duhovni shizofreniji, ki na prvi pogled ni prepoznavna. Na eni strani poudarjamo, kako imamo pravico izbrati lastni slog in stil življenja, kako je naša pravica izbira identitete, celo ...