Etični heker Milan Gabor: Kdor obvladuje največ podatkov, je zmagovalec v digitalni vojni
Novice | 14.08.2020, 11:45 Petra Stopar Slovenska tiskovna agencija
Omrežje pete generacije ali 5G, ki je bilo v ospredju četrtkovega obiska ameriškega zunanjega ministra Mikea Pompea v Sloveniji, je že nekaj mesecev jabolko spora med ZDA in Kitajsko. Kot je znano, pa sta se ti velesili zapletli v še en spor, potem ko je ameriški predsednik Donald Trump izdal ukaz o prepovedi kitajskih mobilnih aplikacij TikTok in WeChat v ZDA. Delovati bosta smeli le, če bosta prešli v last ameriških podjetij.
Spletno družbeno omrežje TikTok je v lasti kitajskega podjetja ByteDance, ki deluje od leta 2012. Uporabljajo ga predvsem mladi, ki ustvarjajo, delijo ali preoblikujejo kratke videoposnetke. WeChat po drugi strani uporabljajo številna podjetja, tudi za mobilna plačila. Kje so tveganja? »Dostikrat aplikacija poleg namenske uporabe dela še kaj drugega, na primer ima dostop do vaše foto galerije, kontaktov ali mikrofona za snemanje,« je pojasnil etični heker Milan Gabor.
Kljub temu, da ByteDance zanika kakršnekoli zveze s kitajsko komunistično partijo in uporabo teh omrežij v sporne namene, je Trump 8. avgusta izdal izvršni ukaz, da omenjeni aplikaciji ne bosta več na voljo, razen če preideta v ameriško lastništvo. Potem ko je zanimanje za nakup TikToka že izkazal ameriški tehnološki velikan Microsoft, naj bi po poročanju medijev v tekmo za lastništvo vstopil tudi Twitter. Trump je medtem sporočil, da bi podprl prevzem TikToka s strani Microsofta, če bi njegova administracija dobila občuten delež vrednosti posla.
V celotni zgodbi je po Gaborjevi oceni bolj v ospredju politično kot tehnološko vprašanje, »ker bi tudi Američani radi imeli takšno aplikacijo ali zbirko podatkov, in definitivno je interes, da jih nenazadnje ali Microsoft ali katera druga ameriška korporacija kupi. Se pa je treba zavedati, da tisti, ki obvladuje največ podatkov, je definitivno tudi zmagovalec v tej digitalni vojni, ki poteka na internetu.«
Kaj se obeta kitajskim družbenim omrežjem v ZDA, bo bolj jasno sredi septembra, ko se izteče Trumpov ultimat. Pogovor z etičnim hekerjem in direktorjem podjetja Viris Gaborjem ste lahko slišali v Mozaiku dneva na Radiu Ognjišče, v četrtek, 13. avgusta, lahko pa mu prisluhnete tudi tu.