Blaž LesnikBlaž Lesnik
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Rok MihevcRok Mihevc
Žito (foto: Pixabay)
Žito | (foto: Pixabay)

Bo pridelava pšenice tudi v prihodnjih letih padala?

Slovenija | 14.07.2020, 16:23 Andrej Šinko

Letošnje odkupne cene pšenice so bistveno nižje od lanskih, opozarjajo predstavniki kmetov, ki so bili kritični tudi do prekinitve pogovorov partnerjev v prehranski verigi. V Zbornici kmetijskih in živilskih podjetij trdijo, da se v sindikatu kmetov sprenevedajo, in da so jim bile odkupne cene znane že prejšnji teden, varuh odnosov v verigi preskrbe s hrano pa deležnike v žitni verigi poziva k obnovitvi pogovorov.

Glavni problem so različni izračuni stroškov pridelave tone pšenice. Kmetijski inštitut je izračunal, da ti letos znašajo 148 evrov. Na drugi strani so na Kmetijsko gozdarskem zavodu Murska Sobota izračunali, da je strošek pridelave 181 evrov. Predstavnika pridelovalcev Franca Küčana pa jezi zlasti to, da se odkupovalci niso pripravljeni pogovarjati o parametrih za določanje cene.

»Da so pa enostransko povedali glejte mi vam damo toliko, če hočete vzemite, če ne pa delajte s pšenico kar hočete. To je pa zelo nesramno,« pravi Küčan in dodaja, da je kmete letos prizadela tudi suša, pridelka pa bi lahko bilo tudi za 30 odstotkov manj kot lani. »In zdaj ko imamo žetev ugotavljamo tudi, da se je za dve odstotni točki, to je s približno 14 na 12 se je pomaknila lestvica po kvaliteti. In ogromno pšenice nam pada v razred C.«

Pridelava pšenice je v zadnjih desetih letih s 43 tisoč hektarjev površin padla na 27.000 ali manj. Stanje pa bi se v prihodnje lahko še poslabšalo. Küčan pojasnjuje, da se struktura zaposlenih v kmetijstvu spreminja, mladi kmetje pa niso pripravljeni delati v negotovih razmerah. »Danes na kmetijah ostajajo visko izobraženi ljudje, kajti danes obvladovati kmetijo brez znanja je nemogoče. In ti ljudje gledajo na kmetovanje drugače. Nočejo živeti iz dneva v dan, v skromnosti, saj vsaki mladi, ki se odloči za kmetovanje bi rad spodobno preživel in imajo pravico do tega.«

Slovenija, Hrana in okolje
Uporabljene plastenke (photo: Pixabay) Uporabljene plastenke (photo: Pixabay)

Res to potrebujem?

Praznujemo dan Zemlje – našega skupnega doma, kakor se večkrat izrazi papež Frančišek. Na svetovni in tudi slovenski ravni poteka več pobud, v katere naj bi bila vključena več kot milijarda ljudi ...

Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič) Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič)

Boga bodo vzeli zares!

Na Brezjah je bilo popoldne srečanje družin ljubljanske nadškofije. Geslo srečanja je bilo »Vzemi Boga zares!«. Srečanje so sklenili ob 16. uri s sveto mašo, ki jo je daroval nadškof Stanislav Zore.

Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.

Medved (photo: Janko Ferlic) Medved (photo: Janko Ferlic)

Letos odobren odstrel 54 medvedov manj kot lani

Ministrstvo za naravne vire in prostor je na podlagi strokovnega mnenja Zavoda za gozdove Slovenije in Zavoda RS za varstvo narave ter študije o stanju populacije medveda, ki jo je pripravila ...