Nataša LičenNataša Ličen
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Rok MihevcRok Mihevc
Evropska poslanka ELS/NSi Ljudmila Novak (foto: www.ljudmilanovak.eu)
Evropska poslanka ELS/NSi Ljudmila Novak | (foto: www.ljudmilanovak.eu)

Ljudmila Novak: Ko človek ostane brez besed in pristane na tleh

Slovenija | 10.04.2020, 15:05 Alen Salihović

V programu Radia Ognjišče smo se z evropsko poslanko iz vrst ELS/NSi Ljudmilo Novak pogovarjali o ukrepih, ki jih je sprejela Evropska unija za zajezitev pandemije. Sogovornica je ukrepe pohvalila, a hkrati dejala, da bi morale več za zajezitev širjenja storiti posamezne države članice.

»Skupne smernice so bile danes, kako jih je pa katera država izvajala je pa seveda odvisno od nje same, ampak tako kot ponavadi, ko so problemi je kriva Evropska unija, ko so uspehi takrat si vlade to pripisujejo same sebi,« je bila uvodoma kritična Novakova. Razume tudi stiske s solidarnostjo med državami članicami pri iskanju zaščitne opreme. Pravi, da ker nihče ni bil pripravljen na takšno pandemijo, se tudi solidarnost ni mogla izraziti v tako veliki meri.

Novakova je o epidemiji, ki bo za seboj pustila velike posledice pisala tudi na svoji spletni strani. Podobno je ponovila tudi v pogovoru. »Ko v življenju nastopi kriza, se človek pogosto ozre proti tistemu, ki bi to krizo lahko rešil. Če se nam pokvari avtomobil, se najprej spomnimo na mehanika. Če nam v stanovanju ali hiši poči vodovodna cev, se spomnimo na vodovodarja. Če bi bila kriza koronavirusa običajna kriza, potem bi zagotovo lahko rekli, da so naši mehaniki in vodovodarji vsi zdravniki, medicinske sestre in preostalo zdravstveno osebje. A kriza koronavirusa ni običajna kriza. Postavimo se v čevlje zdravnika, ki v oskrbo sprejme človeka, okuženega z virusom covid-19. Kljub vsemu znanju, ki ga zdravnik premore, in kljub vsem zdravstvenim pripomočkom, ki jih ima na voljo, je izid njegovega truda, ali bo okuženi preživel ali ne, povsem negotov. In kljub temu se zdravstveno osebje tudi v času te krize vsako jutro prebudi in v vsej negotovosti odpravi na delo. Tega nikoli ne smemo pozabiti,« je zapisala Novakova.

V zadnjem delu pogovora je pohvalila hiter odziv nove vlade na soočanje s krizo. »Tukaj se je pokazalo, da je bila izkušenost pomembna in dobra. Če sem bila pred krizo skeptična do nastanka take nove vlade, in sem bila bolj naklonjena volitvam, moram reči, da v tem primeru, ko se je začela dogajati ta pandemija je bilo to vsekakor dobro in koristno,« je povedala.

Slovenija, Politika, Evropska Unija, Zdravstvo
Uporabljene plastenke (photo: Pixabay) Uporabljene plastenke (photo: Pixabay)

Res to potrebujem?

Praznujemo dan Zemlje – našega skupnega doma, kakor se večkrat izrazi papež Frančišek. Na svetovni in tudi slovenski ravni poteka več pobud, v katere naj bi bila vključena več kot milijarda ljudi ...

Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič) Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič)

Boga bodo vzeli zares!

Na Brezjah je bilo popoldne srečanje družin ljubljanske nadškofije. Geslo srečanja je bilo »Vzemi Boga zares!«. Srečanje so sklenili ob 16. uri s sveto mašo, ki jo je daroval nadškof Stanislav Zore.

Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.