Slavi KoširSlavi Košir
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc
Zbrani na novinarski konferenci Slovenske medicinske akademije (foto: ARO)
Zbrani na novinarski konferenci Slovenske medicinske akademije | (foto: ARO)

Zdravniška stroka enotno proti teorijam zarote, da novega korona virusa ni: To je kuga 21. stoletja

Slovenija | 28.08.2020, 06:33 Alen Salihović

Govoriti, da ni virusa je neumnost. Tako ostro se je na novinarski konferenci Slovenske medicinske akademije na vse glasnejše teorije zarote o obstoju novega koronavirusa odzval virolog dr. Miroslav Petrovec. Pri tem mu je prikimalo pet uglednih strokovnjakov med njimi dr. Bojana Beović, dr. Radko Komadina in dr. Franc Strle. Da »kuge 21. stoletja« ne smemo podcenjevati je bil jasen tudi dr. Pavel Poredoš, dr. Božidar Voljč pa opozoril, da je nesprejemljivo, da nekdo z neupoštevanjem ukrepov ogroža življenje drugega.

Stroka je pred medije stopila združena: virus je med nami, zelo hitro se širi, ne smemo ga podcenjevati in pušča hude posledice. Zaradi vsega naštetega je potrebno upoštevati ukrepe, ki jih sicer sprejema vlada, a jih predlaga strokovnjaki. »Smo na stališču, da je potrebno ohranjati zdravje in življenje, to je zdravniško poslanstvo,« je poudarila infektologinja Beovićeva. Zavrnila je trditve, da nošenje mask, razkuževanje rok in fizična razdalja ne prispevajo k obvladovanju širjenja okužb. Veseli jo, da večina v te trditve ne verjame: »V Ameriki pomeni nošenje mask znak demokracije, pri nas nekateri, ki sami sebe naslavljajo kot borci za demokracijo pa ta del populacije mask ne želi nositi. Iz tega vidite, da gre za nekaj kar nima nekega dejanskega smisla ali razloga.«

Eno od sporočil epidemije je po besedah predstojnika Inštituta za mikrobiologijo Petrovca to, da je potrebnega več spoštovanja do soljudi tistim, pa ki širijo teorije zarote pa sporočil: »Tistega, ki pravi, da virusa ni vabim, ko bo naslednji val epidemije, da gre z menoj v dom za ostarele pobirat brise in lahko to dela brez maske in bo na svoji koži občutil, kaj ta virus lahko povzroči. Takega govorjenja in pisanja, ki se širi ne morem odobravati, niti poslušati, ker je neodgovorno do soljudi.«

»Osebno gledam na to kot kugo 21. stoletja, ki je zelo seriozna/resna in tukaj nam žal ne preostane drugega kot preventivni ukrepi, nimamo zdravila ali cepiva,« je povedal predsednik Slovenske medicinske akademije Poredoš.

Zbrani na novinarski konferenci Slovenske medicinske akademije
Zbrani na novinarski konferenci Slovenske medicinske akademije © ARO

Oster je bil tudi infektolog Sterle, ki se mu zdi neodgovorno, ko nekateri ocenjujejo, da je so ukrepi glede na zgolj 133 smrtnih žrtev preostri. »Tisti, ki so umrli, to je neponovljiva stvar. To je stvar, ki prizadene njih same dokončno, njihove svojce, okolico in bi morala prizadeti celotno družbo, da se bo zamislila, da če se dá kaj narediti, da bi delala drugače.«

Predsednik državne komisije za medicinsko etiko Voljč pa je dejal, da drži, da ima vsak od nas pravico, da sam razpolaga s svojim zdravjem in življenjem »vendar, ko pa takšna odločitev ogroža življenje drugih je pa to drugače«.

Zdravniki in vso ostalo osebje delo je do danes delo opravili z odliko pa je dejal predsednik Slovenskega zdravniškega društva Komadina in ob tem opozoril na problem povečanja čakalnih dob. Veseli ga, da ima pri reševanju tega vprašanja ministrstvo za zdravje posluh.

Slovenija, Zdravstvo
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...