Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar
Slovenska vlada (foto: Rok Mihevc, ARO)
Slovenska vlada | (foto: Rok Mihevc, ARO)

Opozicija v prvih stotih dneh vlade podrla vse rekorde destruktivnega delovanja

| 22.06.2020, 13:31 Alen Salihović

Ta konec tedna je minilo 100 dni od nastopa 14. slovenske vlade, ki je svoj mandat začela dan po razglasitvi epidemije covida-19. Že prvo noč po zaprisegi je začela razpravo o protikoronskih ukrepih, ki so zaznamovali njeno dosedanje delo, in se doslej sestala na 21 rednih in 56 dopisnih sejah. Po ocenah mnogih se je vlada z zajezitvijo virusa dobro spopadla. Urednik spletnega portala Domovina.je Rok Čakš je ob 100 dneh vlade izpostavil njeno trdnost. V pogovoru za naš radio je dejal, da vlado krepi in povezuje zunanji politični, medijski in protestniški pritisk.

Kakšno oceno bi dali vladi in kaj vas je pozitivno presenetilo, gospod Rok Čakš?

»Če bi moral ocenjevati po šolsko, bi ji dal štirico. Oddahnili smo si lahko, da je Janševa vlada koronavirusno situacijo vzela mnogo resneje od predhodnice. Dejansko smo nad odločnimi in učinkovitim odzivom tako v korist javnega zdravja kot blaženja potencialnih socialno-ekonomskih posledic lahko zadovoljni. Po drugi strani pa vladi, predvsem njenemu predsedniku in še kakšnemu ministru, škriplje pri javni komunikaciji navzven, predvsem pri javnih omrežjih.

Agresivno odzivanje na tviterju morda ne škodi tako samemu premierju kot pa ostalim koalicijskim partnerjem, ki se morajo pred političnimi nasprotniki in mediji do tega opredeljevati in se braniti. S tem pa škodi trdnosti celotne koalicije. Z nekoliko bolj premišljeno komunikacijo bi vladi po prvih sto dneh v okoliščinah s katerimi je bila soočena podelila čisto petico.«

Kje po vaše lahko vlada oziroma koalicijski partnerji naletijo na problem?

»Vseh potencialnih problemov, ki to vlado čakajo predvsem jeseni je toliko, da jih je že težko našteti. Od okvirja, ki ga določa koronavirusna situacija za katero nekako ni pričakovati, da bo pojenjala, do njenih gospodarskih in socialnih posledic, ki se bodo začele kazati ter seveda do početja vseh nasprotnikov te vlade. Tukaj lahko v jeseni pričakujemo polno ofenzivo iz vseh topov, saj se s približevanjem predsednikovanju svetu Evropske unije z rušenjem vlade vse bolj mudi. Jeseni tako pričakujemo tako okrepitev medijskega in političnega pritiska, kot tudi krepitev protestov, nove poskuse očrnitve vlade v tujini, svojo vlogo znajo odigrati tudi poročila računskega sodišča, KPK v postopkih nabave opreme. Skratka, jesen bo v vseh pogledih politično še bolj vroča od pomladi."

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...