Slavi KoširSlavi Košir
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Rok MihevcRok Mihevc
Beseda razumevanja, svetovanja, podpore, je izrednega pomena (foto: Pixabay)
Beseda razumevanja, svetovanja, podpore, je izrednega pomena | (foto: Pixabay)

Virus ostalih bolezni ni ustavil

| 13.05.2020, 10:56 Nataša Ličen

Številni, ki jih pestijo kronične težave z zdravjem ali imajo hude oblike bolezni, so bili v preteklih tednih soočeni še z dodatno stisko. Negotovi so bili o poteku njihovega zdravljenja, se spraševali ali je bolje ostati doma, lahko sploh obiščejo ambulanto in podobno. Njihove stiske so se nehote postavile v ozadje.

Stiske niso umanjkale. Številni bolniki so se spraševali, kako se zaščititi.

»Vse več je vprašanj, kako naprej. Bolniki niso želeli biti v dodatno breme zdravstvenim delavcem«, je v pogovoru za naš radio opozorila Breda Brezovar Goljar, prostovoljka in podpredsednica Društva onkoloških bolnikov Slovenije.
Ker je epidemija povzročila nove stiske, so na Društvu uvedlli nov način svetovanja in pogovora z onkološkimi bolniki. Brezplačni pogovor in svetovanje po telefonu OnkoFON izvajajo prostovoljci z izkušnjo raka in strokovnjaki.

V času, ko so osebni stiki onemogočeni, je še kako pomembno, da je bolnikom in njihovim svojcem pomoč prostovoljcev in strokovnjakov dostopna prek telefona. Zato je Društvo onkoloških bolnikov Slovenije uvedlo brezplačno telefonsko svetovanje in pogovor za bolnike z rakom. OnkoFON je dosegljiv na telefonski številki 080 23 55, vsak dan med 9. in 17. uro. Na klice odgovarja več kot 20 strokovno usposobljenih prostovoljcev z osebno izkušnjo raka in strokovnjakov, ki dobro poznajo in razumejo stiske bolnikov.

Zavedamo se, kako pomembna je beseda spodbude, podpore in razumevanja. Zato OnkoFON .


Prednost telefonske pomoči je v tem, da je dostopna vsem, anonimnost pa klicateljem zagotavlja občutek varnosti in zato lažje spregovorijo o svojih najglobljih čustvih, stiskah in dvomih. Prostovoljci jim hkrati posredujejo tudi druge informacije, ki jih bolniki potrebujejo.
----------------------------------
Društvo onkoloških bolnikov Slovenije ima več kot 30-letne izkušnje s pomočjo bolnikom z rakom, ki jo izvajajo prostovoljci z osebno izkušnjo raka v sklopu programa Pot k okrevanju, za kar so tudi posebej usposobljeni. Poleg njih so bolnikom na voljo tudi strokovnjaki psihologi in psihoonkologinja.
Poslanstvo Društva je nuditi oporo bolnikom in njihovim svojcem, širiti znanje o raku ter ozaveščati bolnike o pomembnosti aktivnega sodelovanja pri zdravljenju in celostni rehabilitaciji s spodbujanjem in njihovim vključevanjem v programe samopomoči. Načelo samopomoči temelji na dejstvu, da si ljudje z enako izkušnjo bolezni in s podobnimi težavami najlaže zaupajo svoje stiske in si učinkovito nudijo oporo.

V iskanju pomoči preko telefona ostanemo anonimni
V iskanju pomoči preko telefona ostanemo anonimni © Pixabay

»Za rakom sem zbolela leta 2013. V poplavi napotkov, ki smo jih bili bolniki deležni z vseh strani, so mi poleg podpore družine in zdravstvenega osebja zelo pomagali pogovori s prijateljico, ki je raka prebolela pred menoj. To me je po končanem zdravljenju opogumilo, da sem se vključila v delo društva, da bi z lastno izkušnjo bolnik bolniku pomagala lajšati stiske in iskati rešitve za premagovanje težav na poti okrevanja,« je osebno izkušnjo delila podpredsednica Društva in prostovoljka Breda Brezovar Goljar.

Društvo onkoloških bolnikov Slovenije v času omejitev fizične bližine poleg telefona OnkoFON vabi tudi na spletno stran www.onkologija.org , na kateri je mogoče na enem mestu najti strokovne informacije o celostni obravnavi bolnika z rakom in prebrati ali naročiti brezplačne publikacije.


Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...