Jure SešekJure Sešek
Andrej JermanAndrej Jerman
Tone GorjupTone Gorjup
Žito (foto: Pixabay)
Žito | (foto: Pixabay)

Bo pridelava pšenice tudi v prihodnjih letih padala?

Slovenija | 14.07.2020, 16:23 Andrej Šinko

Letošnje odkupne cene pšenice so bistveno nižje od lanskih, opozarjajo predstavniki kmetov, ki so bili kritični tudi do prekinitve pogovorov partnerjev v prehranski verigi. V Zbornici kmetijskih in živilskih podjetij trdijo, da se v sindikatu kmetov sprenevedajo, in da so jim bile odkupne cene znane že prejšnji teden, varuh odnosov v verigi preskrbe s hrano pa deležnike v žitni verigi poziva k obnovitvi pogovorov.

Glavni problem so različni izračuni stroškov pridelave tone pšenice. Kmetijski inštitut je izračunal, da ti letos znašajo 148 evrov. Na drugi strani so na Kmetijsko gozdarskem zavodu Murska Sobota izračunali, da je strošek pridelave 181 evrov. Predstavnika pridelovalcev Franca Küčana pa jezi zlasti to, da se odkupovalci niso pripravljeni pogovarjati o parametrih za določanje cene.

»Da so pa enostransko povedali glejte mi vam damo toliko, če hočete vzemite, če ne pa delajte s pšenico kar hočete. To je pa zelo nesramno,« pravi Küčan in dodaja, da je kmete letos prizadela tudi suša, pridelka pa bi lahko bilo tudi za 30 odstotkov manj kot lani. »In zdaj ko imamo žetev ugotavljamo tudi, da se je za dve odstotni točki, to je s približno 14 na 12 se je pomaknila lestvica po kvaliteti. In ogromno pšenice nam pada v razred C.«

Pridelava pšenice je v zadnjih desetih letih s 43 tisoč hektarjev površin padla na 27.000 ali manj. Stanje pa bi se v prihodnje lahko še poslabšalo. Küčan pojasnjuje, da se struktura zaposlenih v kmetijstvu spreminja, mladi kmetje pa niso pripravljeni delati v negotovih razmerah. »Danes na kmetijah ostajajo visko izobraženi ljudje, kajti danes obvladovati kmetijo brez znanja je nemogoče. In ti ljudje gledajo na kmetovanje drugače. Nočejo živeti iz dneva v dan, v skromnosti, saj vsaki mladi, ki se odloči za kmetovanje bi rad spodobno preživel in imajo pravico do tega.«

Slovenija, Hrana in okolje
Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc) Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc)

Kako je Martin Golob do solz nasmejal Boruta Pahorja

Razprodana Festivalna dvorana je v četrtek gostila dobrodelno obarvan večer. Zanj sta v organizaciji Založbe Družina in Zveze prijateljev mladine poskrbela duhovnik Martin Golob in nekdanji ...

Župan Kočevja Gregor Košir (photo: Občina Kočevje) Župan Kočevja Gregor Košir (photo: Občina Kočevje)

Z davkom na pse kaznujemo napačno publiko

V preteklih dneh je razburila napoved kmetijskega ministrstva, da naj bi z zakonom o zaščiti živali uvedli novo dajatev za lastnike psov. Včeraj so na ministrstvu pojasnili, da brez soglasja občin ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.