Jože BartoljJože Bartolj
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Tanja DominkoTanja Dominko
Nasilje (foto: Pixabay)
Nasilje | (foto: Pixabay)

Papež Frančišek: Rasizma ne smemo tolerirati, a tudi nasilje ni sprejemljivo

Svet | 03.06.2020, 13:09 Andrej Šinko

V Združenih državah Amerike se nadaljujejo protesti proti rasizmu in policijskemu nasilju. Razmere so se ob Beli hiši nekoliko umirile, iz nekaterih zveznih držav pa zdaj poročajo o odstranjevanju nekaterih spomenikov nekdanji konfederaciji, ki za večino predstavljajo simbol rasizma. S podobnimi protesti je soočena tudi Francija. Na ulicah Pariza se je včeraj zbralo 20 tisoč ljudi, posamezne skupine so se spopadle s policijo.

Protesti zaradi rasizma in policijskega nasilja, ki jih je sprožila smrt temnopoltega moškega ob aretaciji, so se ob Beli hiši včeraj nekoliko umirili. Večina več tisoč glave množice se je po nastopu policijske ure umaknila, ostalo pa je le nekaj sto protestnikov. V neposredni bližini prestolnice pa je v dveh bazah v pripravljenosti vojska, če bi se razmere zaostrile. Protesti so se nadaljevali tudi v Miamiju, Los Angelesu, Chicagu, Richmondu, Atlanti in številnih drugih mestih, kjer je uvedena policijska ura.

Dogajanje v ZDA skrbi papeža Frančišek, ki je opozoril na nesprejemljivost rasizma, hkrati pa za žrtve in družine molil. »Dragi prijatelji ne smemo tolerirati nasilja ali si zatiskati oči pred rasizmom in izključevanjem v kakršnikoli obliki. Braniti moramo svetost vsakega človeškega življenja. Hkrati je treba priznati, da je nasilje zadnjih noči samouničujoče. Z nasiljem ničesar ne pridobimo, a zelo veliko izgubimo.«

Nasilni protesti tudi v Franciji

Protesti so se iz ZDA preselili v Evropo in zajeli Francijo. Na ulicah Pariza se je včeraj zbralo 20.000 ljudi. Nekateri so se spopadli s policijo in klicali podobna gesla, ki jih je slišati v ZDA. Varnostne sile so uporabile solzivec in orožje z gumijastimi naboji. Protesti pa so potekali tudi Lillu, Marseillu in Lyonu. Protestniki v Franciji so opozorili na smrt temnopoltega 24-letnika leta 2016, ki so ga policisti prav tako ukrotili s telesno težo, zatem pa je v policijskem vozilu umrl. Policisti na koncu niso bili odgovorni za njegovo smrt.

V Franciji sicer preiskujejo domnevne nepravilnosti pri posredovanju več policistov v času protestov rumenih jopičev. Kljub omenjenemu dogajanju in nasilju so vzroki za trenutne proteste precej globlji in se skrivajo v nezadovoljstvu zlasti temnopoltega prebivalstva in priseljencev, ki so soočeni s slabšim socialnim položajem in izključenostjo.

Svet, Politika, Sociala, Novice
Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...