Varno na internetu v času epidemije novega koronavirusa
Slovenija | 24.03.2020, 18:42 Helena Križnik
Na prvem mestu mora biti varnost otrok in mladostnikov. Zaprtje vrtcev, šol in fakultet je otroke in mladostnike med drugim prikrajšalo za vsakodnevno druženje z vrstniki. Alternativo jim predstavljajo različne aplikacije za sporočanje in družbena omrežja. Ta, žal, tudi zdaj skrivajo pasti.
Ne zaupajmo neznancem in pazimo na osebne podatke
Marko Puschner s točke osveščanja Safe.si med drugim svari pred stiki z neznanci. »Nikoli ne vemo, kdo je človek na drugi strani. Lahko je vrstnik, lahko nekdo, ki se izdaja za vrstnika.« Zato je treba paziti na zasebnost.
Deljenje intimnih fotografij in video posnetkov se nam lahko maščuje
Previden je treba biti tudi pri deljenju fotografij in video posnetkov, še posebej kočljivih. Ko so namreč enkrat posredovani, nad njimi nimamo več nadzora. »Da se ne bo to vrniko kot bumerang na kakšen slab način.«
Ne nasedajmo prevaram
Po svetovnem spletu krožijo tudi različne prevare, v tem času jih je še več. »Do vsake nove ponudbe o zaslužku, novi ljubezni na daljavo in podobnem je treba biti kritičen ter jo pretehtati.«
Če otrok ali mladostnik zabrede v težave, mu je treba pomagati
Starši naj otroka oziroma mladostnika ne prepuščajo napravam z zasloni, ampak naj ga spremljajo in se z njim o tem, kaj se mu dogaja, iskreno pogovarjajo. Če zabrede v težave, naj mu skušajo pomagati. Pri tem naj uporabijo učeč pristop, ne kazni, poudarja Puschner.