Bo pridelava pšenice tudi v prihodnjih letih padala?
Slovenija | 14.07.2020, 16:23 Andrej Šinko
Letošnje odkupne cene pšenice so bistveno nižje od lanskih, opozarjajo predstavniki kmetov, ki so bili kritični tudi do prekinitve pogovorov partnerjev v prehranski verigi. V Zbornici kmetijskih in živilskih podjetij trdijo, da se v sindikatu kmetov sprenevedajo, in da so jim bile odkupne cene znane že prejšnji teden, varuh odnosov v verigi preskrbe s hrano pa deležnike v žitni verigi poziva k obnovitvi pogovorov.
Glavni problem so različni izračuni stroškov pridelave tone pšenice. Kmetijski inštitut je izračunal, da ti letos znašajo 148 evrov. Na drugi strani so na Kmetijsko gozdarskem zavodu Murska Sobota izračunali, da je strošek pridelave 181 evrov. Predstavnika pridelovalcev Franca Küčana pa jezi zlasti to, da se odkupovalci niso pripravljeni pogovarjati o parametrih za določanje cene.
»Da so pa enostransko povedali glejte mi vam damo toliko, če hočete vzemite, če ne pa delajte s pšenico kar hočete. To je pa zelo nesramno,« pravi Küčan in dodaja, da je kmete letos prizadela tudi suša, pridelka pa bi lahko bilo tudi za 30 odstotkov manj kot lani. »In zdaj ko imamo žetev ugotavljamo tudi, da se je za dve odstotni točki, to je s približno 14 na 12 se je pomaknila lestvica po kvaliteti. In ogromno pšenice nam pada v razred C.«
Pridelava pšenice je v zadnjih desetih letih s 43 tisoč hektarjev površin padla na 27.000 ali manj. Stanje pa bi se v prihodnje lahko še poslabšalo. Küčan pojasnjuje, da se struktura zaposlenih v kmetijstvu spreminja, mladi kmetje pa niso pripravljeni delati v negotovih razmerah. »Danes na kmetijah ostajajo visko izobraženi ljudje, kajti danes obvladovati kmetijo brez znanja je nemogoče. In ti ljudje gledajo na kmetovanje drugače. Nočejo živeti iz dneva v dan, v skromnosti, saj vsaki mladi, ki se odloči za kmetovanje bi rad spodobno preživel in imajo pravico do tega.«