Blaž LesnikBlaž Lesnik
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Rok MihevcRok Mihevc
Beseda razumevanja, svetovanja, podpore, je izrednega pomena (foto: Pixabay)
Beseda razumevanja, svetovanja, podpore, je izrednega pomena | (foto: Pixabay)

Virus ostalih bolezni ni ustavil

| 13.05.2020, 10:56 Nataša Ličen

Številni, ki jih pestijo kronične težave z zdravjem ali imajo hude oblike bolezni, so bili v preteklih tednih soočeni še z dodatno stisko. Negotovi so bili o poteku njihovega zdravljenja, se spraševali ali je bolje ostati doma, lahko sploh obiščejo ambulanto in podobno. Njihove stiske so se nehote postavile v ozadje.

Stiske niso umanjkale. Številni bolniki so se spraševali, kako se zaščititi.

»Vse več je vprašanj, kako naprej. Bolniki niso želeli biti v dodatno breme zdravstvenim delavcem«, je v pogovoru za naš radio opozorila Breda Brezovar Goljar, prostovoljka in podpredsednica Društva onkoloških bolnikov Slovenije.
Ker je epidemija povzročila nove stiske, so na Društvu uvedlli nov način svetovanja in pogovora z onkološkimi bolniki. Brezplačni pogovor in svetovanje po telefonu OnkoFON izvajajo prostovoljci z izkušnjo raka in strokovnjaki.

V času, ko so osebni stiki onemogočeni, je še kako pomembno, da je bolnikom in njihovim svojcem pomoč prostovoljcev in strokovnjakov dostopna prek telefona. Zato je Društvo onkoloških bolnikov Slovenije uvedlo brezplačno telefonsko svetovanje in pogovor za bolnike z rakom. OnkoFON je dosegljiv na telefonski številki 080 23 55, vsak dan med 9. in 17. uro. Na klice odgovarja več kot 20 strokovno usposobljenih prostovoljcev z osebno izkušnjo raka in strokovnjakov, ki dobro poznajo in razumejo stiske bolnikov.

Zavedamo se, kako pomembna je beseda spodbude, podpore in razumevanja. Zato OnkoFON .


Prednost telefonske pomoči je v tem, da je dostopna vsem, anonimnost pa klicateljem zagotavlja občutek varnosti in zato lažje spregovorijo o svojih najglobljih čustvih, stiskah in dvomih. Prostovoljci jim hkrati posredujejo tudi druge informacije, ki jih bolniki potrebujejo.
----------------------------------
Društvo onkoloških bolnikov Slovenije ima več kot 30-letne izkušnje s pomočjo bolnikom z rakom, ki jo izvajajo prostovoljci z osebno izkušnjo raka v sklopu programa Pot k okrevanju, za kar so tudi posebej usposobljeni. Poleg njih so bolnikom na voljo tudi strokovnjaki psihologi in psihoonkologinja.
Poslanstvo Društva je nuditi oporo bolnikom in njihovim svojcem, širiti znanje o raku ter ozaveščati bolnike o pomembnosti aktivnega sodelovanja pri zdravljenju in celostni rehabilitaciji s spodbujanjem in njihovim vključevanjem v programe samopomoči. Načelo samopomoči temelji na dejstvu, da si ljudje z enako izkušnjo bolezni in s podobnimi težavami najlaže zaupajo svoje stiske in si učinkovito nudijo oporo.

V iskanju pomoči preko telefona ostanemo anonimni
V iskanju pomoči preko telefona ostanemo anonimni © Pixabay

»Za rakom sem zbolela leta 2013. V poplavi napotkov, ki smo jih bili bolniki deležni z vseh strani, so mi poleg podpore družine in zdravstvenega osebja zelo pomagali pogovori s prijateljico, ki je raka prebolela pred menoj. To me je po končanem zdravljenju opogumilo, da sem se vključila v delo društva, da bi z lastno izkušnjo bolnik bolniku pomagala lajšati stiske in iskati rešitve za premagovanje težav na poti okrevanja,« je osebno izkušnjo delila podpredsednica Društva in prostovoljka Breda Brezovar Goljar.

Društvo onkoloških bolnikov Slovenije v času omejitev fizične bližine poleg telefona OnkoFON vabi tudi na spletno stran www.onkologija.org , na kateri je mogoče na enem mestu najti strokovne informacije o celostni obravnavi bolnika z rakom in prebrati ali naročiti brezplačne publikacije.


Uporabljene plastenke (photo: Pixabay) Uporabljene plastenke (photo: Pixabay)

Res to potrebujem?

Praznujemo dan Zemlje – našega skupnega doma, kakor se večkrat izrazi papež Frančišek. Na svetovni in tudi slovenski ravni poteka več pobud, v katere naj bi bila vključena več kot milijarda ljudi ...

Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič) Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič)

Boga bodo vzeli zares!

Na Brezjah je bilo popoldne srečanje družin ljubljanske nadškofije. Geslo srečanja je bilo »Vzemi Boga zares!«. Srečanje so sklenili ob 16. uri s sveto mašo, ki jo je daroval nadškof Stanislav Zore.

Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.

Medved (photo: Janko Ferlic) Medved (photo: Janko Ferlic)

Letos odobren odstrel 54 medvedov manj kot lani

Ministrstvo za naravne vire in prostor je na podlagi strokovnega mnenja Zavoda za gozdove Slovenije in Zavoda RS za varstvo narave ter študije o stanju populacije medveda, ki jo je pripravila ...