Jože BartoljJože Bartolj
Miha MočnikMiha Močnik
Tone GorjupTone Gorjup
Jelko Kacin (foto: ARO)
Jelko Kacin | (foto: ARO)

Kaj si delal med covidom-19?

Oddaje | 09.07.2020, 11:45 Helena Križnik

Čas poletnih počitnic, v katerega smo že dodobra vstopili, ni takšen kot običajno. Tako ali drugače je zaznamovan z novim koronavirusom. V Sloveniji se je trend širjenja okužb obrnil v dobrih dveh tednih. Razmere so za zdaj pod nadzorom, a novinarji in javnost imajo številna vprašanja. Kot je znano, z njimi od sredine marca redno komunicira uradni vladni govorec Jelko Kacin. Zaupal nam je, da je nameraval koristiti vsaj lanski dopust, potem ko je bila država iz najhujšega. A slabšanje epidemiološke slike mu je prekrižalo načrte.

Pri nas ni zbolel noben funkcionar

Kacin je posebej ponosen na to, da smo ena redkih držav, v kateri noben funkcionar ni zbolel za covidom-19. »Povsod drug ste videli, kako so v velikem številu zbolevali predsednik, vlada, ministri, poslanci... Mi smo to vendarle zamejili.«

Zgodba se ponavlja...

Kot ugotavlja Kacin, nam je šlo izjemno dobro, Slovenija je celo prva razglasila konec epidemije. Ker je razvoj dogodkov v naši neposredni bližini grozljiv, smo se spet znašli pred odločitvijo, ali dodatno zaostriti nekatere omejitve ali ne. »Smo v fazi, ko imamo nekaj uvoza in tudi nekaj lokalnih okužb, ki smo jih uvozili. Na začetku smo imeli vnose iz Italije, zdaj imamo vnose z jugovzhoda. Spet se ponavlja zgodba. Tokrat ljudje niso odšli smučat, ampak na razne obiske. Zdravniki sicer ne, a zdravstveni delavci so spet med prvimi, ki so okuženi.«

Gost oddaje Pogovor o je bil Jelko Kacin
Gost oddaje Pogovor o je bil Jelko Kacin © ARO

Stresno je, ko ugotoviš, da nekaterim ni pomoči

Kacin opozarja na razliko med trenutkom izbruha novega koronavirusa pri nas in aktualnim stanjem. »Takrat je bilo prvič, učili smo se, marsikaj smo morali doreči in urediti čez noč. Zdaj vajo ponavljamo. A veliko bolj stresno je, ko ugotoviš, da nekaterim ni pomoči.«

Slovenci razumemo samo tisto, kar je zavezujoče

Po Kacinovih besedah je ključno odločnejše in učinkovitejše delovanje nekaterih ustanov. »Slovenci smo čuden narod. Priporočilo ne velja. Razumemo samo tisto, kar je zavezujoče, resno mislimo le takrat, ko je nekaj sankcionirano.« Kacin ob naraščanju primerov poziva k odgovornemu ravnanju. »Če vsak od nas ne bo opravil svojega, rasti ne bomo mogli ustaviti, kaj šele znižati.« Glavno, kar želi sporočiti, je, da bi znali odgovoriti na naslednje vprašanje svojih otrok in vnukov, kaj si delal med covidom-19.

Oddaje, Pogovor o
Dr. Gabriel Kavčič (photo: Rok Mihevc) Dr. Gabriel Kavčič (photo: Rok Mihevc)

Hud cinizem

Predvidoma v prihodnjem tednu bo znano, kdaj bomo odločali o treh posvetovalnih referendumih, med katerimi bo tudi posvetovalni referendum o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Moralni ...

Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba?

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Peter Jančič (photo: STA) Peter Jančič (photo: STA)

Natikanje nagobčnika drugače mislečim

Spletni portal tednika Družina poroča, da je raziskovalec spolne vzgoje v šoli ter diplomirani mikrobiolog Tim Prezelj tožil novinarja Roka Blažiča zaradi sklopa objavljenih prispevkov o teoriji ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.

Skrbno izbirajmo obutev.  (photo: PixaBay) Skrbno izbirajmo obutev.  (photo: PixaBay)

Zakaj je dobro kupovati obutev popoldne?

Vida Ozis je ustanoviteljica blagovne znamke AN.NIKA, je direktorica Centra medicinske pedikure, razvila je medicinsko sponko - vse ostale, ki so prisotne na domačem trgu, so iz uvoza. Večina si ...