Si ljudje želijo vojaško močne ali zdravstveno varne države?
| 11.07.2020, 10:14 Marjana Debevec
Predstavniki vatikanske komisije Covid 19 so na tiskovni konferenci v tem tednu poudarili, da bi bilo treba več denarja vlagati v zdravstvo in manj v orožje. Vodja vatikanskega urada za človeški razvoj kardinal Peter Turkson je pozval h globalni solidarnosti, s. Alessandra Smerilli pa je dodala, da je koronavirus razkril neučinkovito financiranje zdravljenja prenosljivih bolezni v mnogih zdravstvenih sistemih.
Leta 2019 je vlaganje v orožarsko industrijo doseglo svoj vrh. Samo v ZDA je to znašalo tristokratni proračun Svetovne zdravstvene organizacije. Zato vatikanska komisija za Covid 19 poziva k preusmeritvi sredstev za orožje v nujno pomoč in zdravstvo. Kardinal Turkson je opozoril, da se kljub pandemiji vedno več sredstev vlaga v vojsko, medtem ko so zaradi sedanje krize mnogi bolni, ubogi in obrobni nove žrtve tega sistema.
Vse to ne poglablja le razlik med bogatimi in revnimi, ampak tudi med državami, kjer vladajo mir, blagostanje in okoljska pravičnost ter deželami v konfliktih, pomanjkanju in okoljskem izkoriščanju. »Ne bo ozdravitve brez miru«, je zatrdil vodja urada za človeški razvoj. Pohvalil je nedavni poziv varnostnega sveta združenih narodov h globalni zaustavitvi vojn. »Solidarnost je v času krize novo ime za mir«, je še dejal.
Po besedah ekonomistke in članice vatikanske komisije za Covid 19. s. Alessandre Smerilli pa bo treba v prihodnosti okrepiti zdravstvene sisteme namesto vlaganja v orožarsko industrijo. »Ali ne bi rajši namesto tekmovanja v orožju naredili tekmovanje v prehrambeni, zdravstveni in delovni varnosti? Kaj danes zahtevajo državljani? Ali potrebujejo močno vojaško državo ali državo, ki vlaga v skupno dobro?,« se je vprašala.
Spomnila je, da so med prvim valom pandemije nekatera italijanska orožarska podjetja začela izdelovati respiratorje. Zakaj tega ne bi nadaljevali?, se je vprašala. Stroški za vojsko danes namreč močno presegajo stroške med hladno vojno.