Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Petra StoparPetra Stopar
Maska, koronavirus (foto: Pexels)
Maska, koronavirus | (foto: Pexels)

Papeška akademija za življenje: Kaj se lahko naučimo iz korona krize?

Svet | 22.07.2020, 14:32 Marta Jerebič

Papeška akademija za življenje je objavila dokument, v katerem ponuja razmislek o tem, kaj se človeštvo lahko nauči iz korona krize. Med drugim lahko vidimo, kako smo vsi med seboj povezani - kar se dogaja na enem koncu Zemlje, vpliva na ves svet. Vidno se je pokazal tudi neenakost: vsi smo v istem viharju, a ne na istem čolnu. Kdor ima bolj krhke čolne, lažje potone, je za Vatican News dejal predsednik akademije nadškof Vincenzo Paglia, pri čemer je omenil predvsem starejše, begunce in otroke, ki so še posebej trpeli zaradi omejitev.

Kar nekaj naukov lahko potegnemo iz te korona krize, meni nadškof Paglia. Pandemija je razkrila posledice naše zlorabe Stvarstva. Prinesla je spoznanje, da znanost nima zanesljivega odgovora. Tudi politika je bila popolnoma nepripravljena in je podcenjevala tveganje.

Človeštvo se zdaj uči, da je treba izboljšati zdravstvene sisteme, predvsem pa, da sta zdravje in življenje najpomembnejši vrednoti, zato ju je treba varovati in ohranjati. »Da bi to dosegli, mora medsebojno povezovanje postati cilj. To, kar nas rešuje, je človeško bratstvo,« je dejal nadškof Paglia.

Vatikanski dokument razmišlja o posledicah praznih ulic, medsebojnem nezaupanju; o tem, kako nas je pandemija prikrajšala za objeme, rokovanje, naklonjenost poljubov in odnose med bližnjimi spremenila v odnose med tujci. To je lekcije krhkosti, zlasti ob dejstvu, da Covid-19 ne izbira žrtev glede na starost, socialni status ali zdravstveno stanje. Kriza nas je opomnila, da nas »radikalno zaznamuje izkušnja končnosti v središču našega obstoja«. Zato smo poklicani, da priznamo, da je življenje dar, piše v dokumentu.

Besedilo poziva k etiki, ki bo ščitila najbolj krhke, mednarodnemu sodelovanju in spodbujanju odgovorne solidarnosti, kar dokument naveže tudi na področje iskanja cepiva.

Akademija za življenje poudarja, da je čas za projekt človeškega sobivanja, ki bo omogočil boljšo prihodnost za vse.

Svet
S. Simona Brambilla (photo: Francesco Sforza) S. Simona Brambilla (photo: Francesco Sforza)

Papež imenoval prvo prefektinjo

Papež Frančišek je v svojem pontifikatu na pomembna mesta v Vatikanu imenoval že več žensk, ki so postale tajnice ali podtajnice posameznih uradov. Včeraj pa je prvič žensko imenoval tudi na čelo ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko) Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko)

Dr. Matej Tušak: V vladi ni kompetentnih ljudi

Da ima koalicija v načrtu sprejeti še paleto zakonskih predlogov, je jasno, a vprašanje je, kam bo zavila. Po mnenju psihologa dr. Mateja Tušaka iz tedna v teden dobivamo na mizo stvari, ki ...