Slavi KoširSlavi Košir
Matej Pavlič, prejemnik priznanja Prometej znanosti (foto: Nataša Ličen )
Matej Pavlič, prejemnik priznanja Prometej znanosti | (foto: Nataša Ličen )

Prometej znanosti, Matej Pavlič: Tehnika in glasba sta moja svetova

Naš gost | 09.03.2020, 08:13 Nataša Ličen

Aktualni prejemnik priznanja Prometej znanosti, ki ga podeljuje ustanova Slovenska znanstvena fundacija, je bil tokratni osrednji gost sobotne popoldanske oddaje.

Že kot študent ljubljanske Fakultete za elektrotehniko je Matej Pavlič začel redno objavljati, pisati razmeroma kakovostne članke, sprva v reviji TIM, v reviji za tehniško ustvarjalnost mladih.
K reviji »Življenje in tehnika«, ki letos obeležuje sedemdeset let, pa je prišel po zanimivem spletu okoliščin. Ob branju revije so se mu porodile ideje o izboljšavah, te je v pismu opisal takratnemu uredniku, ki ga je povabil na pogovor in predlagal sodelovanje.

Zaradi udobja in ker je vse več stvari le še na pritisk ali dotik, smo postali popolni odvisneži.

Ko je leta 1989 prevzel uredništvo, se je podobne prakse oprijel tudi sam. "Kritiki tako lahko postanejo odlični sodelavci«, pravi.
»Osnovni namen revije, vsebin, ki se jih lotevamo, ostaja isti, le da je danes veliko več konkurence, zato skušamo pisati bolj privlačno in na zanimivejši način«, pravi Matej Pavlič.

Nekaj zadnjih številk revije Življenje in tehnika
Nekaj zadnjih številk revije Življenje in tehnika © Nataša Ličen

Priznanje Prometej znanosti je prejel prav za svoje več kot tridesetletno uspešno urednikovanje revije Življenje in tehnika, ki jo izdaja Tehniška založba Slovenije.

»Groza me je, ko vidim, kako z lahkoto se ukinjajo ure tehničnega pouka v osnovni šoli, pri katerem so otroci včasih izvedeli vsaj osnovno tehniško znanje«, pravi Matej Pavlič in dodaja: »Zaradi udobja in ker je vse več stvari le še na pritisk ali dotik, smo postali popolni odvisneži.«

Matej Pavlič nas v pogovoru spomni na žledolom pred nekaj leti, ki je mnoge zaradi popolne odrezanosti od preostalega sveta, pahnilo v paniko. »Takrat bi se morali zganiti in spodbuditi ljudi k razmišljanju, da bi znali poskrbeti zase in bi bili opremljeni z osnovnim znanjem za preživetje.«

Še poznamo osnove tehniškega znanja?
Še poznamo osnove tehniškega znanja? © pixabay

Še znamo poskrbeti za osnovno preživetje, za manjša popravila?

Postali smo popolni sužnji, pa se tega niti ne zavedamo. Uporabljamo ogromno pripomočkov, pa večina niti slučajno ne pozna principov njihovega delovanja."Marsičesa smo se včasih lotevali sami."

»Odnos do znanosti je v javnosti precej medel. Premalo vemo, ne spremljamo sprotnih raziskovanj znanstvenikov in razumljivo potem do njihovega dela nimamo pravega odnosa.«

Še zmoremo poskrbeti sami za osnove preživetja?
Še zmoremo poskrbeti sami za osnove preživetja? © pixabay

Njegova bibliografija v COBISS-u obsega 230 enot. Leta 2015 je za pomemben prispevek k uresničevanju poslanstva ZOTKS na področju tehnične kulture prejel srebrno priznanje Zveze za tehnično kulturo Slovenije.

Mateju Pavliču izrekajo tudi priznanje za ohranjanje in negovanje lepe slovenske besede v reviji. »Pišemo za tiste, ki o določeni vsebini še ne vedo veliko in je treba stvari podati razumljivo.« Članke v reviji »Življenje in tehnika« posamezniki, kar mu povedo sami, uporabijo tudi v pedagoškem delu, to mu pomeni veliko potrditev, da delajo dobro.

Naš gost
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...