Štefan IskraŠtefan Iskra
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Alen SalihovićAlen Salihović
Stanovanja (foto: Pixabay)
Stanovanja | (foto: Pixabay)

Bodo stanovanja postala dostopnejša?

Slovenija | 04.08.2020, 18:23 Andrej Šinko

V Sloveniji naj bi po nekaterih ocenah primanjkovalo 10 tisoč najemnih stanovanj. Zato je pristojno ministrstvo pripravilo spremembo zakonodaje, ki naj bi okrepila najemni fond državnih stanovanj. Predlagane spremembe tako predvidevajo zvišanje neprofitne najemnine in hkrati subvencij, višje zadolževanje stanovanjskih skladov ter ustanovitev javne najemniške službe.

Pristojno ministrstvo želi s spremembo zakonodaje povečati fond najemnih stanovanj in tako mladim, starejšim ter drugim ranljivejšim skupinam omogočiti najem. »Trenutno imamo skupaj s finančnimi naložbami v Spekter in stanovanjsko podjetje Ravne na voljo približno 6000 najemnih stanovanj. Od leta 2015 smo jih praktično podvojili, kar nekaj pa smo tudi sami zgradili stanovanj za stroškovno najemnino,« je poudaril direktor republiškega stanovanjskega sklada Črtomir Remec in dodal, da je več projektov v gradnji. Z možnostjo višjega zadolževanja skladov, ki naj bi se povečalo na 50 odstotkov premoženja, pa bodo to lahko še okrepili.

Zelo pomembna rešitev sprememb stanovanjske zakonodaje je tudi predvidena ustanovitev javne najemniške službe. Ta naj bi spodbudila oddajo trenutno praznih stanovanj, ki jih je po nekaterih podatkih kar petina. »V samem predlogu je trenutno še vedno neprofitna najemnina in davčna olajšava, ki naj bi na nek način dodatno spodbudila lastnike k oddaji, verjetno pa bo pri najemnini potrebna še kakšna izboljšava, da bo toliko bolj zanimivo za vse tiste, ki imajo prazna stanovanja. Kar nekaj stanovanj je praznih tudi zaradi Airbnb-ja in tudi te lastnike bi bilo mogoče prepričati, da se odločijo za dolgoročno oddajo stanovanj.«

Novosti so predvidene tudi glede večstanovanjskih stavb. Predvidena je sprememba glede potrebnih soglasij etažnih lastnikov, med drugim se bodo dela, ki pomenijo izboljšavo štela med posle rednega upravljanja, tako da bo zanje potrebno soglasje 50 odstotkov lastnikov, do zdaj je bil bila potrebno zagotoviti 75 odstotni delež soglasij. Omenjen odstotek pa bo po predlaganih spremembah še vedno potreben za preostala dela, kjer je potrebno gradbeno dovoljenje.

Slovenija, Politika, Sociala
Najslavnejši dimnik in najslavnejša galeba (photo: posnetek zaslona) Najslavnejši dimnik in najslavnejša galeba (photo: posnetek zaslona)

Spremljajte dogajanje s Trga svetega Petra

Za zdaj je jasno, da so kardinali včeraj prvič volili in papež ni bil izvoljen. Preseneča, da so glasovnice zažgali razmeroma pozno. Glede na izkušnje minulih konklavov, lahko danes prvi dim iz te ...

Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak) Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak)

Umrl zadnji čedermac

V bolnišnici v Vidmu je včeraj umrl Božo Zuanella, župnik v Tarčmunu in Sovodnji. Čez mesec in pol bi praznoval šestdesetletnico duhovništva, decembra bi dopolnil 84 let. Bil je tudi zbiralec ...